1. Anasayfa
  2. Biyografiler

Şerife Bacı Kimdir?

Şerife Bacı Kimdir?
0

İçindekiler

Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği üstün kahramanlıkla adını tarihe yazdırmış Türk kadınıdır. Kastamonu’da bulunan cephanelerin Ankara’ya götürülmesinde büyük bir mücadele vermiştir. Kucağında bebeğini taşırken, soğuktan mermilerin donmaması için kazağını üstüne sarmıştır. Bebeğini korumak adına üşümesin diye üzerine doğru abanırken kendisi donarak hayatını kaybetmiştir. Kahraman Türk kadınının gücünü ve mücadelesini, tüyler ürperten hikayesinde bulabilirsiniz. Şerife Bacı kimdir? diye merak edenler için hayatını kısaca kaleme aldık.

Şerife Bacı’nın Hayatı

Şerife Bacı, tarihi kesin olmamakla birlikte 1900 yılında Kastamonu’da doğmuştur. 16 yaşında evlendirilmiş ve düğünden yaklaşık 2 ay sonra kadar eşi askere alınmıştır. Üzerinden 6 ay geçtiğinde, eşinin Çanakkale’de şehit olduğu haberi gelmiştir. Yaşadığı yerde “tek başına yalnız durması hoş olmaz” baskısıyla Topal Yusuf adında bir adamla evlendirilmiştir. Bunun üzerinden tam 3 yıl sonra Şerife Bacı’nın Elif adında bir kızı dünyaya gelmiştir. Eş zamanlı olarak Anadolu’da topraklarımıza gelen Yunan askerlerini kovmak için mecliste hükümette bütün kış hazırlıklar yapılıyordu. İnebolu’ya deniz yoluyla getirilen cephanelerin, cepheye taşınması için köydeki herkes görevlendirilmişti.

Kurtuluş Savaşı’nda Verdiği Üstün Mücadele

Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu’da bulunan silah ve cephanelerin Ankara’ya getirilmesi gerekiyordu. Bu aşamada genç yaşlı, kadın erkek demeden eli silah tutan herkes büyük bir çaba göstermekteydi. Şerife Bacı kimdir? diye soracak olursanız; İnebolu’dan Kastamonu’ya cephane taşırken donarak ölen üstün mücadelesi ile adını altın harflerle tarihe yazdıran kahraman Türk kadınıdır. 1921 yılında Aralık ayının dondurucu hava şartlarında, sırtındaki çocuğu ve kucağındaki mermileri korumak için Kastamonu Kışlası’nın önünde donarak hayatını kaybetmiştir. 21 yaşında vatan ve evlat sevgisini kendi hayatının önüne koyarak büyük bir çaba gösteren Şerife Bacı, yadsınamaz mücadelesi ile herkes tarafından tanınmaktadır.

Kastamonu Seydiler Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 50.yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmakla birlikte, birçok kuruma da Şerife Bacı’nın ismi verilmiştir. 2001 yılında ise TSK eski komutanı Aytaç Yalman, Şerife Bacı Anıtı’nı yaptırmıştır. Şerife Bacı kimdir? Şerife Bacı, Anadolu kadının vatanını her şeyin üzerinde tuttuğunu simgeleyen kahraman Türk kadınıdır!

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir