1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Özel Güvenlik Görevlisi Olmanın Yolları

Özel Güvenlik Görevlisi Olmanın Yolları
0

İçindekiler

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Son zamanların en çok tercih edilen ve aranan meslek gruplarından biri güvenlik görevlileridir. Özel kurumlarda veya kamu kurumlarında güvenlik görevlisi olarak çalışabilmek için bazı şartları sağlamış olmanız gerekmektedir. Bu yazımızda bu şartlardan bahsedeceğiz ve “Güvenlik görevlisi nasıl olunur?” Konusunda zihinlerdeki soru işaretlerini çözümlemeye çalışacağız.

Güvenlik Görevlisi Olma Şartları

Öncelikle bilinmesi gereken şey güvenlik görevlilerin silahlı ve silahsız olarak iki gruba ayrıldığıdır. Bu iki grup için farklı şartlar arandığından öncelikle hangisini istediğinizden emin olmanız gerekmektedir. Bu şartlar şöyledir:

  • Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için en az lise mezunu, silahsız için ise en az ortaokul mezunu olmak.
  • Silahlı özel güvenlik için 21 yaşını silahsız için 18 yaşını doldurmuş olmak.
  • Sicilinin temiz olması.
  • Özel güvenlik eğitimini tamamlayarak sertifika almış olmak.
  • Mesleği yapmaktan alıkoyacak türden bir sağlık sorununa sahip olmamak.

Özel Güvenlik Görevlisi Sertifikası Nasıl Alınır?

Hangi tür güvenlik görevlisi olmak istediğinize karar verip güvenlik görevlisi olma şartları konusunda sorun yaşamadığınızdan emin olduktan sonra devletin sertifika vermek için yetkilendirdiği eğitim kurumlarına başvurmanız gerekmektedir. Burada silahlı için 120 saat silahsız kurslar içinse 100 saatlik, ilk yardım, olay yeri inceleme, afetler, güvenlik sistemleri, iletişim, yangın, patlayıcılar gibi çeşitli konuları içeren temel eğitimi tamamlamanız gerekmekte.

Özel güvenlik görevlisi temel eğitiminden geçtikten sonra ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından her yıl 6 defa düzenlenen ÖGG sınavını 100 üzerinden en az 60 puan alarak geçmesi gerekmektedir. Sınavda başarılı olduktan sonra gerekli evrakları Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim etmesi gerekmekte. Daha sonra ise dilediği özel kurumlara ve kamu kurumlarına başvurarak iş arama aşamasına geçilebilir.

5/5 - (1 vote)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir