1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Ses Şiddetini Artırmaya Yarayan Araçlar Nelerdir?

Ses Şiddetini Artırmaya Yarayan Araçlar Nelerdir?
0

İçindekiler

Ses şiddeti, herhangi bir ses kaynağından çıkan sesin farklı mesafelerden duyulmasını sağlayan özelliğe denir. Diğer bir adı da gürlük olarak bilinir.

Sesin Şiddetini Arttırmak İçin Gereken Araçlar

Sesin şiddetini arttıran en bilinen alet megafonlardır. Megafonlar pek çok yerde karşımıza çıkar. Günlük yaşamda itfaiye araçları, polis araçları, ambulanslar, satıcılar sesin şiddetini arttırmak için megafon kullanırlar. Megafonlar sesin şiddetini en uzun mesafeye kadar iletebilen araçlardır.

İşitme cihazları işitme sıkıntısı olan kişiler tasarlanmıştır. İşitme problemi yaşayan kişiler sesleri duymakta zorluk çekerler, cihaz sayesinde dışarıdan gelen ses seviyesi yüksek çıkar. Sesin şiddeti az olursa duyulması zor olur. Özellikle uzaktan duyulması çok daha zor olur. Okullarda, toplantı veya konferans salonlarında, açık alanlarda insanlara hitap etmek için ses düzeyinin yüksek olması gerekir. Bunun için de sesin şiddeti mikrofonlar aracılığı ile arttırılabilir.

Sesin şiddetini yükselten diğer bir araç ise, mikforondur. Mikrofonlar da hoparlör denilen alet sayesinde sesin şiddeti yükseltilip azaltılabilir. Mikrofonlar sesin şiddetini çok arttırabilir.
Sesin şiddetini arttırırken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Sesin şiddeti çok yüksek sınırlara ulaşırsa duyma da problemler meydana gelebilir.

Sesin Şiddeti Arttırılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sesin şiddeti için yasal olarak belirlenmiş sınırlar vardır. Kulağın duyabileceği ses şiddeti sınıra ulaştığı taktir de duyma problemleri meydana gelebilir. Bu sebeple sesin şiddeti arttırırken sınıra dikkat etmek gerekir.

5/5 - (1 vote)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir