1. Anasayfa
 2. Sözlükler

B ile hayvan – B harfi ile başlayan hayvan isimleri

B ile hayvan – B harfi ile başlayan hayvan isimleri
0

İçindekiler

Bu listede B harfi ile başlayan hayvan isimlerini ve bu hayvan türleri hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

B ile hayvan - B harfi ile başlayan hayvan isimleri

Baş harfi B olan hayvan türleri nelerdir?

 • Babun
 • Bağırtlak
 • Balaban
 • Balık
 • Balık Kartalı
 • Balıkçıl Kuşu
 • Balina
 • Bataklık Kırlangıcı
 • Baykuş
 • Bıldırcın
 • Bit
 • Bizon
 • Boa Yılanı
 • Bok Böceği
 • Boz Ayı
 • Boğa
 • Böcek
 • Bukalemun
 • Bülbül

B ile başlayan bu hayvanlar hakkında kısa bilgiler;


Babun

BabunBabun veya habeş maymunu, iriyarı, yerde yaşayan bir köpeksi maymun cinsi. Köpek gibi uzun bir burnu, iri ve sivri dişleri vardır. Babun, yakın akrabaları olan dril ve mandrilden sonra büyük insansı maymunlar ailesine dahil olmayan en iri primattır.


Bağırtlak

BağırtlakBağırtlakgiller, kuşlar sınıfına ait bir familyanın içerdiği iki kuş cinsini kapsayan taksondur. Sistematikdeki yeri değişkenlik gösteren bir gruptur. Daha önceleri güvercinler takımı içerisinde yer almışlardır. Eskidünya’da yayılış gösterirler.


Balaban

BalabanBalaban, balıkçılgiller familyasına ait bir kuş türü. Büyük, tıknaz, kahverengi bir kuştur. Botaurus lentiginosusa çok benzer. 69–81 cm uzunlukta, 100–130 cm kanat açıklığına sahiptir. Genellikle yalnızdır, balıkları ve amfibileri avlar.


Balık

BalıkBalıklar poikloterm olan, neredeyse sadece suda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan, soğuk kanlı, yürekleri çift gözlü, çoğunun vücudu pullu, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı hayvanlardır. Bazı türler canlı doğurarak ürer.


Balık Kartalı

Balık kartalıBalık kartalı, monotipik balık kartalıgiller familyasından balıkla beslenen yırtıcı bir kuş türü. İri, uzun kanatlı, suya dalarak avlanan bir avcıdır. Osprey sözcüğü, Latince “Kemik Kıran” anlamındaki ossifragus’dan gelir.


Balıkçıl Kuşu

Balıkçıl KuşuBalıkçılgiller, pelikanlar takımına ait, tatlısu ya da tuzlusu kıyılarında yaşayan uzun bacaklı kuşları kapsayan bir familya.


Balina

BalinaBalina yaşamını tamamen suda sürdüren ve yaygın olarak dünya okyanuslarında bulunan farklı çok sayıda türden oluşan plasentalı deniz memelileridir.


Bataklık Kırlangıcı

Bataklık kırlangıcıBataklık kırlangıcı, bataklık kırlangıcıgiller familyasına ait bir kuş türü. Avrupa, güneybatı Asya ve Afrika’nın daha ılık parçalarında bulunur. 2 — 4 yumurtayı yere koyarlar.


Baykuş

BaykuşBaykuş ya da Gece yırtıcı kuşları, kuşlar sınıfının, karinalılar bölümünün, gökkuzgunumsular takımına giren gece yırtıcı kuşları alt takımında yer alan türlere verilen genel ad.


Bıldırcın

BıldırcınBıldırcın, sülüngiller familyasının Coturnix, Anurophasis, Perdicula, Ophrysia cinsinden küçük yapılı kuş türlerini ortak adı.


Bit

BitBit yaklaşık olarak Phthiraptera takımından, 5.000 türü bulunan kanatsız böceklerdir. Bitler tek delikliler, pangolinler, yarasalar ve memeli deniz hayvanları dışındaki her tür kuşlar ve memelilerde yaşayabilen sıcakkanlı zorunlu parazitlerdir.


Bizon

BizonBizon, boynuzlugiller familyasının sığırlar alt familyasında yer alan Bison cinsine dahil 6 tür canlının ortak adıdır. Bu türlerden yalnızca Amerika bizonu ile Avrupa bizonu günümüzde soyunu sürdürmektedir.


Boa Yılanı

Boa YılanıBoagiller boa yılanları, pitonların çok yakın akrabasıdır ve boyları 50 cm ile 4 m arasında değişir. Dişiler erkeklerden büyük olurlar ve daha ağır olurlar. Bazı türler tropik bazıları çok verimsiz alanlarda yaşar.


Bok Böceği

Bok BöceğiBok böceği, kısmen ya da tamamen dışkıyla beslenen böceklerin ortak adıdır. Bu türlerin büyük çoğunluğu, kın kanatlılar takımında sınıflanan Scarabaeidae familyasının alt familyalarında Scarabaeinae ve Aphodiinae’nin üyesidir.


Boz Ayı

Boz ayıBozayı, ayıgiller familyasından Türkiye, Kıbrıs, Balkanlar, Sibirya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’da yaşayan bir ayı türü. Batı Avrupa’da çok avlanıldığından şimdi ancak Pirene Dağlarında ve İskandinav ülkeleri’nde rastlanır.


Boğa

BoğaBoğa, bir büyükbaş hayvan olan erkek sığırdır. Kısırlaştırılan erkek sığırlara öküz denirken, boğalar herhangi bir işlemden geçirilmez ve damızlık olarak kullanılırlar.


Böcek

BöcekBöcekler, eklem bacaklılar şubesinin sınıfı ve tür ve takson bakımından en kalabalık hayvan grubudur. 1 milyondan fazla olan tür sayılarıyla dünyadaki en fazla türe sahip canlılardır.


Bukalemun

BukalemunBukalemun, sürüngenler sınıfının Chamaeleonidae familyasından belli etmek istedikleri duygulara göre renk değiştirebilen, omurgalı hayvanlar ortak adı.


Bülbül

BülbülBülbül, sinekkapangiller familyasından sesinin güzelliği ve gece ötüşüyle ün kazanmış olan ötücü bir kuş türü. Eski edebiyatımızda andelib ve hezar da denirdi.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir