1. Anasayfa
  2. Sözlükler

S – Ş Harfiyle Başlayan Şehirler

S – Ş Harfiyle Başlayan Şehirler
0

İçindekiler


S – Ş harfiyle başlayan Türkiye’deki şehirler listesi ve kısa açıklamaları. S – Ş ile şehir listesi. S – Ş ile başlayan şehirler.

  • Sakarya
  • Samsun
  • Siirt
  • Sinop
  • Sivas
  • Şanlıurfa
  • Şırnak

Sakarya

Sakarya, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi ikinci şehri.
2018 yılı sonu TÜİK verilerine göre İl Nüfusu: 1.010.700 dür. 16 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 665 mahalle bulunmaktadır.
Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölümü’nde yer alır.


Samsun

Samsun, Türkiye’nin büyükşehir statüsündeki otuz ilinden biridir. Karadeniz Bölgesi’ndeki Orta Karadeniz Bölümü’nün Canik Dağları Yöresi’nde yer alır ve 1.335.716 kişilik nüfusuyla bölgenin en yüksek, Türkiye’nin ise on altıncı en yüksek nüfuslu ilidir.


Siirt

Siirt, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ildir. Siirt İli Nüfusu: 322.664’dür. Bu nüfusun %70,15’i şehirlerde yaşamaktadır. İlin yüzölçümü 5.717 km²’dir. İlde km²’ye 56 kişi düşmektedir. İlde yıllık nüfus artış oranı %0,72 olmuştur. İl merkezinin denizden yüksekliği: 887 m.’dir.


Sinop

Sinop, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde bir ildir.


Sivas

Sivas, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir il. Sivas ili, Mezopotamya ve arasında kervanların geçtiği bölgede olduğu için, Selçuklular döneminde tüccarların ziyaret ettiği bir merkez haline gelmiştir. Türkiye’de Konya’dan sonra en çok Selçuklu eserinin bulunduğu il Sivas’tır.


Şanlıurfa

Şanlıurfa, eski ve halk arasındaki kısa adıyla Urfa, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık dokuzuncu şehri. Nüfusu 2.035.809 kişidir. Doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeydoğuda Diyarbakır illeri ve güneyde Suriye ile sınırı vardır. Şehrin eski isimleri Ur, Urhoy, Urhei, Orhei, Orhayi, Ruhai, Ruhha, Ar-Ruha, Reha ve Edessa’dır. Kurtuluş Savaşında gösterdiği başarının hatırasından dolayı 1984 yılında “Şanlı” unvanını almıştır.


Şırnak

Şırnak Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ildir.

Nuh Peygambere ait olduğu öne sürülen bir türbe, Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunur. Tufandan sonra Nuh’un ilk yerleştiği şehir olduğu rivayet edilir. İl, Irak ve Suriye’ye komşudur. Şırnak, 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla Siirt ilinden ayrılarak Türkiye’nin 73. ili olmuştur. Aynı kanunla Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Güçlükonak bucağı bu ilin ilçesi olmuş, ayrıca Mardin’in İdil, Cizre ve Silopi ilçeleri buraya bağlanmıştır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir