1. Anasayfa
  2. Spor

Topsuz Oynanan Spor Çeşitleri

Topsuz Oynanan Spor Çeşitleri
0

İçindekiler

Futbol, basketbol ve voleybol gibi topla oynanan sporlar birçoğumuzun favorisidir ve belli dönemlerde mutlaka oynamışızdır. Özellikle Futbolun ülkemizde çok yaygın bir taraftar kitlesi bulunur. Futbolun en çok takip ettiğimiz sporlar arasında ilk sırada geldiğini bile söyleyebiliriz. Basketbol da onu takip eden bir diğer spordur. Fakat top olmadan yapılan sporlar pek ilgi görmediği gibi, tercih de edilmiyor. Peki top olmadan oynanan spor çeşitlerini hiç merak ettiniz mi? Top ile oynanan oyunlar güzel de olsa, topsuz oynanan oyunlara da bir şans vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Şimdi size topsuz oynanan spor çeşitleri başlığımızı biraz açalım ve konumuzdan bahsedelim.

1.Yüzme

yüzme


Topsuz yapılan sporlar arasında yüzme en çok bilinenlerdendir. Suyun yüzeyinde ya da içinde hareket etmeyi ve bir yöne doğru ilerlemeye yarayan hareketlerin bütününe yüzme sporu denir. Yüzme, bir çeşit su sporudur. Dünya’nın her yerinde yaygın olan ve  zevk alınan bir yarış sporudur. Yüzme, insanoğlunun en eski spor faaliyetlerinden biridir. Yüzyıllardır insanlar yüzme sporunu biliyorlar ve yapıyorlardı. Yüzmenin vücudumuza birçok faydası olduğu gibi, eski zamanlarda yüzmeyi insanların kendilerini sularda korumak için öğrenmeleri gerekmekteydi.  Günümüzde yüzmenin çeşitleri arasında; sırtüstü, kurbağalama, serbest, kelebek ve yan kulaç gibi çeşitler vardır. Bunlardan başka daha birçok yüzme çeşitleri de bulunur.

2.Atletizm

Atletizm


Atletizm dünyanın en eski sporu ve diğer bütün sporların temeli kabul edilir. İnsanın koşma, yürüme ve atlama gibi hareketlerindeki gücünü, dayanıklılığını arttırmak için yaptığı çalışmaların tamamına ATLETİZM adı verilir. Atletizm de topa ihtiyaç duyulmayan spor çeşitlerinden biridir.

3.Cirit

Cirit


Cirit, eski ismiyle Çavgan, Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir ata sporudur. At koşturup birbirine değnek atarak bireysel ya da takım olarak oynanan bir oyundur. Türkler, Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar bu atlı oyunu da beraberlerinde getirmişlerdir. Türkler için at, çok önemli ve vazgeçilmez bir ögedir.

4.Tekvando

Tekvando


Tekvando, çıplak el ve çıplak ayakla yapılan, köken olarak Kore’ye dayanan Uzakdoğu savunma sanatı ve bir spor çeşididir. Kore halkı genel anlamda, tekvandoyu vahşi hayvanlara ve saldırganlara karşı kendilerini savunmak için yaparlardı. Ayrıca sağlığı ve zihni korumak, geliştirmek için egzersiz olarak da kullanmışlardır.

5.Güreş

Güreş


Güreş; Bedensel güç’ün ağırlıkta olduğu ve oyunlarda birbirinin sırtını yere getirme ya da üstünlük sağlama amacına yönelik iki kişinin çatışması sporudur. Dünyanın en eski sporlarından biridir. Akdeniz, Nil, Fırat Vadileri ile Orta Asya’da da güreşin izlerine rastlanır.

6.Boks

boks


İki rakip arasında düzenlenen yumruklu saldırı ve temel olarak savunmaya dayanan amatör ya da profesyonel olarak katı kurallar içerisinde yapılan bir spordur. Boks, güç, dayanıklılık ve ciddi anlamda cesaret isteyen bir spor türüdür.

Gördüğünüz gibi topsuz olarak oynanabilen birçok spor çeşidi vardır. Bunlar gerek sağlığımız için gerek eğlence için tercih edilebilir güzel sporlardır.

5/5 - (1 vote)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir