1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Dünyası

Scooby-Doo Karakterleri Ve Özellikleri

Scooby-Doo Karakterleri Ve Özellikleri
0

İçeriğimizde Scooby-Doo çizgi filminin konusu ve Scooby-Doo karakterleri ve özellikleri hakkında geniş bilgilere yer vereceğiz.

Scooby-Doo ABC televizyonunda yayınlanan ve bir çizgi dizidir. Bu çizgi dizinin filmleri de yapılmıştır. Online olarak internetten filmleri ve çizgi filmin bütün bölümleri de izlenebilmektedir. Scooby-Doo hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından hala sevilerek izlenmektedir. Her film ve dizide olduğu gibi Scooby-Doo çizgi filminde de çeşitli karakterler vardır. Bu karakterlerin kendilerine has özellikleri vardır. 

Hatta bazı insanlar komik, duygusal, korkunç buldukları bu karakter sebebiyle çizgi filmini izlemektedir. Çizgi film televizyonda 1969 ve 1986 yılları arasında yayınlanmıştır. Tarihi oldukça eskiye dayanan Scooby-Doo çizgi dizinin günümüzde yeni versiyonları da izlenme rekorları kırmıştır. Elbette ki bu yeni versiyonlar eskiyi bozmadan gerçekleştirilmiştir. Karakter ve konular yine aynı kalacak şekilde teknoloji sayesinde görsel zenginlikle donatılmıştır. 

İçindekiler

Scooby-Doo Konusu ve Genel Bilgileri 

Scooby-Doo Hanna-Barbera tarafından yapılmış bir çizgi filmdir. Hanna-Barbera ise ünlü bir Amerikalı animatör kişisidir. Aynı zamanda ünlü sanatçı ses aktörü, karikatür sanatçısı, yapımcı ve yönetmen olarak geçmektedir. Sanatçının kendi tasarladığı filmler ve televizyon çizgi film karakterleri bulunmaktadır. Ünlü sanatçının belki de en çok ses getiren projesi Scooby-Doo projesidir. 

Sanatçının üretmiş olduğu ve yaşama katmış olduğu bu karakterler 20. yüzyıldan beridir izlenmektedir. Hanna-Barbera 22 Mart 2001 tarihinde Amerika’nın Kaliforniya şehrinde ölmüştür. Sanatçının çocukları ve bir eşi vardır. Doğum tarihi ise 14 Temmuz 1910 Amerika New Mexico’dur.

Scooby-Doo çizgi dizi ve filmi de dört yakın arkadaşın ve Scooby-Doo ismindeki bir köpeğin maceralarını konu almaktadır. Hatta bu macera konuları kimi zaman bir hazine bulmak, kimi zaman kötü ruhlardan korunmak kimi zaman da polisiye bir macera konusunu oluşturabilmektedir. Çizgi dizi 2002 senesinde televizyon dünyasının UPN kanalında yayınlanmıştır. Günümüzde ise The CW isimli bir televizyon kanalında hala yayında kalmaktadır. 

Scooby-Doo çizgi dizinin tam olarak 414 adet bölümü vardır. Bu bölümler sezon sayısına bölündüğünde 30 sezon etmektedir. 13 Eylül 1969 tarihinde yayına giren çizgi dizi günümüzde hala yayınlanmaya devam etmektedir. Bu çizgi dizinin ülkesi ise Amerika’dır. 

Amerikan yapım olan Scooby-Doo çizgi dizisi doğa üstü, macera, komedi ve animasyon türlerinde yer almaktadır. 

Scooby-Doo Çizgi Dizisinin Bölümleri Hakkında Bilgiler 

Scooby-Doo çizgi dizisinin her bölümünde birbirinden farklı birbirinden ilgi çekici konular işlenmektedir. Bölümlerin isimleri de bu işlenen konulara göre verilmektedir. 

Örneğin sessiz ol Scooby-Doo, iş takibi, büyük dümen, tavuk oyunu, çığlık atan kadın, mutfaktaki kabus, ben Scooby-Doo, dev problemler, Scooby-Doo uzayda gibi çeşitli bölüm isimleri vardır. Bu bölümler belki de Scooby-Doo çizgi dizisinin en sevilen bölümleridir. 

Bu çizgi dizisinin bölümleri incelendiğinde bir şey fark edilir. Her bölümde var olan hayalet bir figür. Bu figür dizinin bölümünün en sonunda hain bir kişi tarafından planlanmış bir tuzaktır. Scooby-Doo ve arkadaşları ise bu tuzakları çözmektedir. 

Scooby-Doo Karakterleri Kimlerdir?

Scooby-Doo karakterleri çizgi diziyi izleyen her birey tarafından sevilmekte ve izlenmektedir. Hatta izleyenler bu karakterleri kendileriyle birleştirmektedir. Çizgi diziyi izleyen insanlar bazı karakterleri diğer karakterlere göre daha çok sevebilmektedir. İzleyicilerin bazıları Scooby-Doo karakterini daha çok severken bazı gruplar ise çizgi dizide yer alan Shaggy Rogers karakterini daha fazla sevebilmektedir. 

İşte sevilerek günümüzde bile hala izlenen Scooby-Doo karakterlerinin isimleri şöyle sıralanmaktadır;

  • Shaggy Rogers
  • Scooby-Doo
  • Daphne Blake
  • Fred Jones
  • Velma Dinkley
  • Scrappy-Doo

Yukarıda listesi verilen karakterler çizgi dizinin ana olan ve hiç değişmeyen karakterleridir. Elbette ki bu karakterlere eşlik eden konunun işlenmesini sağlayan yan karakterler de dizide yer almakta ve değişebilmektedir. 

Shaggy Rogers Karakteri ve Özellikleri 

Shaggy Rogers, Scooby-Doo Karakterleri
Shaggy Rogers

Scooby-Doo çizgi dizinde yer alan Shaggy Rogers karakteri tüm gizemleri çözen bir takımın üyesidir. Hatta diyebiliriz ki ana karakter olan Scooby-Doo köpeğinin de sahibidir. Bu karakterin özellikleri arasında yeşil ve bol bir tişört, yine bol kahverengi bir pantolon sayılmaktadır. Karakter oldukça zayıftır ve üzerine giydiği bu kıyafetlerin hepsi kendisine göre oldukça boldur. 

Karakterin saçları sarı renklidir. En bilindik özelliği ise Scooby-Doo’nun en yakın arkadaşı olmasıdır. Bu karakter hem korkak hem de yemek gördüğünde dayanamaz olmaktadır. Karakter korkak olduğu için Scooby-Doo ile birlikte dizideki korkunç karakterlerle yani canavarlarla ilk bu iki kişi karşılaşmaktadır. Kısaca Shaggy Rogers ve Scooby-Doo ayrılmaz ikili gibidir. 

Scooby-Doo Karakteri ve Özellikleri 

Scooby-Doo, Scooby-Doo Karakterleri
Scooby-Doo

Shaggy Rogers karakterinin köpeği ve çizgi diziye ismini veren karakter işte Scooby-Doo köpek karakteridir. Scooby-Doo evcil bir köpek olmaktan öteye geçmiştir. Shaggy Rogers karakterinin en yakın arkadaşı olmayı başarmıştır. 

Elbette ki Scooby-Doo normal evcil köpekler gibi değildir. En büyük özelliği konuşabiliyor olmasıdır. Hatta Scooby-Doo konuşmalarında kelimelerin önüne R harfini getirerek konuşmaktadır. Bu da ona karakteristik bir özellik katmaktadır. 

Scooby-Doo köpeğinin mavi renkte bir tasması vardır. Tüyleri ise kahverengidir. Tasmasının üzerinde de isminin baş harfleri olan SD harfleri bulunmaktadır. Scooby-Doo da tıpkı sahibi gibi iştahlıdır. Sahibiyle kendisinin ortak özelliği de yemek yemeği sevmeleridir. İki karakterde diğer karakterlere göre daha korkaktır. Scooby-Doo köpeğinin sahibi Shaggy Rogers karakteriyle bir diğer ortak özelliği de canavarlardan, hayaletlerden korkma özellikleridir. 

Daphne Blake Karakteri ve Özellikleri 

Daphne Blake, Scooby-Doo Karakterleri
Daphne Blake

Scooby-Doo ve diğer grup arkadaşlarıyla beraber gizemleri çözmeye çalışan bir diğer karakter de Daphne Blake karakteridir. Bu karakter beceriksiz olmasıyla bilinmektedir. Bu beceriksizliğine karşılık da oldukça coşkulu bir yapıya sahiptir. Karakter fiziksel olarak oldukça güzel yaratılmıştır. Bu yüzden de güzelliği ile takım arkadaşlarına yardım etmektedir. Fakat güzelliği sebebiyle genellikle kötü insanlar tarafından kaçırılmaktadır. 

Scooby-Doo ve diğer karakterler de Daphne Blake karakterini kurtarmaya gitmektedir. Diğer karakterlere göre Daphne Blake kendini çok geliştirmiştir. Usta bir modacı, siyah kuşak bir dövüşçü ve başarılı bir gazetecidir. Bu karakter kadın olması nedeniyle her daim pembe külotlu çorap, mor elbise, mor ayakkabı ve yeşil fular giymektedir. 

Daphne Blake sorunları farklı şekilde çözmektedir. Bir başka karakter olan Velma Dinkley kadar zeki değildir. Bu karakter kötü adamları çantasında yer alan farklı aksesuarlarla bile yakalayarak takım arkadaşlarına yardımcı olabilmektedir. 

Fred Jones Karakteri ve Özellikleri 

Fred Jones, Scooby-Doo Karakterleri
Fred Jones

Scooby-Doo ve arkadaşlarıyla beraber gizemleri çözen bir diğer karakter de Fred Jones karakteridir. Bu karakter genellikle mavi yakalı bir gömlek giymektedir. Turuncu renkte bir fular takmakta ve mavi renkte İspanyol paça bir pantolon giymektedir. Karakterin ayakkabısının rengi de hardal sarısıdır. 

Kötü adamları yakalamak için tuzak kuran karakter Fred Jones karakteridir. Bu karakter tuzakları kurarken tüm detayları düşünmektedir. Kısaca gizemleri çözmede öncü kişi Fred Jones karakteridir. İpuçlarını genellikle Fred Jones, Daphne Blake ve Velma Dinkley birlikte aramaktadır. 

Velma Dinkley​​​​​​​ Karakteri ve Özellikleri 

Velma Dinkley, Scooby-Doo Karakterleri
Velma Dinkley

Scooby-Doo ve arkadaşlarının gizemleri çözmedeki kaptan kişisi Velma Dinkley karakteridir. Çünkü bu karakter çok zekidir. Aynı zamanda yakalanan kişinin suçu neden işlediğini bu karakter çözmektedir. Kötü adamların suçu nasıl işlediğini de çözer ve polislere anlatır. Velma Dinkley karakteri kadın bir karakterdir. Üzerinde genellikle turuncu bir kazak vardır. Kırmızı bir etek giymektedir. Saçları ise bu karakter en belirgin karakteristik özelliğidir. Kısa ve kahküllü saçları vardır. Bu karakteri gözlüksüz görmek mümkün değildir. Siyah, kare ve büyük gözlükleri vardır. 

Scrappy-Doo​​​​​​​ Karakteri ve Özellikleri 

Scrappy-Doo​​​​​​​, Scooby-Doo Karakterleri
Scrappy-Doo​​​​​​​

Scooby-Doo köpek karakterinin küçük hali olan karakter köpek Scrappy-Doo karakteridir. Bu köpek oldukça sevimli, küçük ve coşkuludur. Scooby-Doo köpeğinin bir akrabası olarak çizgi dizinin çeşitli bölümlerinde yer almaktadır. Yine mavi bir tasması ve kahverengi tüyleri vardır. Scooby-Doo köpeği gibi Scrappy-Doo karakteri de konuşabilmektedir. Bu köpeğin sevimli olmasının nedeni ise görünüş olarak Scooby-Doo köpeğinden daha minik gözükmesidir. 

Scooby-Doo​​​​​​​ Çizgi Dizisi Nereden Esinlenilmiştir?

Çizgi diziler ve çizgi filmler elbette ki tamamen hayal ürünleridir. Yapımcılar ise bu hayal ürünlerine erişebilmek için yani bu hayal ürünlerini tasarlayabilmek adına bazı gerçek dünyadaki olaylardan ve kişilerden esin alabilmektedir. 

Scooby-Doo çizgi dizisiyle ilgili ise yazılmış, söylenmiş fakat kanıtlanamamış bir bilgi vardır. Karakterleri üreten ve konuları yazan sanatçının bir köpeğin sahibi olan ve gerçek yaşamda da var olan Shaggy Rogers karakterinden esinlendiği konusudur. Gerçek yaşamda elbette ki Scooby-Doo köpeği konuşamamaktadır. Fakat söylenen bilgiye göre köpeğin sahibi olan Shaggy Rogers karakteri gerçek yaşamda madde bağımlısıdır ve sürekli hayaller görmektedir. 

Sanatçı ise Shaggy Rogers kişisinin maddenin etkisiyle görmüş olduğu bu hayalleri Scooby-Doo çizgi dizisiyle yaşama geçirdiği bildirilmektedir. 

5/5 - (1 vote)

Yorum Yap