1. Anasayfa
  2. Coğrafya

Peri Bacaları Hakkında Kısa Bilgi

Peri Bacaları Hakkında Kısa Bilgi
0

İçindekiler


Peri bacaları dünyanın en ilginç doğal oluşum alanlarından birisi olarak öne çıkmakta olup; Nevşehir‘ in Kapadokya bölgesinde yer almaktadır. Dünyanın en ünlü yerlerinden biri olan Peri Bacaları’ nı görmek için her yıl birçok insan Kapadokya bölgesine gelmektedir.

Genel Bilgi – Peri Bacaları

Jeolojik dönemlerde aktif olarak faaliyet gösteren birer volkan olan Güllü Dağı, Erciyes Dağı ve Hasan Dağı gibi birçok volkanın püskürmesi sonucu milyonlarca yıl önce meydana gelen doğal oluşumlardır.

Peri bacaları şekil olarak gövdelerin üzerinde yer alan şapkalara benzemektedir. Şapka şeklini oluşturan kısımlar peri bacalarının diğer kısımlarına göre daha sert olan bir toprak malzemesinden meydana gelmiştir.

Peri bacalarını çapları bir metre ile on beş metre arasında değişkenlik göstermektedir.

Kapadokya bölgesi içerisinde erozyon sonucu oluşan peri bacalarının çeşitleri mantar biçimli, şapkalı, konili ve sivri kayalardan oluşmaktadır. Peri bacalarının en yoğun bir biçimde yer aldığı kısımlar Üçhisar, Avanos ve Ürgün üçgen kesişimi içerisinde yer alan bölgedir.

Peri Bacaları Meydana Gelme Aşamaları

Peri bacalarının meydana gelmesi için dört farklı aşama gerekmektedir.

Birinci Aşama: Herhangi bir direnci olmayan volkanik tüflerin ve depoların belli bir yere taşınmasıyla ignimbritlerin yamaçlarda ortaya çıkması.

İkinci Aşama: İgnimbritlerin zayıf olan hatlar boyunca ya da oluşan çatlaklardan akan sular aracılığıyla ufak vadiler ve ya küçük şekiller oluşturması.

Üçüncü Aşama: Peri bacalarının oluşumunun sağlanması. Suların toplanmaya başlanmasıyla birlikte toprakta erozyon oluşumu başlatır; sert olan kısım ise erozyona karşı tüf oluşması.

Dördüncü Aşama: Tüf bacalarının erozyona uğraması sonucunda peri bacalarının bozulması.

Kapadokya Bölgesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  1. 1800′ lü senelerde Fransız bir gezgin olan Paul Lucas Peri bacalarını ve Kapadokya bölgesini gezdikten sonra bir seyahatname yazısı hazırlamıştır.
  2. Kapadokya bir şehir adı değil bir bölgenin adıdır. Niğde, Kayseri, Aksaray, Kırşehir ve Nevşehir’ in yer aldığı ve peri bacalarının yoğun olarak bulunduğu beş şehri kapsamaktadır.
  3. Kapadokya bölgesi içerisinde birçok yer altı şehri bulunmakta olup; derinkuyu ve kaymaklı yer altı şehirleri bölgede en çok ziyaret edilen şehirler arasındadır.
İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir