1. Anasayfa
  2. Coğrafya

İç Anadolu Bölgesinde Kaç Tane İl Vardır?

İç Anadolu Bölgesinde Kaç Tane İl Vardır?
0

İçindekiler

İç Anadolu Bölgesi Nerededir?

Türkiye’nin yedi bölgesinden biri olan İç Anadolu Bölgesi Anadolu’nun ortasında yer alır. Konumu açısından “Orta Anadolu” ismiyle de bilinmektedir. Güney Doğu Anadolu hariç altı bölge ile sınır komşusudur. Büyüklük bakımından Doğu Anadolu’nun ardından ikinci sırada yer alır. Ülke topraklarının % 21’lik kısmını oluşturur.

İç Anadolu Bölgesinde Kaç Tane İl Vardır?

Bölge toplam 13 şehir ve dört bölümden oluşur. Konya Bölümü’nde Aksaray, Karaman ve Konya yer alır. Ankara ve Eskişehir Yukarı Sakarya Bölümü’ndedir. Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Kırıkkale, Yozgat ve Çankırı Orta Kızılırmak Bölümü şehirleridir. Son olarak Sivas Yukarı Kızılırmak Bölümü’nde bulunur.

Bunlar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse:

Konya

Konya, sahip olduğu alan bakımından Türkiye’nin en büyük şehridir. Nüfus yoğunluğunda yedinci sıradadır. 31 ilçeye sahiptir. Eskiden “İkon” olarak bilinirken Selçuklular ve Osmanlılar zamanında değişerek Konya adını almıştır. Şehirde 4 büyük sanayisi ile 130’un üzerinde ülkeyle ticaret yapan şirketler vardır.

Aksaray

Tuz Gölü’nün doğu tarafında yer alır. 15 Haziran 1989 da Niğde’den ayrılarak il olmuştur. Şehrin eski adı Archelais Garsaura idi. Selçuklularla birlikte Taksara adıyla anıldı. Daha sonra ikinci Kılıç Arslan buraya beyaz mermer kullanılarak saray yaptırınca ismi Aksaray olmuştur.

Karaman

İç Anadolu’nun güneyinde yer alan şehir 15 Haziran 1989’da il yapılmıştır. Eski adı “Laranda” olan şehire Cumhuriyetten itibaren Karaman ismi verilmiştir. Manazan Mağaraları, Karaman Kalesi ve Yunus Emre Camii önemli turistik yerlerinden bir kaçına örnektir.

Ankara

Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en kalabalık şehri ve başkentidir. Topraklarının çoğu İç Anadolu’da bir kısmı da Batı Karadeniz’dedir. Eski dönemde “Amküra”, “Aneyre” gibi isimlerle anılmış, en son Osmanlılar Dönemi’nde “Angara” ve sonunda da “Ankara” olmuştur. Bunları bilmek genel kültür açısından önemli olabilir.

Eskişehir

Osman Gazi ve Özellikle Anadolu Üniversitesi nedeniyle öğrenci şehri olarak anılır. Tiyatro ve operaları sayesinde kültürel ve sanatsal olarak da oldukça gelişmiştir.

Niğde

İç Anadolu’nun güneydoğusunda yer alır. Ankara’ya yakın olması, Kapadokya bölgesi içinde olması, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri şehri ayrıcalıklı kılar.

Nevşehir

Nevşehir denilince akla ilk önce Kapadokya gelir. Dünyada eşsiz bir jeolojik yapıya sahip Kapadokya, Türkiye’nin en önemli turizm alanlarından biridir.

Kırşehir

İç Anadolu’nun Orta Kızılırmak Bölümü’nde bulunan Kırşehir; Niğde, Ankara ve Nevşehir ile komşudur.

Kayseri

İç Anadolu, Orta Kızılırmak Bölümü’nde ki Erciyes Dağı eteklerinde yer alan gelişmiş şehirlerden biridir. Tarihi, kültürel ve aynı zamanda sanayi kenti olan Kayseri, Bünyan halıları ve pastırması ile de ünlüdür.

Kırıkkale

Cumhuriyetin ilk zamanlarında kurulan Kırıkkale 1989 senesinde il yapılmıştır.

Yozgat

İç Anadolu, Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Yozgat, Türkiye’nin tahıl ambarlarından birisidir.

Çankırı

Çankırı, kuzeyde Kızılırmak ve Batı Karadeniz havzaları içerisinde bulunan bir şehirdir.

Sivas

Kurtuluş Savaşı’nın başlamasında önemli rol oynayan Sivas, yüzölçümü olarak Konya’dan sonra gelir. Selçuklu Dönemi’nden kalan önemli tarihi eserlere de ev sahipliği yapar.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir