1. Anasayfa
  2. Sözlükler

R harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

R harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler
1

İçindekiler

R ile bitki, R ile sebze, R ile meyve isimleri;

Baş harfi R olan bitki, sebze ve meyvelerin listesi ve hakkında kısa bilgiler;

Sebzeler, meyveler ve bitkiler insan ve hayvanlar için doğadaki vazgeçilmez beslenme kaynaklarıdır. Mevsim ve iklim şartlarına göre değişik türleri ve çeşitleri bulunur. İnsanlar ve hayvanlar için vitamin ve enerji kaynağıdırlar.

R ile başlayan bitki, sebze ve meyveler hakkında kısa bilgiler;

R harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

Radika Otu

radika otuRadika otu, diğer bilindik adı ile karahindiba otu, farklı şekiller de kullanılan faydalı bir ottur. Bu otun özellikle kök kısmı kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde yaygın olarak bitkinin çayı tüketilmektedir.


Rambutan

rambutanGüneydoğu Amerika kökenli tropik bir meyve özelliğinde olan rambutan, görünüşü ve lezzeti ile doğanın insanlara sunduğu en ilginç meyveler arasındadır.


Rezene

rezeneRezene, maydanozgiller familyasından iki metreye kadar boylanan iki yıllık kokulu otsu bitki türü. Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu’dur.


Roka

rokaRoka (Eruca vesicaria), turpgiller (Brassicaceae) familyasından, yaprakları salata olarak yenen bir bitkidir. Roka Akdeniz ülkelerinde Roma İmparatorluğu döneminden beri bilinmekteydi. Yabani olarak doğada mevcut olduğu gibi tarım amacıyla da yetiştirilir.


Reyhan

reyhanReyhan diğer adıyla fesleğen; ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türü. Yemeklerde kullanılmak üzere tarımı yapılan fesleğenin kökeni Asya’nın dönenceler arasında kalan bölgelerine dayansa da, günümüzde yeryüzünün öteki ılıman bölgelerine de yayılmıştır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Bu sebzeler ve meyveler çok güzel ve isim şehir oyununa yardım ediyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir