1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Latince Kaç Ülkede Resmi Dil Olarak Kullanılmaktadır?

Latince Kaç Ülkede Resmi Dil Olarak Kullanılmaktadır?
0

İçindekiler

Latince kaç ülkede resmi dil olarak kullanılmaktadır? sorusunun cevabının detayları bu yazımızda;

Latince, Hint- Avrupa dil ailesine ait olan antik bir dildir. latince yazımında kullanılan dil çoğunlukla Yunan alfabesi ile Etrüsk alfabesi karışımıdır. Aslen konuşulduğu yer İtalya’dır. Eski Roma İmparatorluğu döneminde resmi dil olarak kabul görmüştür.

Latince’den günümüze kalmış birçok ünlü söz vardır.  Örneğin, ”Veni, vidi, vici.” Roma imparatoru Gaius Caesar’ın Tokat’a girerken söylediği bu söz” Geldim, gördüm, yendim.” anlamına gelir.

Latince’nin Önemi

Latince tarihte bilim ve sanatın dili olarak kabul görmüştür. Yüzyıllar öncesinde yazılan eserlerin birçoğunda Latince izini bulmak mümkündür. Bu nedenle birçok öğrenci ve akademisyen Latince’yi akıcı okuyup yazar. Ayrıca bu dili konuşurlar da. Günümüzde dünya çapında birçok okulda ilköğretim, ortaöğretim, lisans ve yüksek lisans seviyesinde öğretilir. Katolik din adamları da bu dili konuşurlar. Çünkü Hristiyanlığın merkezi olan Vatikan’ın resmi dili Latincedir.

Latince’ye ait bilinen en eski örnek milattan önce yedinci yüzyıla aittir. Bu örnek, bir toka üzerine Yunan alfabesiyle yazılmış olan dört harflik bir metindir.

Ayrıca günümüzde Antik Yunanca ve Latince tıp, biyoloji, teoloji gibi alanlarda kullanılan birçok terimin kökünü oluşturur.

Klasik Latin alfabesinin İngiliz alfabesinden pek farkı yoktu. Yalnızca İngiliz alfabesinde bulunan J, U ve W harfleri Latin alfabesinde yer almıyordu.

Resmi Dil Olarak Latince

Günümüzde Latinceyi resmi dil olarak kullanan her hangi bir ülke yoktur. Yalnızca Hristiyanların dini merkezi olan Vatikan’da kutsal makamlar Latince’yi kullanmaktadır. Bu nedenler tüm katolik din adamları Latinceyi okur, yazar ve konuşur.

Ayrıca Latince’nin yerliler tarafından konuşulan ve Kaba Latince olarak adlandırılan bir türü vardır. Kaba Latince günümüzde Romen dil ailesi olarak adlandırılan dil grubunun oluşmasını da sağlamıştır. Romen dil ailesi İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Fransızca, Rumence gibi dilleri barındıran bir dil grubudur.

Latince Hangi Ülkenin Dili?

Latin dili Roma İmparatorluğu döneminde ülkenin her yerinde konuşulmaktaydı. Günümüzde latince hiç bir ülkenin resmi dili değildir.

Latince Konuşan Ülkeler Hangileridir?

Latince, antik dönemde kullanılan Hint-Avrupa ailesine ait bir dildir. Eski Roma İmparatorluğunun resmi dilidir. Tarih boyunca Latince bilim ve yönetim dili olarak kullanılmıştır.

5/5 - (1 vote)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir