1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Göz Renkleri Nelerdir?

Göz Renkleri Nelerdir?
0

Birbirinden farklı göz renkleri mevcuttur ve bunların her biri farklı bir karakteristik özelliği yansıtmaktadır.  Mavi, yeşil, ela, kehribar, bal, gri, kahverengi ve daha diğerleri… Gözleri normalde kahverengi, güneşe çıkınca ela, sevdiğine baktığında fena olanların karmaşasına artık son veriyoruz. Göz renkleri ile ilgili hazırladığımız bu içerikte göz renginizi arafta kalmadan bulacaksınız ve karakteristik özelliklerinizin farkına varacaksınız.

Açık kahverengi göz: Kahverengi açık renk tonuna sahip olan göz rengi. Türkiye’de en yaygın görülen göz renklerinden olan açık kahverengi gözlere sahip insanlar, her ortama basit bir şekilde uyum sağlayabilen kişilerdir. Onlarla arkadaş olmak bile çok eğlencelidir, herkesle kolayca arkadaşlık kurabilirler.

Kahverengi göz: Koyu kahverengi göze göre daha nadir görülen göz rengidir. Liderlik özelliğine sahip olan insanların genellikle bu göz rengine sahip olduğu söylenir. Bunun yanı sıra, kahverengi veya siyah göz rengine sahip olan insanların odaklanma konusunda oldukça başarılı oldukları da söylenir.

Koyu kahverengi göz ya da Kapalı kahverengi göz: Bol pigment içerir ve her zaman baskındır. Koyu Kahverengi en çok görülen göz renklerinden biridir. Siyah olarak tanımlanan ve siyah zannedilen gözler aslında koyu kahverengidedir. Aksi taktirde bazı kişilerde melanizm gibi bir şey olabilir.

Mavi göz: Bu renk yeni bir mutasyona dayanmaktadır. Yaklaşık beş bin yıllık bir genden gelir. İris melanini az içermesi sebebiyle gözler mavidir. Bazı maviler çok parlak, hatta parlament mavisi kadar kontrastlı olabiliyorken bazılarıysa farklı bir biçimde buğulu ve soluk olabilir. Kuzey ülkelerinde oldukça rastlanır, örneğin İskandinav veya Baltık ülkelerde çok sık görülür. Mavi gözlü insanlar genellikle özgür ruhludurlar ve gelişime, yeniliğe, modern bir yaşam tarzına da oldukça açıktırlar.

Yeşil göz: Tıpkı mavi göz gibi içeriğinde az pigment barındırır, zümrüt yeşili, orman yeşili gibi yeşilin tonlarının karışımı ya da desenleri olabilir. Ayrıca Türkiye yeşil gözlü nüfus sıralamasında ikinci sırada bulunur.

Ela göz: Kehribar ile yeşil veya mavi ile yeşil ya da mavi ile kehribar çaprazlamalarından doğan renktir. İrisin merkezine doğru renk yeşile veya kehribara döner. Hazel ismiyle de bilinir. Ela gözlü insanlar özgürlüklerine fazlasıyla düşkündürler ve hayata karşı da dengeli davranışlar sergilerler. Bunun yanı sıra gizemli yönleri diğer insanlar tarafından çekici ve sıra dışı bulunmaktadır.

Kehribar göz: Sarı, açık kahverengi, turuncu, altın rengi vb. sarı tonlarını içerir. Kırmızı sarı karışımı gibi kahverengi bir tonuna benzemektedir.

Gri göz: Çok ender rastlanan bir göz rengidir ve oldukça güzel olduğu için dikkat çekicidir. Yeşilin ya da mavinin bir çeşit mutasyonudur. Gümüşî gri olabildiği gibi hafif yeşil desenler de barındırabilir. Çok açık mavi gibi de gözüktüğü olabilir.

Kırmızı göz: Akşınların göz rengi. Hiç pigment içermez, ışığa karşı inanılmaz hassastır ve göz bebekleri de kırmızıdır.

Heterokromiya iridis: İki gözün irislerinin birbirinden farklı renkte olmasıdır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir