1. Anasayfa
 2. Bilgi Dünyası

Sıcak ve Soğuk Renkler Nelerdir? Özellikleri Nelerdir?

Sıcak ve Soğuk Renkler Nelerdir? Özellikleri Nelerdir?
0

İçindekiler

Sıcak ve Soğuk Renkler, dalga boyları ve görüntüleri ile beraber, yaratmış oldukları his üzerinden pek çok önemli renk bulunmaktadır. Bu renkler verilen böylesi kriterleri ile soğuk ve sıcak olarak adlandırılır. Özellikle birçok farklı mekan için uyum sağlama noktasında, bu renkler sıcak ve soğuk olmasına göre kullanılır. O yüzden hangi renklerin sıcak ve hangilerinin soğuk olduğu merak edilen konular içerisinde yer alır.

Böylece göz yormayan, daha etkili ve güzel bir görünüm elde etme şansı yakalanmaktadır. Farklı kriterleri ve özellikleri eşliğinde, renklerin etkisi kullanılacak alana göre önemli bir yer taşır. Göz yormayan, kişiyi yansıtan ve rahatlatan renkler sıcak ve soğuk olmasına göre değerlendirilir.

Sıcak Renkler Nelerdir?

Özellikle sıcağa ve ateşi çağıran, hissettiren renkler sıcak renkler olarak bilinmektedir. Genel olarak insanda sıcaklık etkisi yarattığından dolayı bu renkler ön plana çıkar. Dalga boyları uzun olması ile beraber aynı zamanda çabuk görülen renklerdir. Bu renkler ise şu şekilde ifade edilir;

 • Sarı
 • Kırmızı
 • Turuncu

Aynı zamanda yukarıda verilen renklerin sıcakta tonları yine sıcak renkler olarak bilinir. Enerjisi düşük olan, sakin ve çekingen insanların kullanabileceği ve önerilen renkler arasında da gelmektedirler. Böylece kişinin kendisini daha rahat etmesine olanak sağlayan bir yapı sunarlar. Bu yönüyle günümüzde birçok farklı alanda kullanıldığını ifade etmek mümkündür.

Soğuk Renkler Nelerdir?

Sıcak renkler ile beraber aynı zamanda özelliklerine bağlı olarak soğuk renkler bulunur. Bu renklerin dalga boyları daha kısadır ve aynı zamanda daha az bir görünüm ortaya çıkarırlar. Ayrıca insanlar üzerinde soğuk bir etki yaratan renkler olarak da ifade etmek mümkün. Bu doğrultuda soğuk renkler şunlardır;

 • Yeşil
 • Mavi
 • Mor

Aynı şekilde yukarıda verilen renklerin soğuk tonlarda yine soğuk renkler olarak bilinir. Özellikle hiperaktivitesi yüksek ve enerjisi fazla olan çocuklar ile yetişkinler adına kullanılan bir renktir. Kişinin daha sakin ve rahat hale gelmesine olanak veren renkler içerisinde olduğunu söylemek mümkün. Bu yönüyle sıcak renkler üzerinden de karışması eşliğinde birçok farklı yerde kullanılırlar.

Sıcak Renkler Özellikleri Nelerdir?

Öne çıkan birçok özelliği ile beraber bu özellikleri üzerinden günümüzde sıcak renkler farklı yerlerde kullanılır. Çekingen, enerji düşük olan ve geri planda bulunan kişiler için kullanılan bir renktir.

 • Gürültülü ve canlı renklerdir.
 • Yüzeyleri büyük gösterme özellikleri vardır.
 • Eşyalar ile varlıkları gösterirler.
 • Kümeleşme konusunda elverişli bir yapıya sahipler.
 • Eğer soğukta kullanılırsa sıcaklık katarlar.
 • Çok sıcakta kullanılırsa bunaltıcı bir etki yaratabilirler.

Yukarıda öne çıkan özellikleri ile beraber sıcak renkler ve tonları, amaca uygun farklı yerlerde kullanılır. Birçok farklı mekan ile beraber, giysilerde de önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmek mümkün. Tabii bilimsel açıdan da farklı alanlarda değişik amaçlarda değerlendirilirler.

Soğuk Renkler Özellikleri Nelerdir?

Kullanım amacına bağlı olarak birçok farklı soğuk renk bulunmaktadır. Sıcak renklerde olduğu gibi aynı şekilde soğuk renklerin de belli başlı bazı özellikleri bulunur. Özellikle hiperaktivitesi olan, çok enerjisi bulunan kişilerin değerlendirmesi gerektiğini renkler içerisinde yer almaktadır.

 • Dinlendirici renklerdir.
 • Tazelik verici bir etkiye sahiptir.
 • Yüzeylerin ölçülerini daha küçük gösterirler.
 • Eşyaları ve varlıkları daha uzak gösteriler.
 • Sıcakta kullanıldıkları vakit serinlik ve rahatlık sunarlar.
 • Çok soğukta kullanıldığı vakit üşütücü bir etki ortaya çıkarırlar.

Aynı şekilde yukarıda verilen örnekleri ile beraber soğuk renkler ön plana çıkmaktadır. Amaca uygun şekilde birçok farklı renkte ve aynı zamanda giyside kullanmak mümkündür. Kişinin daha sakin ve mekanın daha huzurlu görünmesi konusunda önemli bir yere sahiplerdir.

Sıcak ve Soğuk Renklerin Kullanımı

Genel olarak renkler bir renk tekerleği üzerinden gösterilir. Bu renkler ikiye ayrılması ile beraber sıcak ve soğuk olarak öne çıkar. Yeşil, mavi ve mor gibi renkler soğuk renklerdir. Sarı, kırmızı ve turuncu ile bu renk tonları sıcak renkler olarak bilinirler. Özellikle farklı mekanlarda ve giysiler ile beraber bilim alanında önemli yere sahiplerdir. Çünkü değişik dalga boyları ile beraber birbirine karşı emici özellikleri bulunur. Aynı zamanda kişinin karakteristik özelliklerine bağlı şekilde, daha sıcak, daha sakin ve daha küçük ile büyük boyutlar kazandırma imkanı verirler.

5/5 - (1 vote)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir