1. Anasayfa
  2. Bilişim

Yedekleme Ve Geri Yükleme Nedir?

Yedekleme Ve Geri Yükleme Nedir?
0

İçindekiler

Yedekleme ve kurtarma, bir kayıp durumunda verilerin yedeklenmesi ve veri kaybı nedeniyle veri kurtarma ya izin veren sistemlerin kurulması işlemleridir. Verilerin yedeklenmesi, bilgisayar verilerinin kopyalanmasını ve arşivlenmesini gerektirir, böylece veri silme veya bozulma durumunda erişilebilir olur. Daha önceki bir zamandaki veriler sadece yedeklenmişse kurtarılabilir.

Yedekleme ve Geri Yükleme

Veri yedekleme, bir felaket kurtarma şeklidir ve herhangi bir felaket kurtarma planının bir parçası olmalıdır. Veri yedekleme, bir sistemin tüm verilerini ve ayarlarını her zaman geri yükleyemez. Örneğin, bilgisayar kümeleri, etkin dizin sunucuları veya veritabanı sunucuları, yedekleme ve kurtarma işlemlerinin tamamen yeniden yapılamayacağı için ek felaket kurtarma biçimlerine ihtiyaç duyabilir. Günümüzde, bulut depolama kullanılırken çok sayıda veri yedeklenebilir, bu da yerel bir sistemin sabit sürücüsünde arşivleme veya harici depolama kullanılmasının gerekli olmadığı anlamına gelir. Özellikle mobil cihazlar, bulut teknolojilerini kullanarak, verilerin otomatik olarak kurtarılmasına izin vererek kurulabilir.

Yedekleme ve Geri Yüklemenin Önemi

Bir proje için saatler, haftalar ya da aylar boyunca çalışılabilmektedir ve teknik bir problem nedeniyle bu zor işlerin ve verilerin kaybolduğu olağanüstü durumlar meydana gelebilmektedir. Böyle zamanlarda, bir sistem yedeği veya sistem geri yüklemesi size çok fazla zaman ve gönül rahatlığı sağlayabilir.

Yedekleme

Yedekleme, bir dosyanın kopyasını; DVD, harici sürücü veya Internet’teki başka bir yer gibi orijinalinden ayrı bir konumda depolanan birden fazla dosya kümesidir. Yedekleme, dosyalarınızın yanlışlıkla silinmesi, virüs saldırısı veya sisteminizin bozulması sırasında kalıcı olarak kaybolmasını veya zarar görmesini önlemeye yardımcı olur. Tipik olarak, resimler, videolar, müzik, projeler ve finansal kayıtlar gibi dosyaların yedekleri yapılır. Bununla birlikte, programlar ve yazılımlar normalde çok fazla yer kapladığından ve gerektiğinde yeniden yüklemek için orijinal ürünü yeniden kullanılabileceğinden, yedeklemeye kopyalanmaya gerek yoktur.

Geri Yükleme

Sistem geri yüklemesi, genellikle bilgisayarınızın işletim sisteminde otomatik olarak gerçekleşen bir işlemdir. Zaman içinde çeşitli noktalarda, bilgisayarınız üzerinde çalıştığınız bilgilerin bazılarını “hatırladığı” geri yükleme noktaları oluşturacaktır. Bilgisayarınızda bir sorun olduğunda geri yükleme kullanılabilir. Örneğin, bir program donuyorsa ancak üzerinde çalıştığınız belgeyi kaydetmek için zamanınız olmadıysa, bir geri yükleme ile bir kaç gün öncesine kadar geri gidebilir ve bir önceki noktaya geri dönmenizi sağlar. Bu, orijinal belgeyi bütünüyle alabileceğiniz anlamına gelmez, ancak sisteminizin bütünlüğüne zarar vermeden bazı geçmiş verileri geri almanızı sağlayabilir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir