1. Anasayfa
  2. Spor

Takım Olarak Oynanan Sporlar Nelerdir?

Takım Olarak Oynanan Sporlar Nelerdir?
0

İçindekiler

Spor, belli ritim ve düzen içerisinde yapılan hareketlerin tümüdür. Mutluluk, huzur ve sağlık getiren yegane sahalar içerisinde yer alır. Birçok değişik dalı bulunan spor; bireysel spor ve takım sporları şeklinde iki farklı gruba ayrılmaktadır. Takım sporları genel olarak; arkadaşlar ile beraber, aile ortamlarında veya sosyal sahada beraber yapılan, takım çalışmasına dayanan ve birkaç bireyle ortak amaca odaklanmasını sağlayan sporlar şeklinde tanımlanabilir.

Takım Sporları Hakkında

Uzman şekilde yurt içinde ve dışında ya da bölgesel olan maçlara hazırlanan grupların yanı sıra, her türlü bireyin bir araya gelerek oynadığı oyunlar takım sporlarıdır. Takım sporları, ilk önce takım ruhunu gerektirir. Ardından uzmanlığa göre antrenmanlara ve eğitimlere başlanır. Sporcuların yanı sıra, boş zamanları değerlendirmek ve hobi adına yapılan takım biçimindeki sporları oynamak için sadece belli kuralların bilinmesi yeterli olacaktır.

Takım Sporları Nelerdir?

Takım sporları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Futbol
  • Basketbol
  • Voleybol
  • Buz Hokeyi
  • Çim Hokeyi
  • Beyzbol
  • Paintball

buz hokeyi
Takım Sporlarının Oynanış Şekilleri

Futbol, genel olarak 11 kişilik iki ayrı takımın, rakip takımdaki kaleye topu göndererek oynanan bir oyundur. Ayakla oynanır. Basketbol, genel olarak 6 kişilik iki takım halinde oynanır. Oyunda hedef rakibin potasına basket atmaktır. Oyun el sayesinde oynanır. Voleybolda amaç; sahayı kesen filenin üstünden topa el ile vurup, rakip takımın oyun sahasına topu düşürmektir. Beyzbol; top tutucu, atıcı gibi adlara sahip olan oyuncuların belirli şartlar çevresinde rakipten daha fazla puan almayla oynanır. Bu hokeyi; 6 kişilik takımlar şeklinde oynanır.

Oyundaki amaç, ucu çengel biçimindeki sopalar ile diski sürebilmek ve rakibin kalesine gol atmaktır. Çim hokeyi ise buz hokeyinden farksız değildir. Çim hokeyi yalnızca çimlerin üzerinde oynanır. Hentbol, belirli şartlar ile elle götürülen topun, rakibin kalesine sokmak esasına dayanır. Paintball ise genel olarak 4 bireyden oluşur. Takımlar, içerisinde renkli mermi bulunan özel atış silahları ile birbirlerini vurmayı amaçlar.

Takım Sporlarının İlgi Görmesi

Günümüzde, takım sporlarının oldukça fazla rağbet gördüğü söylenebilir. Yalnızca oyuncuların değil, aynı şekilde izleyici ve taraftarların da aynı heyecanı ve ortak amaç duygusunu hissettikleri takım sporları bu yüzden çok fazla ilgi görmektedir.

5/5 - (1 vote)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir