1. Anasayfa
  2. Coğrafya

Akdeniz Bölgesinde Hangi Meyveler Yetişir?

Akdeniz Bölgesinde Hangi Meyveler Yetişir?
0

Bu makalede Akdeniz bölgesinin iklimi ve bu bölgede yetişen tarım ürünleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu bilgiler ne işimize yarayacak diye sorarsanız eğer bu makalelerin her biri sizler için birer genel kültür bilgisidir. Konumuza geçecek olursak Akdeniz bölgesi kıyı kesiminde olduğundan dolayı ve aynı zamanda yine bulunduğu konumdan dolayı ılıman bir iklime sahiptir. Bu iklim şartları sayesinde yazları sıcak ve kurak, kış mevsiminde ise ılık ve yağışlıdır.
Akdeniz bölgesindeki tarım ürünleri hakkında bir genelleme yapacak olursak ülkemizde üretimi gerçekleştirilen muzun neredeyse tamamı Akdeniz Bölgesinde gerçekleşir. Bunun yanı sıra turunçgiller olarak bahsettiğimiz portakal, mandalina, limon vb. tarım ürünlerinin yaklaşık olarak %90 kadarı bu bölgemizde yetişmektedir.

Teknoloji ve bilimin gelişmesiyle birlikte tarım ürünlerinin üretimi de doğru bir orantıyla modernleşerek üretim miktarını arttırmıştır. Bu artış miktarı sayesinde örneğin; pamuk üretimi %41, soya üretimi %90, karpuz üretimi %29 ve üzümün üretimi ’lik bir miktara çıkmıştır. Bu değerler Türkiye için değerli paya sahiptir.

Akdeniz Bölgesindeki Tarım Ürünleri;

-Muz: Anavatanı Güneydoğu Asya olan ve hepimizin de iyi bildiği, kimi zaman güzel bir kokusu olan, sarı kabuklu olarak bildiğimiz bu meyvenin anavatanında değişik türleri bulunmaktadır. Örneğin; kırmızı kabuklu muzlar. Ülkemizde ise Anamur çevresinde meşhur olan bu meyve aynı zamanda Alanya’da da yetişmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Türkiye’nin muz ihtiyacının neredeyse tamamı bu bölgeden karşılanır.

Turunçgiller: Turunçgilleri biraz açacak olursak, turunçgiller diye bahsettiğimiz meyve türlerinden bazıları; portakal, limon, mandalina, greyfurt, bergamot vb. Bu meyveler genelde turuncu oldukları için turuncu renge de adını vermişlerdir. Parfüm esansı ve temizlik malzemesi olarak da kullanıldıklarını biliyor muydunuz?  Bu meyveler Akdeniz Bölgesi’nde Alanya, Anamur, Silifke, Dörtyol, Finike ve Mersin’de yetiştirilmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Türkiye’de yetişen turunçgillerin yaklaşık %90 kadarı bu bölgede yetişmektedir.

turunçgil
Portakal

Akdeniz Bölgesi bulunduğu konumla birlikte ülkemizde ekvatora en yakın bölgedir. Bu sayede ekvatorda yetişmekte olan birçok meyveden habersiz kalmıyoruz. Ne kadar pahalı olsa da ülkemizde ve özellikle Akdeniz Bölgesi’nde tropik meyvelere de ev sahipliği yapıyoruz.

Bakalım bu meyvelerden hangileri Akdeniz Bölgemizde yetişmekte;

Pomelo: Kalın bir kabuğa sahip bu meyve aynı zamanda Çin’in greyfurtu olarak da biliniyor. Ülkemizde Antalya’da yetişmekte olan bu meyve dünyaya baktığımızda Güney Asya bölgesi ve Amerika da özellikle Kaliforniya eyaletinde yetiştirilmektedir.

pamelo
Pamelo

Ananas: İsminde yabancılık çekmediğimiz bu meyve aslında ülkemizde de oldukça yaygın olarak gözükebiliyor. Bunun sebebi ise Akdeniz bölgemizin Adana, Antalya, Mersin şehirlerinde yetiştiriliyor olmasıdır. Dünyaya baktığımızda ise Güney Amerika ve Hindistan’da da yetişmektedir. Tadı genelde şekerli olan bu meyve birçok yerde kullanılabilmektedir.

ananas
Ananas

Mango: Genellikle ananas ile beraber duyduğumuz, görünümü şeftaliyi andıran bu meyve de ülkemizde zor da olsa yetişmektedir. Özellikle Manavgat çevresinde yetişemeye çalıştırılan bu tarım ürünü bulunduğu iklim şartlarından dolayı oldukça zorlanmaktadır. Dünyada; Pakistan, Bangladeş ve Filipinler’de yetişmekte olan bu meyvenin anavatanı Hindistan’dır.

mango
Mango

Avokado: Anavatanı Meksika olan bu meyve yaklaşık olarak 1970’lerden beri ülkemizde yetiştirilmektedir. Amerikan armudu olarak da bilinen bu meyve hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilebilmektedir.

Avokado
Avakado
5/5 - (1 vote)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir