1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Geleneksel El Sanatları Nelerdir?

Geleneksel El Sanatları Nelerdir?
1

İçindekiler

Günümüzde geleneksel el sanatlarının yeri ve önemi oldukça fazladır. Geleneksel el sanatları, geniş bir kitleye ulaşmaktadır. Sanatın bir dalı olan el sanatlarının farklı pek çok işçiliği bulunmaktadır. Birçok dalda var olan el sanatları, yeteneğe ve ilgiye göre tercih edilmektedir. Farklı bakış açılarının bulunduğu el sanatlarında, oymacılık, hat sanatı, çinicilik, ebru sanatı, cam sanatları gibi dalları bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra çömlekçilik, halı dokuma, kilim örme, ahşap boyama, bakır ve kalaycılık ve taş işçiliği gibi farklı alanlarda yer almaktadır. Geçmişten günümüze uygulanan el sanatları bir akım haline gelmektedir. Kültürel değerleri koruma ve devamını getirme adına çeşitli kurs merkezlerinde bu dalların eğitimleri verilmektedir.

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Ebru sanatı kültürümüzde en çok tercih edilen sanat dallarından biridir. El işçiliği ince olan bu alanda çeşitli eserler çıkmaktadır. Ebru sanatı yaparken özel ebru kağıdı yağlı suyun üzerine konulur. Ardından çeşitli boyalar ile damlatılarak şekil verilir. Kağıdın ve suyun özel olması sanatın eşsiz bir dal olduğunu göstermektedir. Üzerine şekiller ve desenler yapılan ebru kağıdı suyun içerisinden alınarak kurumaya bırakılır.

Oymacılık Nedir?

Oymacılık günümüzde farklı malzemede olan nesneler için yapılmaktadır. Taş oymacılığından mermere ve ahşaba kadar oymacılık yapılmaktadır. Kesici ve delici aletler yardımıyla bu malzemelere şekil verilir. Delici aletler ile darbe alan malzeme kısa süre içerisinde şekil formuna oluşur. Bu sanat dalında güç ve sabır gerekmektedir. Böylelikle sonucunda eşsiz bir sanat ürünü ortaya çıkmaktadır.

Hat Sanatı Uygulaması

Hat sanatı uygulaması Osmanlıca başta olmak üzere İslam harflerinin kağıda özel kalemler ile yazılmasıdır. Yalnızca İslam harfleri değil pek çok şekil ve yazı da yazılabilir. Genellikle Kur’an ayetlerinin ince bir şekilde kağıda yazılıp tablo haline getirilmektedir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. düşünerek yapılan her sanat mantıklı ve bir iz bırakan sanattır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir