Jogging Nedir? Nasıl Yapılır?

Jogging yapmak, son yıllarda sağlıklı yaşam konusunda toplumsal bilincin oluşmasıyla birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık görülen bir aktivite haline gelmiştir. Sağlıklı beslenme kadar önemli olan spor faaliyetleri arasında jogging’i görmek mümkündür. Jogging için sağlıklı olmak ve bedensel hareket ihtiyacını karşılamak için yapılan bir tür koşu türü denilebilmektedir. Kadın – erkek demeden, yaş fark etmeden geniş kitleler tarafından gerçekleştirilen jogging hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

jogging

Jogging Nedir?

Jogging koşusu, sağlıklı yaşam için gerekli olan hareket ihtiyacını karşılayan bir fiziksel egzersiz ya da aktivite türüdür. En genel tabiriyle jogging, hızlı veya aynı tempoda yürüme ya da yavaş adımlarla koşma olarak tanımlanmaktadır. Bilindiği üzere standart bir şekilde yürüyüş yaparken, büyük adımlar atılır ve kollar sağa sola rastgele sallanabilir. Ancak jogging yaparken vücudun belirli şekli ve kurallara uygun formda olmasına dikkat edilmelidir.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de jogging sporunun yaygın olmasının pek çok sebebi bulunmaktadır. Bunların başında jogging yapmak için herhangi bir özel alana ihtiyaç duyulmamasıdır. Saha veya zemin farkı olmadan her ortamda jogging yapılabilmektedir.

Genellikle sabahın erken saatlerinde veya akşam yemeğinden sonra park, bahçe, yürüyüş yolları gibi yerlerde hızlı hızlı yürüyüş yapan kişiler, esasında jogging yapmaktadır. Bu spor jogging olarak adlandırılsa da pek çok kişi buna yürüyüş veya hafif tempolu koşu adı vermektedir.

Jogging Nasıl Yapılır?

Jogging yapılışı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle açık havada yapılan bir spor olduğu için jogging genellikle deniz kenarında, ormanlarda, yürüyüş parkurlarında, parklarda ve benzeri yerlerde yapılabilir. Jogging yapmaya başlmadan önce pamuklu kumaşlardan yapılmış, terletmeyen giysiler ve rahat hareket etmeyi sağlayan spor ayakkabılar giyilmelidir.

Bu sayede en verimli ve faydalı şekilde jogging yapabilmek mümkün olmaktadır. Jogging yapmaya başlamadan önce de vücudu ısıtmak çok önemlidir. Küçük bir süre de olsa bacak ve kolları esnetmek, açma – germe yani kültür fizik hareketlerini tamamlamak oldukça faydalıdır. Daha sonra jogging yaparken şu aşamalara uyulmalıdır:

 • İlk olarak yürüyüş yaparak jogging’e başlanır.
 • Bir süre sonra yürüyüşün temposu arttırılır.
 • Küçük adımlarla yürüyüşe devam ederken koşma kadar hızlı hareket edilmelidir.
 • Jogging yapılan mesafe yavaş yavaş artırılmalı ve bir anda çok büyük mesafelerde jogging sporu yapılmamalıdır.
 • Düzenli yapıldığında vücut gerekli esnekliği ve çevikliği kazanacağı için jogging yapmak hem daha keyifli hem de kolay gelecektir.

Genellikle 2 hafta boyunca düzenli olarak jogging yapıldığında vücudun bu hızlı yürüme temposuna alışması söz konusu olmaktadır. İlk başta kolay gibi görünen bu spor oldukça efor sarf ettiren ve dayanıklı olmayı gerektiren bir spordur. Jogging yaptıktan sonra hemen aktif dinlenmeye geçmemeli, önce soğutma egzersizleri yapıldıktan sonra yine açma germe yaparak kaslara rahatlık verilmelidir.

Jogging Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Jogging’in vücuda yararları oldukça fazladır. Öncelikle sağlıklı bir insanın gerçekleştirmesi gereken hareket kabiliyetini ve avantajını vücuda kazandırmaktadır. Günümüzde dünyaca ünlü siyasetçilerin ve yıldız isimlerin de sık sık gerçekleştirdiği jogging’in hem fiziksel hem de ruhsal olarak pek çok faydası olduğu unutulmamalıdır. Uzmanlara göre düzenli aralıklarla jogging yapmanın faydaları şu şekilde açıklanmaktadır:

 • Kalori yakmayı sağladığı için hızlı kilo vermede etkilidir. 30 dakikalık jogging, yaklaşık 300 kalori yakmanızı sağlar. Dolayısıyla ara vermeden devam ettiğinizde bu spor sayesinde haftada yaklaşık 1 kilo vermeniz mümkün olabilmektedir.
 • Yapılan araştırmalara göre 1 saat ara verilmeden yapılan jogging, 2.5 saatlik bisiklet antrenmanına eş değer kalori harcatır.
 • Açık havada, doğa ile iç içe yapılabilen bu spor vücuttan stresin atılması için birebirdir.
 • Kanın ideal şekilde sulanmasını sağlayan jogging, kalp krizi riskini azaltır.
 • İnsülin hormonunu dengeler ve mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgılanmasında etkilidir.
 • Kalp ve akciğer sağlığını korur.
 • Düzenli ve rahat uyku geçirmenizi sağlar.

Görüldüğü üzere düzenli şekilde yapılan jogging aktivitelerinin insan sağlığına büyük faydaları bulunmaktadır. Enfeksiyonlara karşı vücut direncini de güçlendiren jogging, ayrıca beyin damarlarını açtığı için kişinin hızlı düşünme kabiliyetini de geliştirmektedir.