1. Anasayfa
  2. Spor

Bireysel Spor Türleri Nelerdir?

Bireysel Spor Türleri Nelerdir?
0

İçindekiler

Belli kurallar çerçevesinde yapılan, bedensel gelişimi sağlayan içerisinde eğlencenin yer aldığı bedensel hareketler bütünüdür. Takım şeklinde yapılan spor türleri olduğu gibi bireysel olarak da yapılabilen spor dalları bulunuyor. Bu yazımızda sizlere bireysel spor türleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bireysel Olarak Yapılan Spor Türleri Nelerdir?
tenis

Bireysel spor, kişinin takıma bağımlı olmadan, kendi başına yaptığı hareketlerdir. Genel anlamda vücuda yararlı olan spor, bireysel anlamda eğlence, kazanç ve yarar sağlıyor. Peki bireysel olarak yapılabilecek spor dalları hangileridir.

Tenis: Bireysel spor deyince akla ilk gelen tenis, file üstünde karşılık top geçirme yöntemiyle oynanan iki kişilik oyundur.

Yüzme: Günümüzde uluslararası düzeyde yapılan yarışmalarda yer alan yüzme, kişinin takımdan bağımsız olarak yaptığı spor dalıdır.

Bilardo: Yine uluslararası yarışmaların gerçekleştirildiği bireysel spor dallarından birisi de bilardodur.

Binicilik: At üzerinde tek kişinin yaptığı spora binicilik deniyor.

Bisiklet: Tüm dünyada bisiklet yarışları düzenlenir. Bisiklet sadece bireysel olarak sürüldüğü için bireysel sporlar arasında yer alır.

Boks: İki kişinin karşılıklı rakip olarak sahnede yumruk, tekme atmasına boks denir. Teke tek oynandığı için bireysel spor dalı sayılıyor.

Atletizm: Koşularak gerçekleştirilen müsabaka, kişilerin bireysel becerisiyle tamamlanıyor. Bu nedenle atletizm, önemli bireysel spor dallarından birisidir.

Bowling: Dünya genelinde gelişmiş yarışmalara sahip olmasa bile, bireysel gelişimde önemli bir yere sahip olan bovling oldukça seviliyor.

Bu bireysel spor dallarının dışında; durgun su sürat yarışları, dart, güreş, golf, jimnastik, halter kaldırma, kayak, masa tenisi, judo, otomobil yarışları, motor sporları, satranç, buz pateni de bireysel olarak yapılan ve vücudu geliştiren spor dalları arasında bulunuyor.

Bireysel Spor Dalları Faydalı Mı?
bowling

Sporun tarihine baktığımızda ilk yapılan spor bireyseldir. Kişinin yürümesi bile bireysel spor dalları arasında yer alsa bile, henüz uluslararası bir yarışma programı bulunmuyor. Yukarıda yer alan spor dallarının tamamı bireysel olarak yapılan, yani bir kişinin kendisi için mücadele ettiği müsabakalardır. Bunların tümü, kol, el, sırt, bacak kaslarını geliştirmenin yanında, sporun sağladığı faydaların tümüne sahiptir. Sizde bu branşlardan birini seçerek ilerlemek isterseniz, yetkili kurumlardan başvurunuzu yapabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir