1. Anasayfa
  2. Spor

Ragbi (Rugby) Sporu Nedir? Ragbi Nasıl Oynanır?

Ragbi (Rugby) Sporu Nedir? Ragbi Nasıl Oynanır?
0

İçindekiler

Rugby 2 devreden oluşan ve 15’erli 2 takım ile oynanan bir spor dalıdır. İleri doğru pas vermenin yasak olduğu bir oyun içerisinde, amaç oyuncuların topu sürerek çizgi arkasına taşımasıdır. Oldukça sert bir spor dalı olarak öne çıkan Rugby, üstelik Amerikan futbolu gibi herhangi bir giysi koruması da içermiyor. İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan oyun, bir futbol maçı sırasında oyuncunun topu kollarının arasına alarak kaleye doruğu koşmasıyla çıkmıştır. Avrupa’nın birçok farklı ülkesinde oynanan Rugby, özellikle Avustralya’da oldukça popüler.

Rugby Oyunu

Farklı pozisyon ve rollere ayrılarak oynanan Rugby, güç ve çeviklik ile beraber özellikle cesaret açısından bir adım öne çıkan bir oyundur. Çalışmaya ve tehlikeli çekişmelere sahne olacak kadar zorlu bir oyun olan Rugby, daha çok forvet oyuncularından oluşur. Zira oyun içerisinde sahada bulunan oyuncular topu mümkün olduğu kadar hızlı şekilde rakip kaleye taşır. Bütünüyle fiziksel mücadeleye dayalı olan oyun sonunda rakip oyuncuların birbirlerini tebrik etmesi ve dostane geçmesi oyunun en önemli temellerinden biri. Hatta çoğu zaman oyun sonunda şarkılar bile söylenebilir.

Rubgy Oyununda Bazı kurallar

Rugby oyun içerisinde bazı kurallar diğer oyunlara göre oldukça ilginç. Özellikle takımlar içerisindeki kaptanlar ile beraber hakemler dışında tüm oyuncuların konuşması yasaktır. Ayrıca hakeme herhangi bir şekilde müdahale ya da itiraz doğrudan cezalandırılır. Yavaş yavaş dünyanın farklı ülkelerine de yayılmaya başlayan oyun aynı zamanda Türkiye’de de belirli alanlarda ve yerlerde oynanıyor. Özellikle üniversitelerde Rugby takımları bulunmakta ve çekişmeli maçlar oynanmaktadır.

Rugby Oyunu

Çekişmeli ve zorlu bir oyunun yanı sıra oldukça eğlenceli Rugby, dünya çapında pek çok izleyici tarafından düzenli olarak takip ediliyor. Hem televizyon hem de internet vasıtasıyla canlı olarak maçları izlemek mümkün. Aynı zamanda bahis konusunda da en çok tercih edilen oyunlar arasında bulunmaktadır. Sakatlık riskinin de bulunduğu bu oyun belli kuralları olduğundan dolayı bu riski minimum seviyeye çekiyor. Kuralları açısından ise diğer oyunlara göre daha ilgi çekici ve enteresan olduğunu da söylemek gerekir. Amerikan futbolu gibi aynı şekilde çim sahada oynanmaktadır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir