1. Anasayfa
 2. Biyografiler

Sait Faik Abasıyanık Hayatı Kısaca

Sait Faik Abasıyanık Hayatı Kısaca
49

İçindekiler

Sait Faik Abasıyanık hayatı kısaca özetinden bahsetmek gerekirse; doğum tarihi 18 Kasım 1906’dır. Adapazarı’nda dünyaya gelmiştir. Babası Mehmet Faik Bey, annesi ise Makbule Hanım’dır. 

Babası Mehmet Faik Bey, Kurtuluş Savaşı yıllarında Adapazarı belediye başkanlığı yapmış ve kendisi Müdafaa-i Hukuku Cemiyeti tarafından İstiklal Madalyası’na layık görülmüştür. Sonraları ise kereste ticareti ile uğraşmaya başlamıştır.

Sait Faik Abasıyanık Kimdir?, Sait Faik Abasıyanık Hayatı Kısaca

Kendisine Mehmet Sait ismi verilmesine rağmen sonraları Mehmet yerine babasının ismi olan Faik’i kullanmaya başlamıştır. Abasıyanık soyadını Soyadı Kanunu çıktığında kendisi seçmiştir. Ailesi Abasızoğulları veya Abasızzadeler olarak tanınır.

Sait Faik, eğitimine Rehber-i Terakki İlköğretim Okulu’nda başlamıştır. Bu yıllarda anlaşamadıkları gerekçesiyle anne ve babası ayrılma kararı alır. Sait Faik’in velayeti babasına verilir. 

Ortaöğrenimine Adapazarı İdadisi’nde başlayan Sait Faik’in 1920 yılında Yunan İşgali nedeniyle eğitimine ara vermesi gerekir. İşgallerden sonra Sait Faik Adapazarı’na döner ve eğitimini burada yeniden devam ettirir. 

Sait Faik lise eğitimi için 1924 yılında önce İstanbul Erkek Lisesi’ne girmiş ardından eğitimini Bursa Erkek Lisesi’nde bitirmiştir. Okul değiştirmesinin nedeni arkadaşlarıyla birlikte İstanbul Erkek Lisesi’nde Arapça eğitimi veren Seyit Salih Efendi’ye yaptıkları şaka olmuştur. Bu şaka 41 arkadaşıyla birlikte okuldan atılmasına neden olmuştur. 

Üniversite eğitimi için Sait Faik önce İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne girmiş ancak yarım bırakmıştır.  1931’de iktisat okumasını isteyen babasının ricası üzerine İsviçre’ye gider. Ancak sadece 15 gün kalarak buradan Fransa’ya geçer. Burada Grenoble Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne başlamıştır. Üç dönem sonunda eğitimini yarım bırakıp çeşitli ülkelerde bulunduktan sonra 1934’te İstanbul’a dönmüştür. Böylece bir okuldan diploma alamadan gelmiş oldu.

İstanbul’da bir süre Ermeni Yetim Mektebi’nde Türkçe öğretmenliği yapan Sait Faik, okula devamlı geç kalan bir öğretmendir. Öyle ki ilk ay gecikmeleri hesaplandığında yalnızca 13 lira maaş alabildiği bilinir. Ayrıca öğrenciler üzerinde de hakimiyet kuramadığı söylenmektedir. Babasının Sait Faik’e dükkan açması ve öğretmenlik mesleğinde karşılaştığı durumlar ise yazarın öğretmenliği bırakmasına neden olur. 

İlk hikayesini öğrencilik dönemlerinde yazan Sait Faik, hayatının ileriki dönemlerinde muhabirlik ve köşe yazarlığı yapar. Dergilerde hikaye yayınlar. 1945 yılında karaciğer büyümesi teşhisi, 1948’de ise siroz teşhisi konulan Sait Faik 1951’de tedavi için Paris’e gitmiştir. Yazar bu dönemde en verimli eserlerini vermiştir.

Halide Edip Adıvar’ın önerisi ile 1953 yılında Sait Faik Abasıyanık’a Çağdaş Edebiyat’a vermiş olduğu katkılar nedeniyle Mark Twain Cemiyeti tarafından onur üyeliği verilmiştir. 

5 Mayıs 1954 yılında komaya giren Sait Faik Abasıyanık, 11 Mayıs 1954’te Şişli Marmara Kliniği’nde vefat etmiştir. 

Sait Faik Abasıyanık Edebi Kişiliği

Şair, roman ve hikaye yazarı kimliğiyle tanınan Sait Faik Abasıyanık, Türk hikayeciliğinin en önemli yazarlarındandır. İlk hikayesi İpekli Mendil olarak bilinir. Bursa Erkek Lisesi’ndeyken edebiyat ödevi olarak yazdığı bu hikaye 1934’te Varlık Dergisi’nde yayınlanmıştır. Hikayeleri karakterlerin iç dünyasını yansıtır özelliktedir. 

Sait Faik eserlerinden bazı hikayeler ise ölümünden sonra pek çok sinema ve tiyatro sahnesine uyarlanmıştır. 

Sait Faik Abasıyanık Hikayeleri

Sait Faik’in basılan ilk hikaye kitabı Semaver’dir. Ancak bu yıllarda yazarın hikayeleri yeterince ilgi görmez. İkinci hikaye kitabı olan Sarnıç’ı ise 1939 yılında çıkardı. Şahmerdan isimli üçüncü hikaye kitabında yer verdiği Çelme hikayesi nedeniyle hakkında dava açılır ve annesinin üzülmesi nedeniyle kitap çıkarmaya ara verir. 

Şahmerdan’dan sekiz yıl sonra çıkardığı hikaye kitabı Lüzumsuz Adam’dan sonra hikayeciliğinin ikinci dönemi başlamış oldu. Böyle adlandırılmasının elbette bir sebebi vardı. Yazarın üslubunda, kahramanlarında ve dilinde farklılaşmaya gittiği açıkça görülmekteydi. 

Sait Faik Abasıyanık ilk üç hikaye kitabında insan sevgisine yer vermiştir. Öyle ki insan sevgisinde evrenselliği yakalamıştır. Hikayelerinde yer verdiği olaylar ise hep farklı yerlerde geçmektedir. İlk dönem hikayelerinde klasik cümle yapısıyla yazmış bu nedenle dilini kendisiyle özdeşleştiremediği kanısına varılmıştır.

Lüzumsuz Adam hikaye kitabıyla ikinci dönem hikayeciliği başlayan Sait Faik’in cümle yapısında da değişiklikler görülür. Klasik cümle yapısından ziyade artık eserlerinde devrik cümlelere yer vermeye başlar ve yer yer argo kelimelere de rastlanır.

Hikayeciliğinin ikinci döneminde insan sevgisi konularının yerini daha çok insan korkusu, umutsuzluk, boş vermişlik ve kent nefreti gibi karamsar bir havaya bırakmıştır. Kendi sorunlarına çokça yer verdiği ikinci dönem hikayeciği 1952’de yayınladığı Son Kuşlar ile sona erer. 

Sait Faik’in son dönem hikayeciği ise Alemdağ’da Var Bir Yılan isimli kitabıyla başlar. Bu kitabında sürrealizmin etkileri görülür. Somut ayrıntılar yerine imgeleme önem vermeye başlayan yazarın gerçekçi yazar kimliğinden uzaklaştığı görülür ve sürrealist yazar olarak anılır olmaya başlar. 

Sait Faik Abasıyanık Romanları

Medarı Maişet Motoru ve Kayıp Aranıyor olmak üzere Sait Faik Abasıyanık’ın yazmış olduğu iki adet romanı vardır. Bunlardan ilkini 1944, ikincisini ise 1953 yılında yayınlamıştır. 

Medarı Maişet Motoru dört bölümdür. Her biri birbirinden bağımsız olan bu bölümlerde tesadüfi ilişkiler üzerine durulmuştur. Kayıp Aranıyor isimli ikinci romanı ise ilk romanına göre daha başarılı olarak değerlendirilmiştir.  

Sait Faik Şiirleri

Sait Faik ilk şiirlerini daha çocukken yazmıştır. Mektep dergisinde yayınlanan ilk şiiri ise Hamal’dır. 1928’de ise yazmış olduğu üç şiiri Meş’ale dergisine göndermiştir. Bu şiirlerini hece vezniyle yazmıştır. Bir süre şiir yazmaya ara vermiştir. Şimdi Sevişme Vakti ise son şiiri olarak kayda geçmiştir.

5/5 - (1 vote)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (49)

 1. 4 sene önce

  Sait in kitapları çok güzel ya çok beğendim resmen hayran oldum…

 2. Çok teşekkürler ☺☺☺☺☺

 3. Çok güzel bir özet yazmış olduğunuz için
  5 Yıldızı hak ettiniz

 4. Çok sağolun çok işime yaradı.

 5. 4 sene önce

  Teşekkürler gerçekten çok yardımcı oldu

 6. Çok teşekkür ederim çok işime yaradı

 7. İyi😁😁😁😁

 8. 10 numara 5yıldız

 9. Dersim icin cok ise yaradı teşşekürler

 10. 4 sene önce

  Çok faydalıydı saol.

 11. 4 sene önce

  Çok işimi yaradı sağolun

 12. Abi naptınız adamı sanki hayatta görmüş gibi anlattınız

 13. Abi naptınız adamı sanki hayatta görmüş gibi anlattınız

 14. Gerçekten teşekkürler Tükçe ödevim için lazımdı

 15. cok iyi

 16. 4 sene önce

  Çok işime yaradı çok teşekkür ederim ✨

 17. Çok güzel olmuş. Teşekkürler…🥰🥰🥰

 18. 4 sene önce

  Cok guzel ama oldukca kisa😁😁

 19. cok kisa olmus ben bundan birsey anlamadim ogretmenler bize arastirma odevi verdi ama ben sait fait abasiyanik in hikayesini bu kadar kisa istemedim zaten bide siirini yazcaz arkadaslar daha uzun sait faik abasiyanik in hikayesini bilen varsa yorumlar kismindan gondersin yada bir web sityesi bilen varsa arkadaslar yorumj kismindan bize ulasabilir

 20. eserleri cok güzel

 21. cok güzel eserleri var

 22. 4 sene önce

  10 numara 5 yıldız

 23. 4 sene önce

  10 numara 5 🌟

 24. Yaaaa süper 🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗👘🤗🤗🤗🤗🤗

 25. Süper ya 😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎😊😊😊💎

 26. 4 sene önce

  Süpersiniz gerçekten çok faydalı bir yazı oldu

 27. 4 sene önce

  valla abi en iyi yazarlarımız arasında

 28. Ciltten baya kısa ve öz

 29. Çok güzel olmuş

 30. İşime yaradı 5 yıldız

 31. 4 sene önce

  9 numara 4 yıldız

 32. Güzelmiş💯💯

 33. Kisa ve oz olmus yapanin ellerine saglik.👌👌👌👌

 34. Ölüm tarihi

 35. Çok güzel ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒

 36. 4 sene önce

  bence biraz daha uzun olabilirdi ama çok güzel olmuş

 37. Çok teşekürler👌👍👌👍👌👍👌👍👌👍👌👍👌👍👌👍👌👍👌👍👌👍✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌👌👍👌👍👌👍👌👍👌👋👋👋👋👋👋👋👋👋

 38. Teşekkürler

 39. Helal

 40. Çok güzel olmuş teşekkürler

 41. Hem kisa hemde cok guzel olmus🤩🤩

 42. 4 sene önce

  Çok güzel olmuşşşşş👍👍👍

 43. 4 sene önce

  Çok güzel kısa ve öz olmuş yapanın ellerine sağlık çok başarılı bir yazı tebrik ediyorum 👍👍👍👍👍

 44. 4 sene önce

  gayet güzel anlatmış 100 aldım teşk

 45. 4 sene önce

  Aşırı güzel kitapları var bayıldım

 46. Çok güzeldi çok işime yaradı saolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir