1. Anasayfa
  2. Sözlükler

T harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

T harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler
5

İçindekiler

T ile bitki, T ile sebze, T ile meyve isimleri;

Baş harfi T olan bitki, sebze ve meyvelerin listesi ve hakkında kısa bilgiler;

Sebzeler, meyveler ve bitkiler insan ve hayvanlar için doğadaki vazgeçilmez beslenme kaynaklarıdır. Mevsim ve iklim şartlarına göre değişik türleri ve çeşitleri bulunur. İnsanlar ve hayvanlar için vitamin ve enerji kaynağıdırlar.

T ile başlayan bitki, sebze ve meyveler hakkında kısa bilgiler;

T harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

Tahnal

tahnalKaradeniz bölgesinde yetişmekte olan tahnal meyvesi.


Tarçın

tarçınTarçın, defnegiller familyasından anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan, yaprak dökmeyen aromatik kokulu ağaç cinsi.


Taze Fasulye

taze fasülyeFasulyenin yeşil sebze olarak kullanılan badıçlı bölümü.


Taze Soğan

taze soğanKış soğanı, bir çok yıllık soğan türü. Doğu Asya kökenli olup Avrasya ve Kuzey Amerika’da da birçok yerde ekilidir.


Tere

tereTere, turpgiller familyasından, yaprakları salata olarak yenen baharlı bir bitki türüdür, vücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor. İnce yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Ayrıca içinde birçok vitamin barındıran bir bitkidir.


Turp

turpTurp, turpgiller familyasından sebze olarak tüketilen bir bitki türü. Meyvesi etli ve genelde beyaz renktir. Kara turp, beyaz turp, kırmızı turp gibi çeşitleri vardır. Kırmızı turp ağız kokutmasıyla ünlüdür.


Turp Otu

turp otuTurpotu en kolay bulunan ve sık tüketilen yabani otlardandır. Kalın, dişli kenarlı ve tüylü yaprakları olan bu otsu bitki doğada kendiliğinden yetişir. Görünümü hardal otuna benzer, ancak sarı çiçekleri olan hardal otundan farklı olarak beyaz çiçekler açar. Neredeyse tüm dünyaya yayılmış olan en önemli yabani otlardan birisidir. Ege mutfağında çok sevilen turp otunun genellikle haşlanarak zeytinyağlı, limonlu salatası ve yumurtalı-yumurtasız kavurması yapılır.


Turunç

turunçTurunç, sedef otugiller ailesi içinde bir alt grup olan turunçgillerden olan bütün Akdeniz’e kıyı ülkelerde, Güneydoğu Asya kıyılarında yetişen, kışın yaprağını dökmeyen ağaca ve bu ağacın portakala benzeyen, fakat suyu acımtırak olan meyvesine verilen addır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. Bitki dedim ne çıktı?????

  2. 10 Ocak 2022

    İyi bence?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir