1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Simya Nedir, Simyacı Nedir?

Simya Nedir, Simyacı Nedir?
0

Çağımızda modern kimya bilimi son derece önem arz eden konulardan birisidir. Günümüzün temellerini atan ve 17 yüzyıldan başlayarak bu zamana kadar etkilerinin devam etmesini sağlayan, maddeleri birbirine karıştırdığı gibi değiştirmeye de çalışan kişiye simyacı adı verilir. Simyacıların görevine bakıldığı zaman ise değersiz olan maddeleri değerli bir hale dönüştüren kişidir. Simyacıların işi basit değildir. Zor bir iş olarak göze çarpar. Kimya bilimine ilgi duyar ve günümüze kadar aktarılabilecek değişimleri açığa çıkarır. Sürekli olarak da maddeler üzerinde inceleme ve değişimler yapmaktadır. Yaşamın daha da güzel şekilde geçmesi adına insan yaşamına katkı sağlayacak iksiri geliştirmeye çalışan kişi olarak karşımıza çıkar. Bazı maddeleri birbirine karıştırırarak daha farklı maddelerin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Normal şartlarda bunu yapabilmek hemen herkesin harcı değildir. Bunu yalnızca simyacılar yapabiliyor. Simyacıların asıl görevlerinden birisi de insanların yararına olacak değişimleri yapmaya çalışmasıdır diyebiliriz. Üstelik günümüz koşullarında da hala modern kimyanın kullanılmaya devam ettiğini görebiliyoruz. Üstelik eski zamanlara baktığımızda simyacılara sihirbaz yakıştırması yapan kişilerde bir hayli fazla olmuştur. Çünkü farklı bir değişimleri ortaya çıkardığından dolayı doğal olarak onlara sihirbaz yakıştırması da yapılabiliyor. Simyacılar, evrende ki gizemi çözmeye çok meraklıdır. Bu sebepten dolayıdır ki simyacı olmak isteyen kişilerin yapması gereken çözüm yollarından birisi de her şeyi olduğu gibi öğrenmek ve değişimler konusunda başarılı olmak adına simyacıların yanında yer alması gerekiyor.

İslam dünyasında özellikle bu alanda kendisini kanıtlamayı başarmış olan simyacıların, insanlık adına çok büyük diyebileceğimiz faydaları da olmuştur. Simyacı bulundukları toplumlarda çok fazla değer görme şansına sahip olmuşlardır. Bu sebeptendir ki ülkemizde simyacılara duyulan önem ve ilgi son derece fazla olduğunu söylemek mümkündür. Simyacıların uğraştıkları bu tür çalışmalara ise simya adı verildiğini söyleyebiliriz.

Ünlü Simyacılar Kimlerdir?

Tanınan ünlü simyacılarında olduğunu söylemek mümkün. Bu simyacılarında çağımızda son derece önemli çalışmalara imza attığını belirtebiliriz. Bu sebepten dolayıdır ki kimya dalı altında sürekli olarak hatırlanmaktadır. Ünlü simyacılar kimlerdir denildiği zaman şunların olduğunu söylememiz mümkündür. Bunlar;Robert Boyle, Paracelsus, Isaac Newton, Albert de Bollstaedt, Paulo Coelho, Henrig Brand, Nicholas Flamel, Edgar Cayce, Arnaldus de Villa Nova, Cabir bin Hayyan (Abu Abdullah Cabir ibn Hayyan gibi isimlerin olduğunu söylemek mümkündür. Bunlar başarılı çalışmaları ile tarihe ışık tutmuş ve daima kendilerine saygı duyulmasını sağlayacak birer karakter olarak ortaya çıkmıştır.

Simyacılığın son derece değerli bir ilim işi olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Çünkü herkes bu işi yapamaz. Ya da yapsa bile başarılı bir şekilde altından kalkamaz. Bu nedendir ki bilinen ünlü simyacıların sayısı da çok fazla değildir. Simyacılığın içerisinde astronomi, fizik ve fen  bilimledri yatar. Bu dallara karşı ilginizin olması gerekiyor.

5/5 - (1 vote)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir