1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

İskoçların Milli Çalgısı Nedir?

İskoçların Milli Çalgısı Nedir?
0

Her Ülkenin ve her bölgenin kendine has bir çalgısı vardır. Türkiye’de ve Dünya’da geçerli olan bu kültür hemen hemen her uygarlıkta yer alır. İskoçlarda bu kültüre sahip bir topluluktur. İskoçların kökleri Bronz Çağ dönemine kadar dayanır. Bronz Çağ’da yaşamış olan Keltler belli zaman sonra Avrupa’da başka şehirlere göç etmişlerdir. Bu göçün ana sebebi de iklim ve kıtlıktır.

İskoçya’da herkesin bildiği ve İskoç halkının yaşamını devam ettirebilmesinin öncüsü olan William Wallace İskoçya’nın koruyucusu olarak bilinir. Tarihte İngilizlerle çok kez savaşmış ve İskoç halkını korumuştur. William Wallace dan sonra İskoç halkı özgürlükleri için savaşmaya devam etmişlerdir.

İskoçların Milli Çalgısı

İskoçlar da erkeklerin etek giymesi garipsense de bu onların bir kültürüdür. İskoç halkının milli çalgısı da ‘gayda’ denilen bir müzik aletidir. Gayda yapısı ve görünüşü işe Karadeniz yöresinin tulumu ile benzerlik gösterir.

Gayda zurnalı ve tulumlu üflemeli bir çalgıdır. Eski bir müzik aleti olan gayda çalan kişiler İskoçlara özel etekli kostümleri ile oldukça sevimli ve hoş bir görünüme sahip olurlar.

Gayda müzik aleti çok yaygınlaşmamıştır. Ünlü müzisyenlerin pek dikkatini çekmediği için bölge de kalmıştır. İskoçlar kendi kültürlerine bu anlamda çok iyi sahip çıkmışlardır. İskoçlar gaydayı genel de resmi törenlerinde, düğünler de daha çok çalarlar. Eski çağlarda ki gibi çok tercih edilmese de gayda İskoçlara özgü bir milli çalgıdır.

4/5 - (1 vote)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir