1. Anasayfa
  2. Spor

Polo Sporu Nedir? Polo Nasıl Oynanır?

Polo Sporu Nedir? Polo Nasıl Oynanır?
0

İçindekiler

Tarih öncesin de göçebe yaşamları süreçleri içerisinde en önemli hayvanları arasında atlar olmuşlardır. Bu süreç Atların spor ve oyun alanlarında kullanılmaya başlanmıştır. At ve üzerinde oyunları konusunda birçok Avrupa ülkesinin de hala yarışmalar düzenlenmektedir.

At ve üzerlerinde oynan spor dallarından biri olan Polo spor olarak göze çarpmaktadır. Polo spor ile iki at binicisinin tahta ile yapılmış toplara ellerinde ki uzun sopalarla rakip kaleye gol amacıyla gerçekleşen bir spor dalıdır.

Polo spor, oyun zeminin açık ve kapalı olarak iki çeşit  alanı ile her türlü oyuna müsaade etmektedir. Polo spor, diğer bir avantajı ise aynı özellikler ve yeteneklere sahip olmayan takım oyuncuları eşit standarda getirmektedir. Oyun, Avrupa ülkelerinde statü olarak birçok insanın oynamasına imkan veren özelliği bulunmaktadır.

Oyun zemini ve oyuncuların eşit standartlar da ve malzemelerin doğru kullanımı ile daha zevkli ve başarılı bir deneyim yaşamak mümkündür.

Oyun Kuralları ve Oynama Şekli

Oyunun, 4 adet oyuncusu ile iki rakip kale üzerinden zemin olarak açık veya kapalı alanda oynan Polo spor, Avrupa ve Amerika ülkelerinin geleneksel oyun yapılarını her yıl belirli dönemler de oynamaktadırlar. Oyunun, oyunculara görev ve kurallara göre numaralar verilmiştir. Oyunun en önemli özelliği gol olduğu için en önemli numara 1 olarak göze çarpmaktadır.

Defans olarak rakibine sürekli ve sert müdahale etmesi adına 2 numara verilmiştir. Her takımın en önemli yöneticisi takım kaptanı görevini 3 numara olarak görevlendirilmiştir. Kaleci misyonunu üstlenen defans oyuncusun gerisinde 4 numara olarak yer almıştır.

Maçın kurallarında biri ise 6 dönem ve her birini 7.5 dakika üzerinden geniş açık veya kapalı zemin olarak oynanması konusunda belirlenmiş standartları bulunmaktadır. Oyun kuralları içerisinde hakem yaya olarak görevini yerine getirir. Oyuncuların kabiliyet ve yeteneklerine göre dereceleri bulunmaktadır. Bu derecelere göre oyunculara 0 ile 10 arasında olan puanlama verilmektedir.

Oyun Zemini ve Tercih Edilen Ülkeler

Polo spor, oyun  alanları ölçüleri 274×146 m açık ve kapalı  zemin olarak belirlenmiştir. Açık zeminlerinde oyun alanlarını korumalıklar ile her türlü oyun dışı sebeplere engel olmak mümkündür. Geleneksel ve tarihsel boyutu nedeniyle Güney Amerika ve Avrupa ülkelerinde en fazla oynanan oyunlar arasında yer almaktadır.

İngiltere ve Güney Amerika ülkelerinde Amerika ve Arjantin, oyun kalitesini, malzemeleri ve oyun zeminleri konusunda üst düzey standartlara sahiptir. At ve özellikleri ile oyunun zorluk kademesinden dolayı çok güçlü, bilgili ve doğru yetiştirme teknikleri ile hayvanların ve sporun içerisinde hiçbir şekilde oyunların gerçekleşmesini sağlamaktadırlar.

5/5 - (1 vote)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir