1. Anasayfa
  2. İnternet

İnternet Kota Tasarrufu Nasıl Yapılır?

İnternet Kota Tasarrufu Nasıl Yapılır?
0

İçindekiler

İnternet, günümüzde artık herkesin kullandığı bir teknoloji haline gelmiş durumda. İnterneti her alanda bize yardımcı bir araç olarak kullanabiliyoruz. Bilgi almak, mesajlaşmak, video izlemek, müzik dinlemek gibi bir sürü ihtiyacımız internet ile karşılanıyor. İnterneti kullanıyoruz kullanmasına ancak insanların ortak bir sorunu var. İnternet paketleri bizlere yeri geldiğinde kabuslar yaşatabiliyor. Gerek telefonlarda kullandığımız mobil veri, gerekse evde kullandığımız kablolu veya kablosuz internet, kotalı olması durumunda bizlere pahalıya patlayabiliyor. Peki, interneti tasarruflu bir şekilde nasıl kullanabiliriz?

Ekonomi alanında önemli bir kavram olan tasarruf özellikle bu konuda büyük önem taşımakta ve yatırım yapacak kişilerde tasarruf yapabilen kişilere daha çok ilgi duyuyor. Gelin hep birlikte yüksek internet ücretlerinden ve paket bitme stresinden kurtulalım. Karşınızda, İnternet tasarrufu nasıl yapılır?

Mümkün Olduğunca Video İzlemeyin!

Video izlemenin oldukça internet verisi götürdüğünü bilmeniz gerekiyor. Özellikle eğer hızlı bir internetiniz varsa YouTube gibi platformlarda, görüntü kaliteniz en üst kaliteye kadar çıkıp paketinizden oldukça veri götürebiliyor. Bunu kontrol etmek büyük önem taşıyor. Sadece video izleme platformlarında da değil, İnstagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarında da oldukça fazla video izliyoruz. Netflix gibi platformlarda da yüksek veri kullanımı olabiliyor ancak indirme seçeneğinin bulunması tasarrufunuza büyük katkı sağlayabilir. Dışarı çıkmadan önce dışarıda izlemeyi düşündüğünüz herhangi bir medya içeriğini evinizin internetinden telefonunuza indirerek mobil verinizden tasarruf edebilirsiniz. Mutlaka izlemeniz gereken bir video var ise uygun ve ortalama bir kalitede izlemeniz tasarrufunuza katkı sağlayacaktır. Ayrıca telefonunuzun ayarlar bölümünden Facebook uygulaması için otomatik video oynatma seçeneğini kapatabilirsiniz.

Güncelleme, Uygulama İndirme Gibi Şeylerden Uzak Durun!

Güncellemeler ve uygulama indirme gibi işlemler mobil verinizden oldukça veri götürecektir. Özellikle internet üzerinden oyun indirmeye kalkarsanız 2-3 GB veriyi çok hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz. Uygulamalarınızı, başka bir ağdan indirip telefonunuzda hazır tutun. Aynı şekilde güncellemeleri yapmadan dışarı çıkmayın. Güncellemeler otomatik yapılabildiği için çıkmadan kontrol edip eğer varsa güncellemeyi o an yapabilirsiniz böylece dışarıda beklenmedik bir anda güncelleme yüklenmesini engellemiş olursunuz. Bir başka yöntem ise telefonunuzun ayarlar bölümünden otomatik güncellemeleri kaldırarak tasarruf edebilirsiniz.

Çevrimiçi Oyunları Dışarıda Oynamayın!

Çevrimiçi oyunlar günümüzde çokça oynanmakta. Bu popüler oyunları eğer dışarıda oynamak istersek büyük bir mobil veri miktarından feragat etmemiz gerekecektir. Mümkün olduğunca çevrimiçi oyunlar oynamaktan kaçının. Unutmayın, çevrimiçi her şey internetinizden oldukça veri götürecektir.

Bu önemli kurallar ile internet tasarruf kalitenizi üst düzeylere çıkarıp hem yüksek internet ücretlerinden hem de mobil veri tükenme stresinden kurtulabilirsiniz.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir