1. Anasayfa
  2. Spor

Hangi Spor Boyu Uzatır?

Hangi Spor Boyu Uzatır?
0

İçindekiler

Fiziksel etkinliklerin insan sağlına pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Hayatımıza dinamizm katmanın yanında sağlıklı bir bedene sahip olmak için de bu türden etkinlikler kaçınılmazdır. Bütün bunların yanında gelişmiş ve fit bir fiziğe sahip olmanın yolu da çeşitli fiziksel etkinlikleri yapmaktan geçmektedir.

Sporun Boyu Uzatmadaki Etkisi Nedir?

Fiziksel etkinliklerin boy uzattığı artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ergenlik çağında olan bireylerin sağlıklı bir gelişim geçirerek boylarının uzamasına katkıda bulunmaları için spor faaliyetlerinde bulunmaları doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Belirli yaşlardan sonra boy uzaması hem erkek hem de kadınlarda durmaktadır bu sebeple ergenlik döneminde aileler tarafından çocukların bedensel gelişimleri açısından doğru sporlara yönlendirilmesi gerekmektedir. Kemiklerde bir takım esneme ve gerilmelere sebep olan fiziksel etkinlikler hem kemiklerin kuvvetlenmesini hem de boy artışını sağlamaktadır. Hedefe yönelik egzersizler, doğru yapıldığı taktirde genetik ten gelen boy sınırının aşılması mümkün olmaktadır. Spor yapmayıp gerekli beslenme koşullarını yerine getirmeyen çocuklar uzamaları gereken boy miktarının alt sınırına takılırlar.

Spor Boy Uzatmada Tek Başına Yeterlimi?

Belli başlı spor dallarının boyun uzamasına katkıda bulunduğu bütün çevrelerce kabul edilen bir gerçektir. Ancak bu tek başına bir etken olarak görülmemektedir. Ergenlik çağından itibaren boyun uzamasının duracağı yaşa kadar hedefe yönelik yapılan sporlar uzmanların eşliğinde doğru antrenman programları ile yapılarak spordan yüksek verim alınması sağlanmalıdır. Doğru spor faaliyetlerin yanında gereken beslenme düzeni boyun uzaması için yapılan fiziksel etkinliklerin tamamlayıcısı konumunda olacaktır.

Boy Uzatan Sporlar Nelerdir?

Fiziksel faaliyetlerin hepsi boyun uzamasında sebep olmamaktadır. Uzmanlar eşliğinde bilinçli bir şekilde yapılan spor dallarının boy uzamasına etki ettiği kanıtlanmıştır. Günümüzde boy uzatan sporların başında en çok bilineni basketbol dur. Basketbolun tek başına yapılışından ziyade antrenman programların da ki sıçrama ve çeşitli idman düzenlerinin etkisiyle boyun uzamasına katkıda bulunduğu bilinmektedir. Egzersizleri ve gerekli beslenme faaliyetleri düzgün şekilde yapıldığı taktirde boyun uzaması basketbol ile sağlanabilir.  akabinde boy uzatan sporların arasında ilk akla gelen voleyboldur. Küçüklükten beri yapıldığı zaman basketboldan bile daha fazla boy uzamasına sebep olabileceği söylenmektedir. Bir diğer spor dalı yüzmedir bütün kasların çalıştığı bir spor dalıdır bütün yüzücülerin uzun boylu oldukları gözlemlenmiştir. Bahsedilen sporlar küçük yaşlardan itibaren gerekli beslenme koşullarına uyularak ve kendi antrenman rutinleri çerçevesinde yapıldığı taktirde boy uzamasına katkıda bulunmaktadırlar.

Boy Uzamasını Olumsuz Etkileyen Sporlar Hangileri?

Bilinenin aksine bütün sporlar boyun uzamasına olumlu etkilerde bulunmaz. Uzmanların yönlendirmeleri ile yaşlara uygun spor dallarının bu konuda ayrılması önemlidir. Yanlış bilgilerden biriside birtakım esnek jimnastik topları üzerinde yapılan sporunun boy uzattığı gerçeğidir kasları güçlendirip duruş bozukluğunu güçlendiren sporun, bu özelliği boy uzattığı algısına sebep olmaktadır. Aynı şekilde vücut geliştirme sporunun erken yaşlarda bilinçsiz şekilde yapılması belirli kas gruplarını çalıştıran aletlere ağırlık verilerek yapılırsa boyun kısalmasına sebep olduğu bilinmektedir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir