1. Anasayfa
  2. Spor

Koşuya Nasıl Başlanır?

Koşuya Nasıl Başlanır?
0

İçindekiler

Vücudumuzu zinde tutmak, sağlık veya başka birçok nedenden spor yapmak isteriz. Bunların içinde koşu kondisyon ve zinde kalmak için belki de en iyi seçeneklerden birisidir. Sabah, öğle, akşam günün herhangi bir vaktinde yapılabilen bu spora başlamak için çok fazla olmasa da belirli koşullar vardır.

Koşu Yapılacak Alan Nasıl Olmalıdır?

Koşu yapmaya başlamadan önce koşulacak alanı belirlemek son derece önemlidir. Bu yer bir koşu parkı olabileceği gibi evde koşu bandını üzeri de olabilir. Kalınılan yerin yakınlarında koşu parkı olması bu spora başlamaya gönüllü insanlar için büyük bir avantajdır. Bu parkların çoğunluğunun etrafı yeşil olduğu için hem temiz hava almak hem de spor yapmak için çok uygun yerlerdir.

Koşuda Gerekli Eşyalar

spor ayakkabı


Tabii ki koşu için şart olan belirli eşyalar yoktur. Fakat bunun yanında deneyiminizi daha iyi hale getirecek ve koşu yaparken sizi daha rahat hissettirecek eşyalar da mevcut. Bunların başında koşu ayakkabısı gelmektedir. Her ayakkabıyla koşulabilir fakat koşu için uygun olmayan bir ayakkabı ile yapılan bu spor hem ayak sağlığı açısından hem de koşu deneyiminiz açısından büyük bir sorun teşkil edebilir. Spor ayakkabının yanında koşuya uygun ve rahat eşofmanlar da edinilmesi gereken eşyalar arasındadır. Böylelikle hem hareket kabiliyeti arttırılmış olur hem de koşu sırasında rahatsız edilecek kıyafetlerden uzak durulması nedeniyle daha rahat ve konforlu şekilde spor yapılmış olur. Her ne kadar bu bir tercih meselesi olsa da yanınıza alacağınız bir müzik çalar veya kulaklıkla beraber içinde sevdiğiniz müziklerin yüklü olduğu bir telefon koşuya başladıktan sonra sıkılmamanızı ve daha güzel vakit geçirmenizi sağlayabilir.

İstikrar

koşucu

Günlük hayatta çoğu kişi bir spora başlayıp istikrar sağlayamayarak bırakır. Bunun için spora başlamaktan daha ziyade istikrar önemlidir. İstikrarın sağlanması içinse kişinin kendisini çok zorlamayacak bir koşu rutini oluşturması ve düzenli aralıklarla bu rutini biraz daha arttırması gerekmektedir. Bu rutinler iş hayatınıza, okul hayatınıza veya sorumluluklar yerine getirildikten sonra kendinize ayırdığınız boş zamanlara serpiştirilebilir. Çoğu insanda olduğu gibi bir hevesle haftanın her günü sabahları şu kadar saat koşacağınızı söylerseniz ve özellikle de daha önceleri bir spor deneyiminiz yoksa istikrar sağlanması daha zor olacaktır. Bunun yerine başlangıçta kendinizi zorlamadan ve rahat hissedeceğiniz şekilde fakat aynı zamanda da disiplinli bir şekilde uygulayabileceğiniz  bir koşu programı hazırlarsanız hem başlamanız hem de devam ettirmeniz çok daha kolay olacaktır.

Koşu Bandı

kosu bandi zemin 02


Koşu parklarına uzak bir yerde oturuyorsanız veya soğuk ve benzeri herhangi bir sebepten koşu parklarına gitmek istemiyorsanız en iyi seçenek koşu bandıdır. Ayrıca koşuya yeni başlayanlar için de çok iyi bir seçenek olan koşu bandını evinizin herhangi bir köşesine koyabilirsiniz. Koşu bandının avantajı ise hızının ayarlanabilmesi ve ev gibi kendinizi rahat hissettiğiniz bir ortamda uygulanabilmesidir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir