Truva Atı Hakkında Bilgi; Truva Atı Nerede?

Truva Atı

Truva Atı’nın yeri ve tarihi hakkında bilgi sahibi olmak için hem yerli hem de yabancı turistlerin en sık sık araştırma yaptığı bilinmektedir. Truva Atı, Çanakkale ilimizin şehir merkezinde bulunmaktadır. İşlek bir konumda bulunan bu tarihi sembolün savaş taktiklerine ve sanatına damga vuran bir geçmişi olduğu bilinir. Savaşta kullanılan en meşhur sembollerden biri olan Truva Atı, Odysseus’un Truva surlarını aşmak için, şehre gizlice girebilmek amacıyla yaptırdığı at maketidir.

Çanakkale ilimizin şehir merkezinde konumlanan Truva Atı, hem yerli turistlerin hem de yurt dışından gelen misafirlerin en çok merak ettiği yerlerden birinde yer almaktadır. Çanakkaleli bir usta olan Ahmet Karadeniz tarafından yapımına 1973 yılında başlanan bu yapıt, yaklaşık 2 yıllık emeğin ardından 1975 yılında yerli yabancı tüm misafirlerin kullanımına açılmıştır. 

Yunan halkının efsaneleri arasında gösterilen Truva Atı, aynı zamanda Greklerin gururunu okşayan bir abide olarak da nitelendirilmektedir. Çünkü bu atın kullanıldığı savaşın efsanesi, yüzyıllar boyunca bütün dillerde popülerliğini sürdürmüş bir hikayeye dayanmaktadır. Pek çok farklı kültürde bilinen Truva Savaşı’nın yaşandığı bölgeler günümüzde Çanakkale il merkezindeki Truva Antik Kenti olarak bilinen yerdir.

Truva Atı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Truva Atı hakkında önemli bilgiler bulunmaktadır. Yunanca ve yabancı dildeki karşılığı Troy olan Truva popüler kültürde de önemli bir yer edinmiş efsanelerdendir. Dünyaca ünlü Amerikalı aktör Brad Pitt’in başrol oynadığı film, Truva efsanesinin en güzel anlatıldığı günümüz yapıtları arasında gösterilmektedir. 

Troy – Brad Pitt

Yunan askerleri, dillere destan olan Truva savaşını kazanabilmek için bütün fedakarlıkları gerçekleştirse de bir türlü hedeflerine ulaşamamaktadır. Yunan askerlerinin son umudu, Truva Atı olarak bilinen ahşaptan yapılan heykel olmuştur. Bu at heykel ile Truva’ya gizlice sızmayı başaran Yunan askerleri, kenti ele geçirerek savaşta büyük bir zafer elde etmeyi başarmıştır.

Yunan kültüründe Truva Atı efsanesinin ve Truva savaşının önemi çok büyüktür. Nasıl ki Türk kültüründe Atatürk ile Çanakkale Zaferi, Fatih ile İstanbul’un Fethi gibi gurur duyulan büyük kahramanlık hikayeleri varsa, Yunanlılar da Truva Atı’nın kullanıldığı bu büyük zaferi gururla anmaya devam etmektedir. 

Truva Atı, günümüzde Çanakkale ilinin kent merkezinde yer almaktadır. Ancak Çanakkale’de 2 adet Truva Atı heykeli olduğu unutulmamalıdır. Orijinal heykelin birebir aynısı olan model, şehir merkezinde bulunan Truva Atı’dır. Diğeri ise Truva Antik Kenti sınırları içinde yer alan ve orijinali ile pek alakası olmayan heykeldir.

Truva Atı Tarihi ve Efsanesi

Truva Atı’nın tarihi ve hikayesi, yerli ve yabancı turistler tarafından en çok merak edilen konulardandır. Truva Atı, günümüzde hala geniş kitlelerin merakla araştırdığı bir figürdür. Truva Savaşı’nda kullanılan bu heykel, Yunanlıların çok büyük bir zafer kazanmasında etkili olduğu için tarih sayfasında da önemli bir yere sahiptir. Truva Savaşı’na bir kadının sebep olduğu bilinmektedir. 

Truva Kenti Kralı Priamos’un oğlu Paris, Sparta Kralı Menelaos’un karısı Helen’i kaçırır. Sparta Kralı bu haberi alınca çılgına döner ve tüm ordusunu acilen toplayarak Truva’ya doğru yola düşer. Bu hareketin haberini alan Truvalılar, kenti savunmaya almak ve Spartalılara geçit vermemek için gereken hazırlıklara başlar.

Spartalılar tüm çabalara rağmen Truva kentine bir türlü girmeyi başaramazlar. Athena tarafından çok sevilen Odysseus’un aklına bu sırada dahice bir plan gelir. Tahtadan maket bir at yapma fikrini benimseyen Kralın emriyle birlikte kısa sürede atın inşaatı tamamlanır. 

Truva Atı heykelinin içine Yunan askerleri doluşur. Truva’ya bir hediye olarak geldiği sanılan atı, Truva kentinin Kralı ve halkı Tanrının bir lütfu olduğunu düşünerek kale surlarından içeri alır. 

Maket şehre girdikten sonra Truvalılar savaşı kazandıklarını düşünerek kutlama yapmaya başlarlar. Hiç beklenmedik anda Spartalı askerler tarafından saldırıya uğrayan Truva kenti bu şekilde işgal edilir ve Kralın karısı Helen geri alınır. Bu taktik de günümüzde bile hemen hemen bütün kültürlerde ilgi gören bir efsane olarak kayıtlara geçer.

Truva Atı Heykeli Gerçek Mi?

Truva Atı heykeli orijinal değildir. Truva Savaşı’na konu olan at heykelinin günümüze kadar korunarak gelmesini düşünmek mümkün değildir. Çanakkale şehrinin merkezinde bulunan Truva atı heykeli veya maketi, 1975 yılında yapımı tamamlanan bir replikadır. 

Gerçek Truva Atı’nın efsanelerde belirtildiği özelliklerine göre birebir kopyası olacak şekilde yapılmıştır. Bununla birlikte yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken Truva Antik Kenti sınırları içindeki bir diğer Truva Atı da orijinal olmayıp, taklittir. Hatta bu antik kentte sergilenen Truva Atı maketinin gerçeği ile uzaktan yakından alakası da yoktur. Sadece sembolik amaçlı ve turistlerin ilgisini çekebilmesi için bu bölgeye konumlandırılmış bir heykel olarak dikkat toplamaktadır.

Truva Atı Heykeline Nasıl Gidilir?

Truva Atı Heykeline Nasıl Gidilir?

Truva Atı heykeli nerede sorusunun yanıtını arayanlar için bu önemli efsanevi figürün bulunduğu yerin konumuna ulaşmak sanıldığı kadar zor değildir. Çanakkale şehir merkezinde bulunan bu at heykele Çanakkale feribot iskelesinden yürüyerek 5 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinin tam kalbi denilebilecek bir bölgede konumlanan Truva Atı’nın yerini gösteren pek çok tabela ile karşılaşmanız da mümkündür. 

Çanakkale merkezi gezmek istediğinizde Truva Atı heykeline çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Çünkü bu atın bulunduğu yere rahatlıkla yürüyerek gitmeniz mümkündür. Öte yandan diğer Truva Atı heykelini de yakından görmek ve tarihi açıdan gezilmesi gereken yerler arasında yer alan Truva Antik Kenti’ne de gitmek istiyorsanız, merkezden minibüslere binerek gidebilirsiniz.

Çanakkale’nin tam kalbinde denilebilecek bir konumda bulunan Truva Atı heykeli, özellikle yaz akşamlarında yoğun yerli ve yabancı turistin toplandığı sosyal bir alan haline gelmektedir. Çanakkale halkının samimiyeti ile bu heykelin etrafında bulunan ünlü dondurmacılardan enfes lezzetleri tadabilir, deniz kenarında sevdiklerinizle birlikte keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Ayrıca Truva Atı heykelinin etrafında çok sayıda başarılı sokak sanatçısı da bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında bambaşka bir deneyim yaşatan bu alanda Truva Atı efsanesini görmeniz tavsiye edilmektedir.