1. Anasayfa
  2. Spor

Su Sporları Nelerdir? Su Sporları Hakkında Bilgi

Su Sporları Nelerdir? Su Sporları Hakkında Bilgi
0

İçindekiler

Su Sporları Nelerdir?

Su sporları açık-kapalı havuzlar, nehirler, göller ve denizlerde yapılır. Motor sporları hariç su sporlarının hepsi yoğun kas gücüne ayrıca bilgi ve beceriye sahip olmanızı gerektirir.
Su sporları; havuz sporları, sörf, kano, kürek, yelken ve motorlu su sporları gibi alt dallara ayrılır. Gelin bu su sporları hakkında detaylı bilgilere erişelim.

Su Sporları Hakkında Bilgiler

Yüzme; Açık veya kapalı havuzlarda olimpiyat oyunlarında da görebileceğimiz gibi alt dalları bulunur. Bunlardan en çok bilineni yüzmedir. Yüzmede serbest, kurbağalama, sırtüstü ve kelebek gibi yüzme stilleri bulunur. Yüzme yarışları 50 metreden 1500 metreye kadar değişik mesafelerde ve stillerde yapılabilir.


tramplen

Tramplen: Havuzun 3 metre üzerindeki esnek veya sabit bir platformdan atlanarak yapılır. Atlayışı yapan sporcular atlayışın zorluğuna göre juriden oy alırlar.


su balesi

Bale: bayan sporcuların suda bale hareketleri sergilediği senkronize yüzme gösterisidir.


su topu

Su Topu: Yedişer oyuncudan oluşan iki takımın topla birbirinin kalesine gol atarak sayı almaya çalıştığı spordur. Bayan ve erkek sutopu takımları bulunmaktadır.


sorfcu

Sörf sporcuları; sörf tahtasıyla rüzgarların üzerinde dengede durmaya çalışır. Sörf tahtaları hafif ve sert malzemelerden üretilir.

Rüzgar sörfü sporcuları; sörf tahtalarına birleştirdikleri yelkenleri ile rüzgarı arkalarına alarak yüksek hızlara ulaşabilirler.


kano

Kano – Kürek : Durgun göllerde veya azgın nehirlerde yapılan türleri vardır. Kano üzerindeki sporcular kanoyu belirli hızlara çıkarmak amacıyla kürek çekerler, rafting tarzında ise kürekler sert kayalara çarpmamak amacıyla kullanılır.


yelken

Yelken : Yarış yatları çoğu kişinin karşılayabileceği basit tek kişilik sandallardan, tasarımı ve inşası milyonlarca dolara mal olan ve 20 ya da daha çok mürettebat gerektiren okyanusları aşabilen teknelere kadar uzanır. Yarış hem kıyıya yakın yerlerde hem de kıyıdan uzakta yapılabilir. Olimpiyatlar gibi başlıca yelken yarışları ve müsabakalarda tek çeşit tekneler, şamandıralarla işaretlenmiş üçgen bir rotada bir dizi yarış yaparlar.


yaris su motoru

Motorlu Su Sporları : Sürat teknelerinin boyut ve motor güçlerine göre sınıflandırıldığı yarışlar yapılmaktadır. Çok güçlü tekneler saatte 240km hızlara kadar ulaşabilirler.

 
İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir