1. Anasayfa
  2. Bilişim

Ticari Yazılım Nedir?

Ticari Yazılım Nedir?
0

İçindekiler

Yazılım, günlük yaşamda önemini her geçen gün arttırmaktadır. Ayrıca birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu alanlardan biriside ticari alanda kullanılan yazılımlardır. Bu yazılımlar genel olarak lisans almak ya da kullanıcısı olacak kişiye satılmak için tasarlanmaktadır. Öte yandan bu şirketler kar amacı olduğundan dolayı bu yazılımları sürekli geliştirmektedir. Ticari yazılımların amacına bakıldığında tamamı ile kar amacı vardır. Bu nedenle bu tür yazılımlar kurumlar tarafından lisans anahtarı ya da yazılım kopyası adı altında satımı gerçekleştirilmektedir. Ticari bir yazılım sahibi olan kişi bu nedenle yazılımı satın almış olmamaktadır. Yazılım halen geliştirilen kurumun olsada yazılımı alan firma kullanım hakkını elinde bulundurmuş olmaktadır.

Ticari Yazılımlar Nelerdir?

Günümüzde bilgisayar uygulamalarının yanısıra gelişen mobil uygulamalar ile birlikte ticari yazılımlarda gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Bu cihaz kullanıcıları ihtiyaçlarının giderilmesi açısından uygulamaları kullanırken ticari yazılım yapan kişiler ise gelir elde etmektedir. Böylelikle arz talep dengesi sağlanmış olmaktadır. Günümüzdeki en çok kullanılan yazılan yazılım bilgisayarda kullanılan Windows işletim sistemidir ve bu işletim sistemi de aslında bir ticari yazılım olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcılar bu sistemi kullanmak, yeni gelecek olan güncellemelerden faydalanmak için belirli bir ücret ödemektedir. Bu örneğin yanısıra bakıldığı zaman MS Office, AutoCad gibi sıkça kullandığımız programlarda ticari bir yazılımdır ve bunları kullanmak için belirli bir ücret ödemek zorunda kalıyoruz.

Ticari Yazılım Programları

Bu tarz programlar şirketlerin ihtiyacını gidermek amacı ile geliştirilmiştir. Değişik şekillerde satışı yapılan bu programları kurumlar ya tamamen almakta ya da lisans yenileme modeli ile satışı yapılmaktadır. Normalde bu tür programların temel amacı son kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak olsa da günümüzde bu tür yazılımları kullanarak gelir elde eden kişilerde mevcuttur. Örneğin AutoCad yazılımını kullanarak mühendislik alanında çalışan bir kişi bu yazılım sayesinde başkasından belirli bir miktarda ücret kazanabilmektedir. Bu örnekte de görüldüğü gibi ticari yazılımlar para kazanılmak içinde kullanılabildiği görülmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bu tür yazılımlardan kazanılacak gelirler gün geçtikçe artmaktadır ve daha da artması beklenilen bir olaydır. Bu sayede yazılım şirketleri de kendilerini geliştirecektir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir