Oda Sıcaklığında Sıvı Halde Bulunan Tek Metal Element Hangisidir?

civa, termometre

Maddelerin en küçük yapı taşını atomlar oluşturmaktadır. Aynı atomların bir araya gelerek oluşturduğu maddelere ise element denilmektedir. Elementler; metal, ametal ve soygazlar olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Bu elementlerden metaller; ısı ve elektriği iyi ileten, parlak yüzeye sahip olanlarıdır.

Metallerin Özellikleri

Metallerin en önemli özelliği ısı ve elektriği iyi iletmeleridir. Demir, bakır gibi maddeler metallere örnek verilebilir. Parlak bir yüzeye sahip olan metaller; ısı etkisi ile eğilip bükülürler. Tel ve levha haline getirilebilen metaller; yüksek erime ve kaynama noktasına sahiptirler. Oda sıcaklığında katı formda olan metaller arasındaki tek istisna civa olmaktadır. Bir metal olan ve günlük yaşamda sıklıkla termometrelerde kullanılan civa; oda sıcaklığında sıvı olan tek metal elementi olma özelliğine sahiptir.

Civa Nedir ve Kullanım Alanları Nerelerdir?

Metaller arasında yer alan civa nadir bir elementtir. Oda sıcaklığında sıvı olmasının yanı sıra kimya sektöründe pek çok alanda kullanılan bir elementtir. Civa zincifre madeninin lavlarının tortulaşması ile elde edilmektedir. Atom numarası 80, atom kütlesi 200,59 olan civanın kimyadaki sembolü Hg’dir. Eksi 39 derecede katılaşıp, 357 derecede kaynayan Civa, bu özelliği dolayısı ile oda sıcaklığı olan 21 derecede sıvı formda yer almaktadır.

Civa çok kuvvetli bir çözücü elementtir. Altın, gümüş, bakır, kalay gibi gibi metalleri çözebilen civa, demir elementinde çözünmemektedir. BU sebeple genellikle sıvı formda olan civa demir kaplarda muhafaza edilmektedir.

Esra Bozkurt

Kimya Mühendisi ve İnternet Portal Yöneticisi. 46 yaşında.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.