Topla Oynanan Spor Dalları

Dünya çapında en çok oyuncuya sahip popüler spor dallarının çok büyük bir kısmı topla oynanan spor dallarıdır. Bireyin yeteneğini kanıtlamasına olanak veren çok yönlü bir nesne olan top, birçok kişi ile ya da tek kişilik oynanmaktadır.

Futbol

Futbol, 11 oyuncuya sahip iki takip arasında, çim ya da halı sahada top ile oynanan bir takım sporudur.
futbol


Beyzbol

9 oyuncuya sahip iki takım arasında oynanan, taktik ve defansa dayalı bir top oyunudur. Top ve bir adet beyzbol sopası ile oynanmaktadır. Amerika’da oldukça popüler olan beyzbol, en çok oynanan top oyunlarından birisidir.
Beyzbol


Basketbol

İngilizce’de Sepet Topu anlamına gelen basketbol, günümüzde oldukça popüler olan basketbol, 5 oyuncuya sahip iki takım arasında, düz bir zeminde ya da salonda oynanan bir takım sporudur.
Basketbol


Voleybol

Bir file ile ikiye bölünmüş bir sahada 6 oyuncuya sahip iki takım arasında oynanan, topa elle vurulması şart olan, belirli kurallar çerçevesinde oynanan bir top oyunudur. Oyun amacı, elle servis edilen topun, karşı takımın yakalamamasını amaçlamaktır.
Voleybol


Tenis

Tenis, raket ile iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan, genellikle betonda olsa da; çim ve balçık üzerinde de oynanan bir top oyunudur. Tenisin dikdörtgen düz bir yüzey üzerinde oynanması oyunun en temel kurallarından birisidir.
Tenis


Masa Tenisi

Masa tenisi, iki ve dört kişilik bir top oyunudur. Bir set toplamda 11 sayıdan oluşmaktadır. Toplamda 5 set kazanan kişi, oyunun galibi olur. Dört kişilik maçlarda ise; 3 set kazanan kişinin galip gelmesi ile sonuçlanır. Oyun süresinde iki rakip arasında 10 – 10 sayı eşitliği söz konusu olduğu taktirde ise; oyunculardan birisinin mutlaka öne çıkması gerekmektedir.
Masa-Tenisi

Muhammed Korkmaz

26 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.