1. Anasayfa
 2. Bilgi Dünyası

Şirinler Karakterlerinin İsimleri ve Özellikleri

Şirinler Karakterlerinin İsimleri ve Özellikleri
0

İçindekiler

Yazımızda şirinler karakterlerinden, karakterlerin isimlerinden ve şirinler karakterlerinin özelliklerinden bahsedeceğiz. Çizgi filmler özel tekniklerle çizilerek sinema dünyasına aktarılan yapıtlardır. Çizgi film denilince akla çocukların izlediği ve onlara yönelik animasyon filmleri gelmektedir. 7 den 70 e pek çok insanın ilgisini çeken çizgi filmlerden bazıları ise akıllardan hiç çıkmamakta hatta oradaki karakterleri günlük yaşantımızda da aramaktayız. 

Yetişkin ve çocuk fark etmeksizin herkesin ilgi ile takip ettiği ve hatta sinema filmleri bile çekilen çizgi filmlerden biriside şirinlerdir. Küçük mavi karakterleri ve iyilik için mücadele etmeleri ile tanınan şirinler ilk ortaya çıktığı zaman üzerinden yıllar geçmesine rağmen hale ilgi ile takip edilmektedir. Şirinler filmi içerisinde görünüşleri ve özellikleri ile birbirinden farklı karakterlerde bulunmaktadır.

Şiirinler ve İsimleri

Şirinler çizgi filmi Belçikalı ünlü çizer Pierre CULLİFOD tarafından oluşturulmuş bir çizgi roman olarak karşımıza çıkmaktadır. 1958 yılında çizgi roman olarak piyasaya çıkan şirinler 1981 yılında animasyon olarak televizyonda yayınlanmaya başlamıştır. Hemen hemen tüm ülkelerde yayınlanan şirinler ülkemizde de uzunca bir süre yayınlanmıştır ve halende yayınlanmaya devam etmektedir.

Şirinler iyilik ile kötülüğün mücadelesini anlatması ile yetişkinler tarafından çocuklara önerilmektedir. Şirinler iyilik tarafını temsil ederken gargamel ve azman ise kötülük tarafını temsil etmektedir. Şirinler çizi filminde bir birinden farklı özelliklere ve yeteneklere sahip karakterler bulunmaktadır.

Şirinler filminde bulunan bazı karakterler;

 • Şirin Baba
 • Şirine
 • Gözlüklü Şirin
 • Şakacı Şirin
 • Güçlü Şirin
 • Hayalci Şirin
 • Süslü Şirin
 • Korkak Şirin
 • Obur Şirin
 • Müzisyen Şirin
 • Uykucu Şirin
 • Somurtkan Şirin
 • Pasaklı Şirin
 • Bebek Şirin
 • Gargamel
 • Azman

Şirinler Karakterleri ve Özellikleri

Şirinler çizgi filminde farklı özelliklerde ve yeteneklerde karakterler bulunmaktadır. Bu karakterlerin her birinin farklı bir görevi bulunmaktadır. Bu karakterler ve görevleri incelendiğinde küçük bir komünal topluluğun anlatıldığı anlaşılmaktadır. Şirinler çizgi filminde yer alan iyilik temsicisi şirinlerin hepsi şirin ismi ile anılmaktadır. Bunların baş düşmanı ise gargamel ve kedisi azmandır. Şirinler filminin orijinal adı Smurfs olarak geçmektedir.

Şirin Baba

şirin baba

Orijinal adı Le Grand Schtroumpf olarak bilinmektedir. Şirinler mantardan yapılma küçük şirin evlerin bulunduğu bir köyde yaşamaktadır. Şirinler köyünün lideri ise Şirin BABA olarak geçmektedir. Şirin baba köyün yaşlısı olarak diğer tüm şirinlere yardım eden birisidir. Diğer şirinlerden kolay bir şekilde ayırt edilmesi için kırmızı pantolonu, sakalı ve kırmızı şapkası bulunmaktadır. 

Şirin baba çeşitli büyüleri ve iksirleri yapma konusunda uzman bir şirindir. Köyde yaşayan tüm şirinlere yardım etmekte ve onlarla ilgilenmektedir. Şirinlerin başı belaya girdiği zaman yada bir sorunla karşılaştıklarında şirin baba yardımcı olmaktadır.

Şirine 

şirine

Orijinal adı La Schtroumpfette olarak bilinmektedir. Şirinler köyünde 3 kız karakter bulunmaktadır. Şirine bunlardan birisidir. Yüksek topuklu ayakkabısı ve sarı elbisesi ile sarı saçları hemen dikkat çekmektedir. Şirine uzun kirpikleri ile diğer şirinlerden kolayca ayırt edilebilmektedir.

Diğer şirinlerden farklı olarak bir olay ile karşılaştığında daha hassas davranmaktadır. Şirine genelde şirin babaya yardımcı olmaktadır ve bebek şirinin bakımı ve eğitimi ile ilgilenmektedir.

Gözlüklü Şirin

gözlüklü şirin

Orijinal adı Schtroumpf a Lunettes olarak bilinmektedir. Gözlük takılı olduğu için gözlüklü şirin olarak adlandırılmaktadır. Kendini köyün en zeki ve bilgili şirini olarak adlandırmaktadır. Şirin babadan sonra köyü yönetebilecek ikinci kişinin kendisi olduğuna inanmaktadır.

 Sürekli olarak yeni bir şeyler denemekte fakat her seferinde yanlış yapmaktadır. Bilgin olarak da bilinmektedir. Şirin babanın sürekli yanında yer alması beraber bazı kararları vermesi de Köyün ileri gelenlerinden olduğu düşüncesini ortaya çıkarmaktadır.

Şakacı Şirin

şakacı şirin

Orijinal adı Schtroumpf Farceur olarak bilinmektedir. Şakacı şirin köyün en eğlenceli şirinlerinden birisidir. Elinde üzerinde kırmızı şerit ve kurdele olan sarı bir kutu ile dolaşmaktadır. Sürekli olarak şirinlere hediye vereceğini söyleyerek kutuyu onlara vermektedir. Şirinler kutuyu açtığı zaman kutu patlayarak etrafı siyah dumanlar sarmaktadır. Kutuyu açan şirinlerin yüzleri ve üstleri simsiyah olmaktadır. Bu sebeple de diğer şirinler sürekli şakacıya kızmaktadır.

Güçlü Şirin

güçlü şirin

Orijinal adı Schtroumpf Costaud olarak bilinmektedir. Köyün en güçlü şirinidir. Kolunda kalp şekline benzeyen dövmesi ile dikkat çekmektedir. Güçlü şirin köyde yapılması gereken ağır işlere yardım etmektedir. Kendini geliştirmek için sürekli spor yapmakta ve ağırlık çalışmaktadır. Güçlü olması sayesinde diğer şirinlere sürekli yardımda bulunmaktadır.

Hayalci Şirin

hayalci şirin

Orijinal adı Schtroumpf Reveur olarak bilinmektedir. Köydeki diğer şirinler tarafından astronot şirin olarak da bilinmektedir. Sürekli olarak hayaller dünyasında yaşamaktadır. Hayalci şirinin en büyük hayali şirinler köyünden başka yerlerde yaşamak ve başka yerler görmektir. Hayallerini şirineye ve diğer şirinlere sürekli olarak anlatmaktadır. 

Süslü Şirin 

süslü şirin

Orijinal adı Schtroumpf Coquet olarak bilinmektedir. Şirinler köyünün en süslü şirinidir. Süslü şirin şapkasında taktığı çiçeği ile dikkat çekmektedir. Sürekli olarak elinde ayna ile dolaşmaktadır. Sürekli olarak çiçek toplamak için köyün dışına çıkması ve süslenmek için dalgın hareket etmesi nedeniyle kendini tehlikeye atmaktadır.

Korkak Şirin

korkak şirin

Orijinal adı Schtroumpf Peureux olarak bilinmektedir. Korkak şirin adından da anlaşılacağı gibi en küçük şeylerden bile korkmaktadır. Etrafında duyduğu çıtırtılar, gök gürültüsü ve böceklerden çok korkmaktadır. Köyde yaşayan diğer şirinler sürekli olarak onu korkutmaktadır. Korkusu nedeniyle bir yerlerde saklanması nedeniyle gargamel tarafından sürekli olarak yakalanmaktadır.

Obur Şirin

obur şirin

Orijinal adı Schtroumpf Gourmand olarak bilinmektedir. Köyün en şişman şirinidir. Aynı zamanda aşçılıkta yapmaktadır. Pasta, kek ve şirin yemekleri yapmaktadır. Yemeklere düşkün olması ve tombul olması nedeniyle gargamel onu yakalamayı çok istemektedir. Yakalamak içinde onun sevdiği yemekleri kullanmaktadır.

Müzisyen Şirin

müzisyen şirin

Orijinal adı Schtroumpf Musicien olarak bilinmektedir. Sürekli olarak trampet ve farklı müzik aletleri çalarak şarkı söylemektedir. Bir araya gelip eğlence yaptıklarında müzik görevini üstlenmektedir. Çok gürültü çıkardığı için diğer şirinler tarafından sürekli olarak azarlanmaktadır. Özellikle geceleri müzik çalması diğer şirinlerin uyumasına engel olmaktadır. Şirin baba sürekli olarak onu uyarmaktadır.

Uykucu Şirin 

uykucu şirin

Orijinal adı Schtroumpf Molasson olarak bilinmektedir. İçtiği gençleşme iksirinden sonra sürekli uyuduğu için bu adı aldığı düşünülmektedir. Olaylar karşısında meraksız davranmaktadır. Neredeyse yürürken bile uyumaktadır. Bu sebeple de başını sürekli olarak bir belaya sokmaktadır. Çok tehlikeli zamanlarda bile uyuması ile dikkat çekmektedir. Bir yerlerde uyuyup kalması nedeniyle gargamele sürekli olarak yakalanmaktadır.

Somurtkan Şirin

somurtkan şirin

Orijinal adı Le Schtroumpf Grognon olarak bilinmektedir. Köyün en hoşnutsuz şirinidir. Hiçbir zaman güldüğü görünmemektedir. Yüzündeki mutsuz ifade nedeniyle olaylara karşı verdiği tepki anlaşılmamaktadır. Şirin baba sürekli olarak kendisini eğlenmesi ve gülmesi için uyarsa da yüzünde hep o mutsuz ifadesi ile dolaşmaktadır. 

Pasaklı Şirin

pasaklı şirin

Orijinal adı Schtroumpf Mouille olarak bilinmektedir. Pasaklı şirin adında anlaşılacağı gibi kire ve pise meraklı bir şirindir. Sürekli olarak pis kokması ve çöpleri yanında taşıması diğer şirinlerin ondan uzaklaşmasına neden olmaktadır. Pasaklı şirin çürük meyveleri çok seven bir şirindir. Çöp toplama uğruna sürekli olarak köy dışına çıkması nedeniyle başına türlü belalar açmaktadır. 

Bebek Şirin

bebek şirin

Orijinal adı Baby Schtroumpf olarak bilinmektedir. Bebek şirinin nereden geldiği bilinmemektedir. Mavi ay olduğu bir gece leylekler tarafından şirinler köyüne bırakılmıştır. Köyde kendi başına dolaşmaktadır. Bebek olduğu için hem kendi başına hem de diğer şirinlerin başına sıkıntılar açabilmektedir. Bebek şirin en tehlikeli zamanlarda bile kendisi kurtulabildiği için bazı özel sihirli güçlere sahip olduğu düşünülmektedir.

Şirinler ve Düşmanları

Şirinler köylerinde kendi hallerinde yaşayan mavi küçük şirin şeylerdir. Ancak bazı özel güçleri olduklarına inanıldığı için sürekli olarak gargamel ve kedisi ile uğraşmaktadırlar. Şirinlerin yakalanıp öldürüldükten sonra suyunun kaynatılıp içilmesi sonucu hem gençleşileceğine hem de güzelleşileceğine inanılmaktadır. Şirinlerin baş düşmanı gargamel ve kedisi azmandır.

Gargamel 

gargamel

Gargamel şirinler köyüne yakın bir şatoda yaşamaktadır. Çirkin ve yaşlı oluşu nedeniyle kendinden hoşnut değildir. Cadı tasvirinde kıyafetler giymektedir. Şirinleri görebilen ve onların varlığından tek haberdar olan kendisidir. Şirinlerin farklı özellikleri olması hepsinin genç ve güzel olmasından dolayı onlarla kendine iksir yapma niyetindedir. 

Kedisi ile birlikte sürekli olarak planlar yaparak şirinleri yakalamanın peşindedir. Çeşitli tuzaklar kurarak şirinleri her seferinde yakalasa da bir şekilde şirinler ondan kurtulmaktadır. Birazda sakar bir karakter olması şirinlerin işini daha da kolaylaştırmaktadır. Şatosunda kötülüğün temsilcisi olarak sürekli hain planlar ve çalışmalar peşindedir.

Azman

azman

Gargamelin kedisi ve yardımcısı olarak bilinmektedir. Asıl adının Azrail olduğu söylenmektedir. Oda gargamel gibi şirinlerin peşinden koşmakta ve onları yemek istemektedir. Sakarlıkları ile Gargamele ayak bağı olması nedeniyle sürekli olarak hırpalanmaktadır. Gargamelin şirinleri yakalamada en büyük yardımcısı odur. Genellikle köyü basarak şirinleri korkutup gargamelin olduğu tarafa doğru kovalamaktadır. 

Şirinler Çizgi Filmi Nereden İzlenir?

Şirinler uzun yıllardır yayında olan bir çizgi film olarak dikkat çekmektedir. Yayınlandığı her ülkede milyonlar tarafından izlenmektedir. Sinema filmi de çekilen şirinler gişe rekorları kıran bir animasyon olarak dikkat çekmektedir. Şirinler filminde her karakter bir düşünce ve yapısını temsil etmektedir. Her birinin farklı düşünceleri ve özellikleri bulunmaktadır.

Şirinler çizgi filmi çocuk kanalları dahil olmak üzere bir çok kanalda yayınlanmaktadır. Yeni filmlerin çıkması ile önemini yitirmiş gibi görünse de halen izleyenleri ekranlara kitleyebilmektedir. Şirinler çocuklara iyilik yapmaları öğütlemesi ile de dikkat çekmektedir. Bazı ülkelerde yaratıcısının siyasi görüşü nedeniyle yasaklanmış olsa da hemen hemen her ülkede ve her dilde yayınlanmaktadır. 

İnternette kullanıcılar tarafından hala en çok aratılan filmlerin başında gelmektedir. Şirinler çizgi film ve animasyon dünyasının en beğenilen ürünü olarak dikkat çekmektedir. Bir çok farklı üretici tarafından oyuncakları da yapılmaktadır. Şirinler karakterleri bibloları ve kıyafetleri hala çocukların en sevdiği karakterler olarak dikkat çekmektedir. Özellikle çocuklar kendi özelliklerini barındıran karakterlere daha da ilgi duymaktadır. 

Şirinler Filmi Neyi Anlatır?

Şirinler çizgi filmi konu olarak iyilik ile kötülüğün mücadelesini anlatmaktadır. Şirinlerin her birinin farklı görünmesi ve farklı özelliklerinin olması farklı insanlarında bir arada yaşayabileceğini anlatmaktadır. Başları belaya girdiğinde hepsinin birlik olması ise insanların birlikte olarak sorunları çözebileceğini anlatmaktadır. 

Şirinler çizgi filmi sonunda çocuklara öğüt vermesi çocukların daha da ilgisini çekmektedir. Günün birinde şirinleri görebileceğini düşünen çocuklar bu öğütleri ilgi ile dinlerken kendileri de uygulamanın peşine düşmektedir. Şirinler gibi iyi olmak saygılı ve sevgili olmak her çocuğun tek isteği olmaktadır. Şirinlerin tüm dünyada ilgili ile izlenmesi filmin sürekli olarak kendini yenileyerek tekrar tekrar çekilmesine neden olmaktadır.

Şirinler çizgi filmini internetten ve kanalların yayın akışlarını takip ederek izleyebilirsiniz.

Uslu bir çocuk olursanız sizde günün birinde şirinleri görebilirsiniz…

5/5 - (1 vote)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir