1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Kağıt Paranın Hammaddesi Nedir?

Kağıt Paranın Hammaddesi Nedir?
0

Kağıt ile yapıldığı düşünülen para, günümüz senesinde en fazla kullanılmakta olan ödeme araçlarından birisidir. Kısa zaman evvel önce tek ödeme aracıydı da denilebilir. Lakin teknolojinin gelişim göstermesiyle beraber, kripto ( dijital ) para birimleri ve buna benzer ödeme yöntemleri de getirilmiştir. Ülkemiz, Türkiye Cumhuriyeti Devletinde sadece iki tür para çeşiti bulunmaktadır. Bunlar; Madeni para ile Kağıt paralardır. Kağıt paranın yapımında kullanılmakta olan hammaddesi genel de kağıttan olduğu sanılır, ancak bu durum böyle değildir. Kağıt para esasen kağıt ile yapılmamaktadır. Hatta bu durum öyle ki, kağıt para yıkanabilir bir tür maddeden yapılmaktadır.

Bu durum bile paranın kağıttan yapılmadığına bir kanıt niteliğindedir. Çünkü kağıttan yapılmış olsaydı, yıkandığı zaman deforme olup, parçalanırdı. Peki hal böyleyken kağıt para neyden yapılmaktadır? Bu kağıt para adı altında geçen şeyin hammaddesi nedir? Kağıt ismi altında geçen bu paralar sandığımız gibi kağıttan değil, “ Linter Pamuğu “ adı verilen veya genelde “ Pamyk “ de denilen emiciliği çok yüksel olan, ayrıca yumuşak dokuya sahip bir tür üründen yapılmaktadır. Avrupa ve Türkiye genelinde basılmakta olan bütün kağıt ismi altında geçen paralar, “ Linter Pamuğu “ adı verilen bu maddeden yapılmaktadır

Özellikle son seneler de polimer ve sentetik maddeler içermekte olan paralar da bir hayli yaygınlık göstermeye başlamıştır. Dünya üzerinde ilk defa Plastik ( Polimer ) Banknot olan, yani kağıt para ise 1988 yılında Avusturya’da üretilmiştir. Daha sonraysa 1993 senesinden sonra, Malezya, Tayland, Singapur, Kanada ( Canada ) ve Yeni Zelanda gibi çeşitli ülkelerde de Polimer hammaddeye sahip kağıt paralar üretilmeye başlanmıştır.

Kağıt paralar; yani Banknotlar, her ülke için aynı özellikler ile üretilmemektedir. Bu durumu açıklayacak olursak, üretimde kullanılmakta olan malzemeler ile üretilen paranın özellikleri, paranın kalite oranına göre değişiklik görsterme durumundadır. Genel olarak ABD ( Amerika Birleşik Devletleri Doları ) Doları da dahil olmak üzere birden çok ülke de Polivinil Alkol, %25 Keten, %75 Kumar gibi hammaddeler kullanılarak, kağıt para üretimi yapılmaktadır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir