1. Anasayfa
  2. İnternet

İnternet Üzerinden Alışverişin Faydaları Nelerdir?

İnternet Üzerinden Alışverişin Faydaları Nelerdir?
0

İçindekiler

İnternet kullanıcı sayısındaki artış ile beraber internetin kullanım alanları bir hayli arttı. Önceleri sadece iletişim kurmamıza yardımcı olan bir ağ iken günümüze kadar uzanan süreçte birçok eylemi gerçekleştirmemize yardımcı oldu.

İnternet Üzerinden Alışveriş Nedir?

Online alışveriş veya dijital alışveriş kavramları ile de karşımıza çıkan internet üzerinden alışveriş eylemi tüketicinin istek ve ihtiyaçlarını sanal ortamda karşıma eylemidir. Tüketici öncelikle satın almak istediği ürünü belirler. Daha sonra arama motorları veya alışveriş siteleri aracılığıyla bu ürünü arar. Bulduğu ürünler arasında istediği ürünün seçimini yapar. Ardından ödeme sayfasına yönlendirilir. İnternet üzerinden alışverişte birçok ödeme seçeneği bulunmaktadır. Havale yoluyla, kredi kartı veya banka kartınız aracılığıyla ödeme gerçekleştirebileceğiniz gibi kapıda ödeme imkanı da sunan birçok site mevcuttur. Kredi kartı ile gerçekleştireceğiniz ödemelerde hesap numaranızı siteye girdikten sonra telefonunuza güvenlik kodu gelmektedir. Bu güvenlik kodunu da sitede yer alan alana girmeniz gerekmektedir. Kapıda ödeme seçeneği ile ödeme esnasında kart bilgilerinizi siteye girmezsiniz. Siparişiniz kargo aracılığı ile evinize geldiğinde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Alışverişin Tüketiciye Faydası Nelerdir?

e ticaret2


Tüketicilerin alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştirmelerinin birçok avantajı olması sebebiyle tüketiciler internet üzerinden alışveriş eylemine sıcak bakmaktadır.

Öncelikle alışveriş sitelerinin 7/24 aktif olması tüketicinin ilgisini çeken bir özelliktir. Bu sayede günün herhangi bir saatinde alışverişlerini gerçekleştirme imkanı bulabilirler. Özellikle geç saatlere kalan çalışan tüketiciler için tercih edilebilmektedir.

Ayrıca internette gerçekleştirilen alışverişte tüketiciyi sınırsız sayıda ürün beklemektedir. Daha çok seçenek arasından alışveriş gerçekleştirmek tüketiciyi mutlu etmektedir.

İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz alışverişlerde karşılaşacağınız fiyatlar genellikle daha ucuzdur. Daha az para harcayarak aynı alışverişi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Alışverişin Satıcıya Faydası Nelerdir?

e ticaret4


İnternet satıcı için de birçok avantaj sunmaktadır. Bu yüzden satıcılar da ürünlerini internet üzerinde tanıtmaya ve satışa koymaya oldukça meraklıdır.

Öncelikle ürünlerini daha fazla müşteriye tanıtma imkanı bulurlar. Böylelikle yerel bölge ile kısıtlanan müşteri portföyünde büyük artışlar gözlemlenebilir. Bu durum satışlarını da olumlu yönden etkileyeceğinden kâr elde etmesini sağlayacaktır.

Ürünlerini daha fazla müşteriye duyuruyor olması işletmesini de daha fazla kişiye duyuracağı anlamına gelmektedir. Bu sayede daha fazla tanınma imkanı bulmaktadır.

İnternet Üzerinden Alışverişin Dezavantajları Var Mıdır?

e ticaret3


İnternetin her alanda getirdiği kolaylıklar beraberinde bir nebze de olsa dezavantaj da getirdi tabii ki. Bu durumda öncelikle güven konusu gündeme gelmektedir. Tüketici “Ben bu ürünü alacağım ama gerçekten istediğim ürün elime ulaşacak mı?” diye düşünmeden edemiyor. Bunun başlıca sebebi çevremizde çokça örneklerine rastlıyor olmamız. Hepimiz internet siparişinin istediği gibi gelmeyen en az bir kişi görmüşüzdür.

Tüketicinin çekinceleri bunlarla da bitmiyor. Özellikle tekstil ürünlerinin alışverişlerinde tüketici gerçekten sipariş ettiği ürüne ulaşsa bile bazı sebeplerle ürün bedenine uygun olmaya biliyor. Böyle durumlarda iade şartları gündeme geliyor. Ürünü geri göndermek zaman veya para kaybına sebep olabilmektedir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir