1. Anasayfa
  2. Kimya

Oda Sıcaklığında Sıvı Halde Bulunan Tek Metal Element Hangisidir?

Oda Sıcaklığında Sıvı Halde Bulunan Tek Metal Element Hangisidir?
0

İçindekiler

Maddelerin en küçük yapı taşını atomlar oluşturmaktadır. Aynı atomların bir araya gelerek oluşturduğu maddelere ise element denilmektedir. Elementler; metal, ametal ve soygazlar olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Bu elementlerden metaller; ısı ve elektriği iyi ileten, parlak yüzeye sahip olanlarıdır.

Metallerin Özellikleri

Metallerin en önemli özelliği ısı ve elektriği iyi iletmeleridir. Demir, bakır gibi maddeler metallere örnek verilebilir. Parlak bir yüzeye sahip olan metaller; ısı etkisi ile eğilip bükülürler. Tel ve levha haline getirilebilen metaller; yüksek erime ve kaynama noktasına sahiptirler. Oda sıcaklığında katı formda olan metaller arasındaki tek istisna cıva olmaktadır. Bir metal olan ve günlük yaşamda sıklıkla termometrelerde kullanılan cıva; oda sıcaklığında sıvı olan tek metal elementi olma özelliğine sahiptir.

Cıva Nedir ve Kullanım Alanları Nerelerdir?

Metaller arasında yer alan cıva nadir bir elementtir. Oda sıcaklığında sıvı olmasının yanı sıra kimya sektöründe pek çok alanda kullanılan bir elementtir. Cıva zincifre madeninin lavlarının tortulaşması ile elde edilmektedir. Atom numarası 80, atom kütlesi 200,59 olan cıvanın kimyadaki sembolü Hg’dir. Eksi 39 derecede katılaşıp, 357 derecede kaynayan Cıva, bu özelliği dolayısı ile oda sıcaklığı olan 21 derecede sıvı formda yer almaktadır.

Cıva çok kuvvetli bir çözücü elementtir. Altın, gümüş, bakır, kalay gibi gibi metalleri çözebilen cıva, demir elementinde çözünmemektedir. BU sebeple genellikle sıvı formda olan cıva demir kaplarda muhafaza edilmektedir.

5/5 - (1 vote)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir