1. Anasayfa
  2. Spor

Hangi Spor Kaç Kalori Yaktırır?

Hangi Spor Kaç Kalori Yaktırır?
0

İçindekiler

Hedefiniz sağlıklı ve kalıcı kilo vermek ise, yaptığınız spor ya da yürüyüşle kaç kalori yaktığınızı bilmeniz gerekir. Çünkü belirli bir periyot içinde dengeli bir kilo kaybı sağlamak ve bu kilo kaybını da yağdan yakmak için yağ yakım hızınızı ayarlamanız gerekir.  Sizler için spor dallarını ve kardiyo hareketlerini araştırdık. İşte çeşitli sporlar ve kalori yakımı değerleri…

Basketbol Oynamak

Basketbol Oynamak


Basketbol oynamayı seviyorsanız ve bu sizin için hem spor faaliyeti hem de egzersiz olacaksa kaç dakikada kaç kalori yakacağınızı bilmelisiniz ve ona göre zaman ayarı yapmalısınız. Basketbol, bir dakikada 9 kalori, yarım saatte 270 kalori, bir saatte ise toplam 540 kalori yakmanızı sağlar.

Bisiklet Sürmek

bisiklet sürmek


Bisiklet bedensel olarak tüm kasları çalıştıran ve özellikle bacak kaslarını çalıştıran harika bir egzersiz faaliyetidir. İnsan bedeninde bacak üst kasları sağlam ve gelişmiş ise yağ yakımı yürüyüş de olduğu gibi bisiklet sürerken de daha fazla yağ yakar. O nedenle bisiklet sporu çabuk kilo kaybı sağlarken karın ve bel kaslarını da oldukça güçlendirir. Bisiklete sürmek, bir dakikada 10 kalori, yarım saatte 300 kalori, bir saatte 600 kalori yakmanızı sağlar.

Jimnastik Yapmak

Jimnastik Yapmak


Jimnastik bedensel birçok hareketin beden uzuvları ve kasları yapılmasıdır. Jimnastik yaparken kol, bacak, sırt, bel ve karın kasları aynı anda ve eşit ağırlıkla çalışır. Bölgesel zayıflama için sadece belli kaslar çalıştırılsa bile bedende ki tüm kaslarda yanma olur. Buda hızlı ve kalıcı kilo kaybı sağar. Jimnastik, yaparken bir dakikada 5 kalori, yarım saatte 150 kalori, bir saatte toplam 300 kalori yakarsınız.

Uzakdoğu Sporları Yapmak

judo


Uzakdoğu sporları aslında savunma ağırlıklı yapılan sporlardır. Fakat birçok beden hareketinin aynı ayna yapıldığı ve bedensel olarak yüksek efor harcandığı için yağ yakımı da yüksek olur. Judo, karate ve kickbox gibi savunma ve rakibi etkisizleştirmeye dayalı olan sporlarda bedensel ve ruhsal dinginlik de kazanılır. Ruhsal dinginlik bedeni spora hazırlar ve beyin bedeni daha iyi komuta eder.  Judo, karate ve kickbox vb. dövüş sporlarında, bir dakikada 11 kalori, yarım saatte 330 kalori, bir saatte toplam 660 kalori yakılır.

Koşu yapmak

koşu yapmak


Koşu nabzı yükselten ve kan basıncını artıran bir spordur. Koşu sırasında tüm beden ve kaslar ritmik olarak hızlı yağ yakımı yaparlar. 8-10 kilometrelik koşu sırasında, bir dakikada 9 kalori, yarım saatte 270 kalori, bir saatte 540 kalori yakılır.

Yüzmek

yüzmek


Yüzme sırasında beden ağırlığı olmadığı için tüm kaslar daha rahat hareket eder. Rahat kas hareketi kişiye daha fazla kas çalıştırma olanağı tanır. O nedenle en fazla kalori yüzerken kaybedilir. Yüzme, bir dakikada 7 kalori, yarım saatte 210 kalori, bir saatte 420 kalori yakmanızı sağlar.

Yürüyüş Yapmak

yürüyüş yapmak


Her yaşta insanın kolayca yapabildiği yürüyüş tüm kasları aynı anda çalıştırır. Ortalama 5 kilometrelik bir yürüyüşte, bir dakikada 5 kalori, yarım saatte 150 kalori, bir saatte 300 kalori yakılır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir