1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Sar Değeri Nedir? Sar Değeri Kaç Olmalıdır?

Sar Değeri Nedir? Sar Değeri Kaç Olmalıdır?
0

İçindekiler

Günümüzde akıllı telefon teknolojisi çok fazla popüler olsa da bu cihazların olumsuz yanları da bulunmuyor değil.

Kısa adı SAR, açılımı Specific Absorption Rate olan, Türkçe olarak Özgül Soğurma Oranı olarak nitelendirebileceğimiz bir değer telefonların yaydığı radyasyon miktarını ifade ediyor. Cep telefonlarındaki SAR değeri son yıllarda endişeye sebep olsa da bazı kişiler yeni alacağı cep telefonları modellerinde bu değeri çok fazla önemsemiyor.

Sar Değeri Kaç Olmalıdır?

Akıllı telefonların yaydığı SAR değeri cihazın mümkün olan en yüksek radyasyon sınırıdır. ABD’de bu değer 1.6 W/Kg, Avrupa’da ise 2 W/kg seviyesindedir. Bu seviye kabul edilebilen maksimum seviyelerdir. Bu seviyelerden daha fazla bir SAR değerine maruz bırakılma sonucu uzun dönemde insan vücuduna zarar vermektedir. Değerlerin yüksek olması; tansiyon, genetik bozukluk, lenfoma kanseri, cilt kanseri ve sperm sayısında azalma olarak insanı korkutan zararlar vermektedir.

Yeni Telefon Alırken Sar Değerine Dikkat Edin!

Piyasada çok fazla SAR değeri yüksek cihaz satılmaktadır. Bir cep telefonu satın almak istediğinizde öncelikle telefonun SAR değeri incelenmeli ve ona göre karar verilmelidir. İnternette yapacağınız araştırmalarla cihazların SAR değerlerini öğrenebilirsiniz.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir