1. Anasayfa
  2. Bilişim

Veri Paylaşımı Nedir?

Veri Paylaşımı Nedir?
0

İçindekiler

Aynı veri kaynağını birden çok uygulama veya kullanıcıyla paylaşma becerisidir. Verilerin ağdaki bir veya daha fazla sunucuda saklandığını ve aynı veri kümesinin aynı anda iki kişi tarafından değiştirilmesini engelleyen bir yazılım kilitleme mekanizması olduğunu ima eder. Veri paylaşımı, bir veri tabanı yönetim sisteminin (DBMS) birincil özelliğidir.

Araştırmacıların en son çalışmaları, New York Times ve Financial Times gibi web sitesi yayıncıları ile çeşitli üçüncü taraflar (diğer ticari ve veri toplama web siteleri) arasında veri paylaşımını teşvik eden finansman modelleri ile ilgili artan gizlilik endişelerini inceliyor.

Çalışmaya göre, üçüncü tarafların bazıları açık rızası olmaksızın tüketicilerle ilgili verileri derlemek için çerez veya başka bir teknoloji kullanıyor olabilir. Uygulama tarafından çıkarılan veriler, kullanıcıların ilgi alanlarını, göz atma geçmişini, yerini ve geçmiş satın alma geçmişini içerebilir.

Veri Paylaşımı Neden Önemli?

  • Verilerin toplanması ve paylaşımı, arka plandaki bilgi toplama çalışmalarının en başında, kişisel ihtiyaçlarımıza ve ilgi alanlarımıza uygun reklam, video ve içerik önerileri sunarak hayatımızı kolaylaştırabileceğini gösteriyor.
  • Ancak, reklam verenlerin sizi kendinizden daha iyi tanıdığı zaman, dezavantajlı bir durum oluşmasının ciddi bir endişesi bulunuyor.
  • Üçüncü şahıslar tarafından yapılan bu büyük veri koleksiyonunun tümü, sizinle ilgili kararları almak için analitik ve yapay zeka ile birleştirilmiştir.
  • Şirketler, müşterilerinin gizlilik ve güvenlik gereksinimlerini çevrimiçi olarak kabul ederek ve üçüncü taraf ortaklıkları ile reklam engelleme hizmetlerini kabul eden sağlayıcılara sınırlayarak kötü amaçlı veri paylaşımını önleyebilir.
  • Kullanıcılar için, seçim daha net bir kesimdir: Bir reklam engelleyici edinin ve bu endişe verici durumu engelleyin.

Veri Paylaşımı Anlaşmaları

Veri paylaşımı anlaşmaları, ortaklarının birlikte çalışmalarının en önemli işlevlerinden bazıları için önemli rehberlik sağlar. İyi anlaşmalar, her bir tarafın farklı endişelerini ele alır ve ortaklar arasındaki güvenin oluşmasına ve korunmasına katkıda bulunur. Genel olarak, veri paylaşımı anlaşmaları, ortaklıkların hassas meseleleri kabul etmesine ve ele almasına, beklentileri ve süreçleri oluşturmasına ve verilerin güvenliğini sağlamasına olanak tanır. Bu tür anlaşmaların biçim ve özgüllüğü geniş ölçüde farklılık gösterirken, çoğu verinin nasıl ve kimlerle paylaşılacağı gibi temel konular ve verilerin işlenmesi ve bulgularla ilgili iletişim için protokoller gibi konuları kapsamaktadır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir