1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Adventure Time Karakterleri ve Özellikleri

Adventure Time Karakterleri ve Özellikleri
0

İçindekiler

Genel anlamda oldukça yüksek sayıda hayranı bulunan Adventure Time animasyon dizisi oldukça başarılı olmuş olan bir dizi olmaktadır. Bu durumun temel nedenlerinden biri oldukça iyi kurgulanmış bir senaryoya sahip olması ve buna ek olarak dizi karakterlerinin izleyici ve hayran kitlesi tarafından beğenilmesi yatmaktadır. Dizinin en sevilen ve en beğenilen karakterleri ise şu şekilde olmaktadır; 

  • Finn 
  • Köpek Jake 
  • Vampir Kraliçe Marceline 
  • BMO 
  • Buz Kral 
  • Prenses Sakız 
  • Lady Rainicorn 
  • Alev Prenses 

Finn

Finn

Dizi başlamadan önce Finn, onu ormanda bulan Joshua ve Margaret adlı iki antropomorfik köpek tarafından evlat edinildi. En iyi arkadaşı ve üvey kardeşi Köpek Jake maceralarının çoğunda ona eşlik eder. Dizi boyunca, Finn’in biyolojik ebeveynlerinin bilinmeyen kimliği ve son insan olarak statüsü birkaç karakter tarafından not edilir. Serinin ilerleyen bölümlerinde dünyada başka insanların da olduğu ve Finn’in ebeveynleri Martin ve Minerva’nın bir adalar zincirinde yaşayan hayatta kalanlardan oluşan bir topluluktan geldiği ortaya çıkıyor. 

Finn, karakterin erkek çocuktan ergenliğe olgunlaştığı, gelişen ve büyüyen anlatısıyla büyük beğeni topladı. Adventure Time’ın eski showrunner’ı ve senaristi Adam Muto, Finn’in agresif, pervasız bir çocuktan daha olgun bir insana dönüşmesinin en sevdiği karakterlerden biri olduğunu söylemiştir. Finn’in Fionna adlı tür değiştirmiş bir versiyonu üçüncü sezon bölümü “Fionna and Cake”de görülmüş ve hızla hayranların favorisi olmuştur. O zamandan beri Fionna’nın yan seri Adventure Time: Fionna ve Cake’de oynayacağı söylentisi doğrulanmıştır bu durum ise Finn’in ne denli sevilen bir karakter olduğunun bir göstergesi olarak sayılmaktadır. 

Köpek Jake

köpek jake

Devasadan inanılmaz küçüğe, vücudunun herhangi bir bölümünü herhangi bir şekle ve neredeyse her boyuta gerebilir, küçültebilir veya şekillendirebilir. Oldukça tartışmalı tavsiyelerde bulunsa bile, enerjik üvey kardeşi Finn için kendine güvenen bir akıl hocası olarak hareket eder. Jake çoğu durumda basit hareket eder, ancak macerayı sever ve ihtiyacı olduğunda coşkuyla savaşır. 

Güçleri Finn’e savaşta ve nakliyede çok yardımcı olur, ancak bazen sadece hoş bir ifade biçimi olarak kullanılır. “Lady Rainicorn” adında bir karısı vardır. Viyola çalmada oldukça iyidir ve “Shelby Butterson, Jake’in viyolasında yaşayan solucan” adlı bir solucana ev sahipliği yapmaktadır. 

Vampir Kraliçe Marceline

Marceline, eğlenceyi seven 1000 yaşındaki bir vampir kraliçesi ve ailesinin savaş baltasıyla yaptığı elektrik basgitarı çalan bir müzisyendir. 

Marceline ilk kez sezonun ilk bölümü olan “Evicted’’ bölümünde Finn ve Jake’i evlerini terk etmeye zorlar. Ancak dizi ilerledikçe Marceline ikisinin en yakın arkadaşlarından biri olmuştur. Hikâyenin birkaç bölümü, onun isimsiz bir anne ve iblis Hunson Abadeer ikilisinin çocuğu ortaya çıkardı. Felaket Mantar Savaşı da o çocukken meydana geldi ve kısa bir süre sonra, bir gün dondurmanın kralı olacak olan Simon Petrikov ile bir baba-kız ilişkisi geliştirdi. 

BMO

bmo 1

Bazen söylendiği gibi olarak “Beemo” olarak yazılmakta olan BMO, Finn ve Jake ile birlikte yaşamkata olan MO serisinden robotik bir bilgisayar / video oyun konsolu/ VCR kombinasyonudur. BMO’nun tanımlanmış bir cinsiyeti yoktur ve karakterler (BMO dahil) BMO’ya, çoğunlukla erkek ve kadın olmak üzere, dizi boyunca farklı şekillerde atıfta bulunur. 

Kişi zamirlerinin yanı sıra “hanımefendi” veya “küçük oğlan yaşıyor” gibi terimler dizi boyunca BMO’ya söylenmiş bazı sözler olmaktadır. BMO, diğer ev eşyalarının işlevlerine sahiptir, örneğin bir Taşınabilir elektrik prizi, müzik çalar, kamera, çalar saat, el feneri ve video oynatıcı gibi birçok aletin işlevini yerine getirmektedir. 

BMO, Finn ve Jake tarafından eğlence için kullanılmasına rağmen, BMO Finn ve Jake tarafından yakın bir arkadaş olarak kabul edilir ve her ikisi tarafından da eşit muamele görür. BMO, İngilizceyi Kore aksanıyla konuşmaktadır. “Five Short Graybles” bölümünde, BMO’nun kendisinin “futbol” olarak adlandırdığı ayna versiyonu ile insan futbolu alışkanlıklarını öğretirken insan olduğunu iddia etmesi arasındaki bir tartışmayı gizlice taklit ettiği ortaya çıkmaktadır. 

BMO’nun dişlerini fırçaladığı ve banyo ettiği gibi bir listesi bulunmaktadır. BMO, MO serisinin tüm serisini serideki etkinliklerden bin yıl önce geliştiren robot mucit Moseph “Moe” Maestro Giovanni tarafından geliştirilmiştir. Bir milyon MO serisi bilgisayar üretmesine rağmen, Giovanni BMO’yu özellikle eğlenceyi anlamak için tasarlamıştır. Giovanni, oğlunu büyütmek için BMO’yu icat etti, ancak hiç çocuğu olmadığı için başka bir aile bulmak için BMO’yu piyasaya sürdü bu sayede BMO dizimizdeki yerini almış oldu. 

Buz Kral

buz kral

Buz Kralı olarak da bilinen Simon Petrikov kar ve buzu yaratabilen ve manipüle edebilen sözde kötü bir büyücü olmaktadır. Kendisi olduğunu iddia ettiği bir buz ülkesi olan ve birçok penguenle birlikte yaşadığı Buz Krallığının Kralı olduğunu iddia etti. Başlangıçta ana antagonist, seri boyunca önemli bir yardımcı karakter haline gelmiştir. Kimi zaman ana karakterlerin yardımına koşar ve hikayeesine veya mücadelesine odaklanan birkaç nadir bölümün kahramanıdır. 

Başlangıçta, düzenli olarak Prenses Bubble Gum’u kaçırmaya çalışan mizahi, iki boyutlu bir kötü adam olarak gösterilen karakterin kişiliği, daha sonra onun, tamamen çarpık bir ahlak ve sosyal davranış anlayışına sahip, sevecen ama yanlış anlaşılan bir yaşlı adam olduğunu ortaya çıkaracak şekilde genişledi. Buz kral yalnızlık ve hafıza kaybı yaşamaktadır. 

Sonraki sezonlar onun trajik geçmişini ortaya çıkmış olmaktadır. Bir zamanlar aklını, anılarını ve sevdiklerini kendisine buzlu güçlerini veren büyülü taca kaptıran “Simon Petrikov” adında iyi bir insan olduğunu ortaya çıkmıştır. Dizinin son bölümde Buz Kral GOLB tarafından saldırıya uğradıktan sonra hafızasını geri kazandı. 

Karakter başlangıçta karışık eleştirilerle karşılansa ve “rahatsız edici bir düşman” olarak görülse de arka planı ve ardından trajik bir figüre dönüşmesi geniş çapta beğeni topladı ve doğru ve dokunaklı bir portre haline geldi. 

Prenses Sakız

Prenses Sakız, hem insan DNA’sından hem de şeker DNA’sından oluşan ve diğer Şeker İnsanların evi olan Şeker Krallığını yöneten bir melez olması ile dikkat çekmektedir. 

Prenses Sakız genellikle çok nazik ve şefkatlidir, güçlü bir adalet duygusuna sahiptir, ancak kışkırtıldığında karanlık bir taraf gösterir. Almanca ve Korece bilmektedir ve ikinci dili arkadaşı Lady Rainicorn ile iletişim kurmak için kullanır. Prenses Sakız sihir konusunda şüphecidir ve büyünün “muhteşem mistikler olarak sunulan bilimsel kanunlardan başka bir şey olduğunu kabul etmeyi reddetmektedir. 

Prenses Sakız şeker krallığının sakinlerine karşı çok koruyucudur ve onların güvenliği konusunda çok endişelidir, ancak gizlice gücün baskısı altında ezilir ve özgürlük arzusunu ifade eder. İkinci sezonun sonunda bir ölüme yakın deneyimin ardından kendini soyutlamaya başlar ve şeker krallığının sakinlerine karşı aşırı korumacı hale gelir, hatta beşinci sezonda geçici olarak kibirli eğilimler gösterir. 

Lady Rainicorn

Rainicorn

Lady Rainicorn, bir Rainicorn, yarı gökkuşağı, yarı tek boynuzlu at yaratık ve ayrıca Jake’in arkadaşı ve Prenses Sakız’ın eşidir. Değişik renkteki cisimleri ve insanları dönüştürebilir ve vücudu ışığı tutuğu için uçabilir ve “üzerinde dans edebilir”, bu da hareketini ve sebep gökkuşağı desenine sahip olduğunu açıklar. 

Oldukça göz alıcı renklere sahip olan karakter bu sayede serinin hayranları tarafından oldukça önemli bir sevgi görmektedir. Bu durum Lady Rainicorn karakterinin dizide neden bu denli fazla göründüğünün bir açıklaması olarak dikkat çekmekledir. 

Alev Prenses

İlk adı Phoebe olmakta olan Alev Prenses 16 yaşındaki ateş krallığı prensesi, alev kralının kızı ve Finn’in arkadaşlarından biridir. Ateş Krallığı’nın diğer tüm sakinleri gibi, ateşle kaplıdır ve vücudundan çıkan alevler, duygusal olarak uyarıldığında yoğunlaşan kendisinin uzantılarıdır. Başlangıçta babası tarafından yıkıcı olarak tanımlansa da daha saf bir doğası vardır ve bu onu duygularına tepki vermeye sevk eder. Finn onu “tutkulu” olarak tanımlamaktadır. 

Çocukken babası, bir gün tahtı gasp edeceği korkusuyla onu Ooo’ya sürgün etmeye çalışmıştır ancak Prenses Sakız onu geri getirmiş ve babası tarafından tekrar bir tehlike olacağı düşünüldüğü için hapse atılmış ve uzun bir süre kapalı olarak hapis hayatı yaşamıştır. 

5/5 - (1 vote)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir