1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Eğitim Alanında Hangi Teknolojik Ürünler Kullanılır?

Eğitim Alanında Hangi Teknolojik Ürünler Kullanılır?
0

İçindekiler

Teknolojinin bu kadar yaygınlaşması ve kolay elde edilir hale gelmesiyle birlikte neredeyse diğer her şey gibi eğitim de bu teknolojiye adapte olmaya çalışmaktadır. Teknolojinin eğitimde kullanımı hangi eğitim grubunda olunduğuna göre değişiklik göstermektedir.

Akıllı Tahtalar

akilli tahta

Devletin de duruma el atmasıyla günümüzdeki birçok lise sınıfında akıllı tahtalar mevcuttur. Bu akıllı tahtalar hem öğretmenlere hem de öğrencilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Video izlemek için meşakkatli süreçlere veya birinin evinden şahsi bilgisayarını getirmesi gibi yöntemlere başvurulmasını engelleyen akıllı tahtalar sayesinde öğrenciler öğretici videolar izleyerek bilgileri hatırlanması daha kolay olan şekliyle öğrenebilir. Ayrıca sınıfta soru örnek soru çözmek için her öğrenciye ayrı ayrı fotokopi dağıtılması da bu teknolojiyle beraber daha az rastlanılır duruma gelmiştir. Akıllı tahtalar aracılığı ile tarayıcıdan veya akıllı tahtanın içinde bulunan uygulamalardan sorular açılabilir.

Tabletler

tabletler


Gene lise öğrencileri için devlet tarafından sağlanan tabletler de hem öğrencileri hem öğretmenleri hem de velileri rahatlatan bir uygulamadır. Bu tabletler öğrencilerin çantalarında kalın kitaplar taşımaları ve okul dışından satın alınan ek kaynakları daha az tercih etmeleriyle büyük kolaylık sağlamıştır. Tabii ki tabletlerin kullanıldığı tek eğitim alanı liseler değildir. Günümüz teknolojisinin değiştirmeye başladığı bir diğer eğitim kurumu da üniversitelerdir. Bazı üniversitelerde derslere tabletlerle girilir ve böylece hem dağınıklıktan ve ağırlıktan kurtulmuş olunur hem de internet bağlantısı bulunuyorsa tarayıcı sayesinde bilinmeyen veya öğrenilmek istenilen bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanın önü açılmıştır.

Projeksiyon

Projeksiyon


Projeksiyon aletleri tek başlarına bir şey ifade etmeseler de bazı üniversitelerde kullanılan bilgisayarlar sayesinde çok işe yarayabilirler. Projeksiyonlar bilgisayarda açılan bir slaytın veya benzer herhangi bir şeyin projeksiyon aleti kullanılarak yansıtılmasıyla birlikte bilgiye ulaşılması daha kolay ve diğerlerinde de olduğu gibi yük ve dağınıklıktan kurtulmanın da avantajlarını beraberinde getirmektedir. Kullanılan bilgisayardan bilgisayara değişebilmekle birlikte akıllı tahtadan ve tabletten bazı avantajları bulunan projeksiyonla eğitimin belki de en önemli avantajı küçük bir ekrandan kontrol edilmesi ve çok daha büyük bir ekranda gösterime geçmesidir.

İnternet

internet, eğitim, öğrenciler


Sınıfın içine etki etmese de internet not öğrenmekten akademik kadro ile iletişime geçmeye ve daha birçok şeye yenilikler getirmiştir. Yeni teknolojik çağ ile beraber artık kağıtlara basılmayan sınav sonuçları, sınav yerleri ve benzeri duyurular internet siteleri üzerinden yapılmaktadır. Öğrenciler de devamsızlık hakları dahil birçok şeye eğitim aldıkları kurumun internet siteleri aracılığı ile öğrenebilmektedirler. Teknolojinin eğitimde kullanılmasının değiştirdiği diğer bir şey de verilen makale veya yazı ödevlerinin bir yerden kopya edilmediğine kanaat getirmek için tahmin veya diğer kağıtlarla karşılaştırma yöntemini en aza indirmesidir. Öğrenciler okulun verdiği bir siteye ödevlerini yükler ve site erişimi olanlara bu ödevlerin internet üzerindeki diğer yazılarla veya diğer öğrencilerin yazılarıyla kopya derecesinde bir benzerlik olup olmadığını gösterir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir