1. Anasayfa
  2. Coğrafya

Ege Bölgesinde Hangi Ürünler Yetişir?

Ege Bölgesinde Hangi Ürünler Yetişir?
0

İçindekiler

Ege bölgesinin kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi görülür. Fakat denize uzak, iç kısımlarda ise karasal iklim etkilidir. Batı kesimlerde karasal iklim özellikleri artmaktadır. Bu sebeple kar yağışı ve miktarı da artar.

Ege Bölgesinde En Yüksek Üretim Oranına Sahip Ürünler

Ege bölgesi oldukça verimli topraklara sahip olan bir bölgedir. Yetiştiriciliğini yaptığı ürün yelpazesi oldukça geniş olmakla beraber, bazı ürünlerde ülke genelinde birinci sıradadır. Dilerseniz bir genel kültür bilgisi olarak da bilinmesi gereken bu ürünlere kısaca bir göz atalım.

Tütün

Türkiye’nin tütün üretiminin % 50’si Ege bölgesinde gerçekleşmektedir. Tütün ayrıca yerel halk için de önemli geçim kaynaklarından biridir.

Üzüm

Ülkemizin birçok bölgesinde yetişebilen bir ürün olmasına rağmen, oran olarak bakıldığında en çok Ege’de yetiştirilir.

Zeytin

Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin %48’ini Ege bölgesi karşılar. Fakat unutulmaması gereken bir bilgi olarak da şunu belirtmekte fayda var; sofralık zeytin üretiminde  Marmara Bölgesi birinci sıradadır.

İncir

Ülkemizde incirin %82’si Ege bölgesinde yetiştirilir. Kış ılıklığını seven bir meyve olduğu için daha çok kıyılarda yetiştirilir. En fazla Aydın’da üretilir. Ayrıca incir üretiminde Türkiye dünyada birincidir.

Haşhaş

Tohumundan yağ ve kozasından morfin elde edilir. Bu sebeple tüm dünyada ekim alanları Birleşmiş Milletler tarafından belirlenmektedir. Üretimin %90’ı Ege bölgesi tarafından karşılanır. Haşhaş üretiminde ilk sırada Afyon, ikinci sırada ise Denizli gelir.

Ege Bölgesinde Yetişen Diğer Ürünler

Pamuk

Pamuk endüstriyel bir tarım ürünüdür. Ege bölgesinde özellikle kıyı kesimlerde yetiştirilen pamuk, Türkiye’deki pamuk üretiminin % 42’sini karşılar.

Turunçgiller

Akdeniz iklimine oldukça uyumlu olan turunçgillerin üretimi Ege bölgesinin kıyı kesimlerinde yapılır. Ülkemizdeki üretim oranına baktığımızda Ege bölgesi, turunçgil üretiminde % 10’luk bir dilimle Akdeniz bölgesinden sonra gelerek ikinci sırada yerini alır.

Pirinç

Üretiminin bir kısmı Ege bölgesinde yapılmakla birlikte pirinç üretimi ülkemizde en fazla Marmara Bölgesi’nde yapılır. Üretilen pirinç ülke olarak ihtiyacı karşılamadığı için Türkiye pirinci ithal eder.

Sebze

Ege bölgesi, iklim koşulları uygun olduğu için ülkemizde sebze üretiminde de önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple Ege bölgesinde sebze tüketim oranı da oldukça yüksektir. Pırasa, domates, biber, patates, patlıcan, salata, kereviz ve son dönemlerde bölgede üretimi artan semizotu Ege bölgesinde üretilen başlıca sebzelerdir.

Meyve

Ege bölgesinde meyve yetiştiriciliği oranı da oldukça fazladır. Sadece bu bölgeye özgü yetiştiriciliğin yapılabildiği bazı meyveler vardır. Turunçgiller, incir, kiraz ve egzotik meyveler bölgede yoğun olarak bulunmaktadır.

Tahıllar

Tahıl üretimi olarak ülkenin ihtiyacının % 10’luk dilimi Ege bölgesinden karşılanır.

Şeker Pancarı

Önemli bir endüstri bitkisi olan şeker pancarı; turşu suyu, şalgam ve hayvan yemi olarak birçok farklı kategoride ihtiyacı karşılamaktadır.

Ayçiçeği

Ayçiçeği hemen her bölgemizde yetiştirilebilen önemli bir yağ bitkisidir. Özellikle sulanabilen bölgelerde yetiştirilir.

Baklagiller

Türkiye’de nohut bakliyat üretiminde ilk sırayı almaktadır. Ege bölgesinde ise en fazla Uşak’ta yetiştirilir.

5/5 - (1 vote)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir