1. Anasayfa
  2. Biyografiler

Uğur Mumcu Kimdir?

Uğur Mumcu Kimdir?
0

İçindekiler

Uğur Mumcu, 1942 yılında Kırşehir’de dünyaya gelmiştir. Aslen Ankaralı olmakla birlikte, babası memur olduğu için Kırşehir’de hayata gözlerini açmıştır. İlkokul ve ortaokul hayatını Ankara’da tamamlayan Uğur Mumcu, oldukça başarılı bir öğrenci idi. 1961 yılında ise Ankara Hukuk Fakültesi’ni kazanarak üniversite hayatını 1965’te tamamladı. Uzun bir süre avukatlık yaptıktan sonra yabancı dil eğitimi için İngiltere’ye gitti. Uğur Mumcu kimdir? diye merak edenler için hayatını kısaca kaleme aldık.

Uğur Mumcu Kısaca Kariyer Hayatı

Uğur Mumcu, 1969 – 1972 yılları arasında Ankara Ünivesitesi Hukuk Profesörü Tahsin Bekir Balta’nın  yanında asistanlık yaptı. Asıl mesleği gazetecilik olmakla birlikte, yazmaya Yön Dergisi’nde başladı. 12 Mart döneminde yazısında orduya karşı kullandığı bir söz yüzünden  7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sonrasında yargıtay tarafından karar bozularak serbest bırakıldı. Askerliğini ise” sakıncalı piyade er” olarak Patnos’ta tamamladı. İlk yazıları Devrim, Yön, Türk Solu, Ant vb. birçok dergide yayınlanmıştır. Daha sonra Cumhuriyet, Milliyet ve Akşam gazetelerinde çeşitli inceleme yazıları yazdı. Köşe yazarlığına ise Yeni Ortam Dergisi’nde başlayan Uğur Mumcu, 1975 yılından itibaren Cumhuriyet gazetesine köşe yazıları yazmaya başladı. Uğur Mumcu kimdir? diye soranlar için merak ettiğiniz detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Cumhuriyet gazetesine 1991 yılı Kasım ayına kadar yazmaya devam ederken, İlhan Selçuk’la birlikte gazeten ayrıldı. Bir süre işsiz kaldıktan sonra 1992 yılında Milliyet’e yazmaya başladı. Gazeticilik kariyeri fazlasıyla başarılı olan Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 yılında yaşadığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Uğur Mumcu’nun Eserleri

Kariyer hayatına birçok eseri sığdıran Uğur Mumcu, yazdığı kitaplarla büyük başarılara imza attı. Kürt Dosyası, Sakıncalı Piyade, Tarikat Siyaset Ticaret, 40’ların Cadı Kazanı ve Kazım Karabekir Anlatıyor  belli başlı eserleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra; İsterler ki Susalım, Tüfek İcad Oldu, Çıkmaz Sokak, Rabıta, Mobilya Dosyası ve Gazi Paşa’ya Suikast, bilinen eserleri arasında öne çıkmaktadır. Uğur Mumcu kimdir? sorusunun yanıtını tüm incelikleriyle yazımızda bulabilirsiniz.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir