1. Anasayfa
 2. Sözlükler

G İle Hayvan, G Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

G İle Hayvan, G Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri
0

İçindekiler

Bu listede G harfi ile başlayan hayvan isimlerini ve bu hayvan türleri hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

Baş harfi G olan hayvan türleri nelerdir?

 • Gagalı Balina
 • Gavyal
 • Geko
 • Gelincik
 • Gelincik Balığı
 • Gergedan
 • Geyik
 • Goril
 • Gökkuşağı Alabalığı
 • Gökkuzgun Kuşu
 • Gözlüklü Yılan
 • Guguk Kuşu
 • Güve
 • Güvercin

G ile başlayan bu hayvanlar hakkında kısa bilgiler;


Gagalı Balina

Gagalı Balina

Gagalı balinagiller dişli balinaların bir familyası. Tanılan 19 türü ile yunusgillerden sonra ikinci büyük balina familyası olmasına rağmen hakkında fazla bilinmemekte. Bunun nedeni familyanın türlerinin kıyılara pek yaklaşmamasıdır.


Gavyal

Gavyal

Uzun ve dar bir yapısı olan ağzının balık yakalamak için olduğu sanılmaktadır. Gavyal, tuzlu su timsahından sonra dünyanın en büyük timsah çeşididir. Yaklanan en büyük gavyal 7 m. uzunluğunda idi, ama normalde uzunlukları 5 metreyi geçmez.


Geko

Geko

Gekogiller ya da ev kelerleri, sıcak iklimlerde yaşayan, sesten hoşlanan ve dillerini damağa sürterek ses çıkaran, iri gözlü gececil kertenkele familyasıdır. Boyları 1,5 cm ilâ 60 cm arasında değişse de genellikle ufak sürüngenlerdir.


Gelincik

Gelincik

Gelincik, Mustelidae familyasından Mustela cinsinden bazı küçük yapılı etçil türlerinin ortak adı.


Gelincik Balığı

Gelincik Balığı

Gelincik, Gadidae familyasına ait bir balık türü. Mezgit ve Bakalyaro ile yakın akrabadır. Ortalama 20–40 cm uzunluğunda olan ve çok kaygan bir derisi olan gelincik balığı, sıcak ve ılıman suların taşlık diplerinde sahile yakın yaşar.


Gergedan

Gergedan

Gergedan, gergedangiller familyasından bugüne kadar soyunu sürdürebilmiş kara hayvanları içinde filden sonra en iri olan hayvan türü.


Geyik

Geyik

Geyik, geyikgiller familyasında geviş getiren otobur memeli hayvanların ortak adıdır. Çift toynaklılar takımında bulunan akraba familyalardaki benzer hayvanlar da genel olarak geyik diye adlandırılmaktadır.


Goril

Goril

Goril, yaşayan en büyük insansı ve primat türüdür. Diğer çoğu primatın aksine yerde yaşar. Otçuldur ve Ekvator Afrikası’nın yağmur ormanlarında yaşar. Gorilin üç alttürü vardır. Goril DNA’sının 95%’i insan DNA’sı ile benzerlik gösterir.


Gökkuşağı Alabalığı

Gökkuşağı Alabalığı

Gökkuşağı alabalığı veya Çelikbaş, 1882 yılında Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya getirilmiş olan bir alabalık türü.


Gökkuzgun Kuşu

Gökkuzgun Kuşu

İnce yapılı, küçük karga boyutunda bir kuştur. Sıklıkla teller ya da alçak ağaçlar üzerinde bulunur. Gagası kalın ve koyu, kuyruğu kısa ve kare, kanatları ise oldukça uzun ve küt uçludur. Açık turkuaz mavisidir. Alt tarafı daha yeşil ve yaz başında parlaktır. Sırtı açık kızıldır. Uçuşta köşeli kanadının parlak mavi, mor ve siyah renklerini gözler önüne serer. Gencinin kış giysisi daha mattır. Taklalar atarak uçtuğu kur sırasında sesi haşin, tekrarlı ve törpü sesini andıran bir “hak hak” şeklindedir.


Gözlüklü Yılan

Gözlüklü Yılan

Gözlüklü Yılan veyaKobra, Elapidae familyasında yer alan çeşitli yılan türlerinin ortak adı. Genelde Asya Avustralya ve Afrika’nın çöllerinde ve tropik bölgelerinde yaşarlar. Kobranın uzunluğu genellikle 1,2 metre ile 5,8 metre arasında değişir.


Guguk Kuşu

Guguk Kuşu

Gugukgiller, guguksular takımına dahil uzun ve sivri kanatlı, uzun kuyruklu, iyi uçucu kuşları oluşturan kuş familyası. Eski ve Yeni dünya kıtalarında orman veya diğer yerlerde yaşarlar. Göçmen olanları vardır.


Güve

Güve

Güve, odun, kumaş ve kürk gibi şeylere musallat olan çeşitli cinsten böcek ve kurtçuklara verilen ortak ad.


Güvercin

Güvercin

Güvercingiller (Columbidae), güvercinler takımına ait, 300’e yakın güvercin ve kumru türü ile dodo (Raphus cucullatus) ve Pezophaps solitaria gibi soyu tükenmiş türleri içeren bir familyasıdır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir