1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Termostat Nedir? Nasıl Çalışır?

Termostat Nedir? Nasıl Çalışır?
0

İçindekiler

Soğutma ve ısıtma sistemlerinde ısıyı dengelemek amacıyla termostat kullanılmaktadır. Ortamın iç ve dış sıcaklığının otomatik olarak ayarlanmasını sağlar. Termostat nedir sorusu için genel olarak dıştaki ortamın sıcaklığını içteki ortamın ısısı ile birleştirmeye ve ısıyı belirli bir seviyede tutmaya yaramaktadır. Bu cihazların içerisinde bulunan ısı dengeleme sistemleri ile pek çok ortamda kullanım sağlanmaktadır. Termostat nasıl çalışır sorusu için termostatın içerisinde bulunan ısıölçer kanallar sayesinde sistem kolay bir şekilde çalışmaktadır.

Termostat Çalışma Sistemi

Termostat almak isteyen çoğu kişi nedir ve nasıl çalışır sorularını da merak etmektedir. Termostat nedir sorusu için ısıyı dengeleyen ve belirli bir seviyede net kalmasını sağlayan elektronik bir cihazdır. Nasıl çalışır sorusuna ise cihazın içerisinde bulunan iç bölmeler sayesinde ortamın sıcaklığı otomatik olarak ayarlanmaktadır. Termostatlar genel olarak hem ısıtma hem de soğutma işlevi bulunan termostat bulunmaktadır.

Isıtıcı Termostat Sistemleri

Isıtıcı termostat sistemleri, genel olarak kullanılan bir ısıtma cihazının belirli alanda arızalanması ile devreye giren bir sistemdir. İçerisinde bulunan iç rezistans sayesinde suyun sıcaklığının kaybolmamasını sağlayarak olan sıcaklığı da dengede tutar. Başka ısıtıcı cihazların ısıyı fazla yükseltmesi durumda ise cihazın su ile olan bağlantısını keserek, suyun fazla ısınmasına engel olur.

Soğutucu Termostat Sistemleri

Suyun yeteri miktarda soğuk olmasına yardımcı olan bu sistemlerin içerisinde bulunan rezistans ısı kanallarının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Suyun belirli bir soğukluğa gelmesi için sistem devreye girerek su ısısını sabit tutar. Kompresörü çalışan soğutma sistemlerinin rezistans bölmeleri cihazın fazla elektrik harcamasını önlemektedir.

Termostat Çeşitleri Nelerdir?

Isı kontrolünün yapıldığı noktalarda farklı termostatlar kullanılmaktadır. Termostat çeşitleri kullanılan yere göre de şekillenmektedir. Hava ortamında bulunan ısıyı ölçmek için üretilen cihazlar diğer su için kullanılan cihazlardan farklıdır. Bu çeşitlilik kullanım alanlarının genişlemesini de sağlamaktadır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan termostatlar, yüksek gerilim bulunan hatlarda kullanılan termostatlar ve gaz, sıvı körüklü termostatlar bulunmaktadır. Gaz ölçme işlemleri için çalışan termostatlar ısı ile birleşerek genleşme meydana gelir.

Bu termostatlar gaz basıncının ölçülmesi gerekilen yerlerde kullanılmaktadır. Isı ile birlikte genleşme gösteren gazlı termostatlar gaz parçaları ile kontak kurmaktadır. Bu da ortamdaki gaz oranını ölçmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra içerisinde civa bulunan termostatlar spiral şekilde bimetal ile çevrelenmiştir. Bu bimetalin ısı ile genleşmesi sonucunda civa hareketlenmeye başlar. Kısa gerilim hattı oluşturan bu sistem belirli kontaklar sonucunda iletinin kesilmesini sağlar.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir