1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Işık En İyi Hangi Ortamda Yayılır?

Işık En İyi Hangi Ortamda Yayılır?
0

İçindekiler

Işık

Çoğu bitkilerin yaşam kaynağı ışıktır.  Güneş gezegenimizi aydınlatan en önemli ışık kaynağıdır. Canlıların fotosentez gibi yaşamsal döngülerini sağlaması için güneş ışıklarına ihtiyaçları vardır.  Güneşin olmadığı zamanlara insanoğlu karanlık olarak ifade etmiştir. Işık insanların görmesini sağlayan en büyük doğal kaynaktır.  Teknoloji geliştikçe ışığa ihtiyacımız da doğru orantılı şekilde artmıştır.

Geceleri otomobillerin yoluna devam etmesi için ışık gereklidir. İnsanların eğlenmesini sağlayan televizyon internet gibi teknolojik araçlar ışık ile çalışmaktadır.  Işık insanların felsefik olarak yeni akımlar oluşturmasına da yol açmıştır. Işık olduğu ortama aydınlık olmadığı zamanlarda ise aslında biz yokluk olarak karanlık demişizdir.  Işıkla birlikte incelememiz gereken diğer bir olay ise gölgedir. Gölge ışığın nesneye çarpması ile oluşan bir olaydır.  Belki de ışık en büyük bilgi kaynağıdır. Ressamlara konu olan gölge aslında bir ışık olayıdır. Işık kendisi ölçülemez olmasına rağmen oluşturduğu etki ile resim sanatı farklı bir boyuta gelmiştir. Doğal ya da yapay yollarla oluşan ışık nesnelere çarparak o nesne ışığı ya yansıtır ya da emer.  Geceleri dünyamızı aydınlatan ışık ise aşıkların dili olmuştur. Ay ışığının denize vurması bütün romantik aşıkların izlenmesi gereken bir doğa olayı olarak görülür.  Evlerimizde kullandığımız lambalar mumlar ise yapay ışık olarak adlandırılır.

Işığın Etkileri

Gölge oluşmasında ışık yönü  en önemli faktördür.  Aynı saatler de Afrika’da oluşan insan gölgesi ile aynı zamanda kutuplarda oluşan boylar farklıdır. Çünkü gelen ışıkların açıları birbirinden farklıdır.  Daha eski zamanlarda insanlar yaşam olarak güneş doğuşunu günün başlaması olarak kabul edip güneş battığı anda ise gün bitimi olarak kabul etmişlerdir. Teknolojik gelişmelerle birlikte geceleri de dünyamızı daha fazla aydınlatarak yaşam zamanını değiştirmişler.  Işık o kadar etkilidir ki herhangi bir  ışık olmaması düşüncesi yaşamın son bulması anlamına gelmektedir.

Işığın Yayılma Hızı

Işık hızı genel kültür bilgisi olarak fizikçiler ortalama saniyede 300.000 km  olarak hesaplamışlardır.  Işık en hızlı olarak ise uzay da hareket eder. Bir boşluk olduğu için orda en hızlı hareketini gerçekleştirir.  Uzay boşluğu dışında ise en hızlı gaz da hareket eder.  Işık daha sonra sıvı daha sonra katı da en hızlı hareketini gerçekleştirir.  Işığın yavaşlamasının en büyük nedeni ise nesnelere çarpmasıdır.

Işığın Kırılması

Işık nesneye çarptıktan sonra kırılma gerçekleştirir. Denizin dibine baktıkça derinliği tam olarak belirlenemez çok yakın gibi görünen suyun dibi ise bize bir ışık oyunudur.  Çünkü ışık o  anda hava yani gaz ortamından sıvı ortamına geçiş yapmaktadır. Bu geçiş sırasında oluşan göz yanılsaması bir kırılmadır.  Işık daha az yoğun olan ortamdan daha yoğun ortama geçerken bu olaylar gerçekleşir.  Suyun dibinde gece vakti karanlık bir ortamda yakılan bir fener ise yoğun ortamdan az yoğun ortama geçiş için farklı ir örnektir. Fizikçilerin en merak ettiği sorulardan biri ise uzay boşluğunda ışık hızında giden bir arabanın ışıklarını yakınca ne olacağı hipotezidir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir