1. Anasayfa
  2. Spor

Futbol Sahası Ölçüleri

Futbol Sahası Ölçüleri
0

İçindekiler

Çağımızda en çok sevilen spor branşlarından birisi de futbol olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki bu branşa hem kadınlar hem de erkekler fazlasıyla ilgi duyuyor. Birçok takımlar var ve herkeste beğendiği izlemek istediği takımları tutup destekliyor. Hatta takımını yalnız bırakmak istemeyen taraftarlar da soluğu futbol sahalarında alıyor diyebiliriz. Futbol, hem amatör hem de profesyonel şekilde yapılan bir spor dalıdır. Her ne kadar sporla ilgili pek çok şeyi öğrenme durumumuz varken onlardan birisi de futbol sahası ile ilgili olduğunu söylemek mümkün. Futbol sahası yapısı gereği dikdörtgen olarak tasarlanır. Üstelik her nerede futbol sahası yapılacak olursa olsun bu şekil ve ölçüler dikkate alınarak tasarlanmaktadır. Çünkü futbol sahasının şekil ve ölçüleri sabittir.

Futbol sahası ölçüleri bakıldığı zaman ise kare olmasının yanı sıra eni 45 ile 90 metre arasında yapılırken diğer yandan da  , boyu 90 ile 120 metre arasında hazırlanır. Boy ve ene kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor. Belirtmiş olduğumuz bu ölçülerin dışına çıkılmamalıdır. Uluslararası standartlarda nizami çerçevede yapılan futbol sahalarına göz attığımız zaman ise ebatlar en olarak 64 ile 75 metre olurken boyunun da  105 metre ile 120 metre arasında olması gerekiyor.

Futbol Sahası Kaç Metrekaredir?

Futbol sahası futbolcuların maç öncesi ısındığı, maç yaptığı alanlardan birisidir. Karşılıklı olarak iki takımın yapacağı maçı izlemek isteyenlerde futbol sahası tribünlerinde yer alabilir. Futbol sahası kaç metrekare olduğu da mutlaka bilinmesi gereken bir başka önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Futbol sahasının metre karesi standart olarak i standart olarak 105 x 68 metre şeklindedir. Bu değerler sonucunda ise ortaya çıkan sonucun ise  7140 m² olduğunu söylemek mümkündür.

Uluslararası Maçlarda Futbol Saha Ölçü Sınırları Nasıldır?

Futbol, geniş bir pencereden bakılan branş dallarından birisidir. Bu sebepten dolayıdır ki futbol sahaları da buna bağlı olarak da değişebiliyor. Hem ulusal hem de uluslararası standartlara göre ele almak mümkündür. Uluslararası maçlarında yapıldığı bir çağda yaşadığımızı söylemek isteriz. Bu sebepten dolayıdır ki uluslararası maçlarda futbol saha ölçü sınırları nasıl olacağı da önem arz eden konulardan birisidir. Uluslararası alanda ki futbol sahalarının uzunluk, En az 100 metre en fazla 110 metre olmalıdır. Genişliği de En az 64 metre en fazla 75 metre olarak ayarlanması gerekiyor.

Nizami Futbol Saha Ölçüleri Nasıldır?

Nizami futbol saha ölçüleri ile ilgili olarak da bilinmesi gereken önemli ayrıntıların olduğunu söylemek mümkündür. Bu tür sahalar genel olarak FIFA standartlarına göre hareket edilir. Nizami futbol saha ölçülerinin ise minimum 45x90m ölçülerinde olması gerekirken maksimum ise  90x120m ölçülerinde yapılması gerekiyor.  FİFA standartlarında yapılacak olan sahalarında mutlaka FIFA testinden başarılı şekilde geçmesi beklenir.

5/5 - (1 vote)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir