1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Kilometrenin Binde Birine Ne Denir?

Kilometrenin Binde Birine Ne Denir?
0

Türkiye Cumhuriyeti  Devleti tarafından Atatürk zamanında çıkartılan yasa ile uzunluk ve ağırlık ölçü birimleri değiştirilmiştir. Değiştirilen ölçü ve tartı birimleri sayesinde Türkiye dünya ile entegre olmuş ve bu entegrasyon sayesinde Türk ticari hayatındaki hesaplamalar kolaylaştırılarak iş dünyasına işlerlik kazandırılmıştır. Öğrenilmesi ve uygulanması son derece kolay olan bu birimler günlük iç ticari hayatı da kolaylaştırmış ve canlandırmıştır.

Uzunluk Ölçü Birimleri

Km’nin binde birine ne nedir sorusunun cevabının km’nin binde biri olan birimin kendisidir diyebiliriz. Ancak bilgiyi bu kadar basit vermemiz diğer ölçü birimlerini tanımayan birisi için pek bir anlam ifade etmeyecektir. Bu nedenle makalemizde diğer ölçü birimlerinden de bahsedilmeyi gerekli gördük.

  • MM(MİLİMETRE): CM’nin (santimetre) 1/10’unu ifade etmektedir. En küçük ölçü birimidir.
  • CM(SANTİMETRE):  DM’nin (desimetrenin) 1/10’unu, metrenin ise 1/100’ünü ifade etmektedir.
  • DM(DESİMETRE): M’ (metrenin) 1/10’unu ifade etmektedir.
  • M(METRE): KM’nin 1/1000’ini ifade etmektedir. Başlıkta sorulan sorunun cevabıdır. Metrenin binde biridir.
  • KM(KİLOMETRE): Bin metrenin toplamından oluşan uzunluğu ifade etmektedir.

Liste içerikten de anlaşılacağı üzere 1 KM toplam olarak 1000 metreyi ifade eden bir uzunluktur. Bu ifadeyi tersten okuyacak olursak 1 km’nin binde biri 1 metredir.
Bazı uzunluk ölçüleri bir öncekinin on katı olurken bazıları yüz veya bin katı olmaktadır. Kendi arasında belirli bir sistematiği bulunan ve katlar şeklinde artan uzunluk ölçü birimleri hayatımızı kolaylaştırmak için geliştirilmiş önemli buluşlardandır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir