1. Anasayfa
  2. Sözlükler

S-Ş harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

S-Ş harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler
5

İçindekiler

S-Ş ile bitki, S-Ş ile sebze, S-Ş ile meyve isimleri;

Baş harfi S-Ş olan bitki, sebze ve meyvelerin listesi ve hakkında kısa bilgiler;

Sebzeler, meyveler ve bitkiler insan ve hayvanlar için doğadaki vazgeçilmez beslenme kaynaklarıdır. Mevsim ve iklim şartlarına göre değişik türleri ve çeşitleri bulunur. İnsanlar ve hayvanlar için vitamin ve enerji kaynağıdırlar.

S-Ş ile başlayan bitki, sebze ve meyveler hakkında kısa bilgiler;

S-Ş harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

Sarımsak

sarımsakSarımsak, Alliaceae familyasına dahil olan, Allium cinsinden bir soğanlı bitki türü. 25–100 cm yüksekliğe kadar boy atar. Yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğanında kokulu bir yağ bulunur. Sarımsak yıllık bir bitkidir.


Semiz Otu

semiz otuSemizotu, semizotugiller familyasından bir bitki olup yaprakları salata olarak, ya da ıspanak gibi pişirilerek yemeklerde kullanılan bir sebzedir. Kökeni Ortadoğu ve Hindistan olmakla birlikte dünyanın birçok bölgesinde bulunmaktadır.


Soğan

soğanSoğan, Soğangiller familyasındaki Allium cinsine dahil tüm bitkilerin genel adıdır. Özellikle Allium cepa türünü anlatmak için kullanılır ve bu anlamda “bahçe soğanı” olarak da adlandırılabilir.


Şadok

şadokŞadok diğer adı ağaç kavunu; limondan büyük, kalın kabuklu ve sarı renklte olan meyvesinin kabuğundan, yaprağından ve çiçeğinden yararlanılır. Güney Avrupa ülkelerinde pastacılık, şekerleme, reçel yapımında, çiçek ve yapraklarının ise parfüm sanayiinde kullanılır. Tatlı ve ekşi meyveli çeşitleri vardır.


Şalgam

şalgamŞalgam. Yaprakları da yenebilen geniş köklü bir bitki.


Şeftali

şeftaliŞeftali, gülgiller familyasından bir yaz meyvesi. Dünyaya Çin’den yayıldığı düşünülen şeftali, uzun yaşam ve ölümsüzlük sembolüdür. Bol sulu ve tatlıdır. Ilıman iklimi seven bir bitkidir. Genellikle 30 yıl yaşar.


Şevketibostan

şevketibostanŞevketibostan ya da bostanotu, şevketotu, mübarekdikeni, akkız, papatyagiller familyasından, Batıda Portekiz’in kuzeyinden Fransa’nın güneyine, Doğuda İran’ın doğusuna kadar Akdeniz Havzasında yetişen ve yemeği yapılan, 60 cm boyunda bir yıllık dikenli bir bitki. Topraküstü kesimleri körpeyken kesilip toplanan bitki, iyice soyulup dikenlerinden arındıldıktan sonra sebze olarak tüketilmek üzere Ege ve Akdeniz bölgesindeki pazarlarda satılmaktadır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. S ile başlayan başında iki harf olan sebze

  2. S harf buluyorum bulamadım

  3. Bende damla’nın dediği gibi buluyorum bulamadım

  4. senin beyninmiyok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir