1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Okey Nasıl Oynanır?

Okey Nasıl Oynanır?
0

İçindekiler

Okey’in Tarihi

Okey oyununun kökleri Çin kaynaklı bir oyun olan dominoya dayanmaktadır. Tahtaya dizilerek oynanmaya başlanan domino oyunu, zamanla okey oyununa dönüşmüştür. 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğuna ulaşan bu oyun, ilk olarak el turaft (sıralı taşlar) ismiyle anılmıştır. Peki Okey nasıl oynanır? Okey oynamak için neleri bilmemiz gerekir?

Okey oyunu dört adet oyuncu ile oynanır. Okeyde oyuncunun taşları dizmesi için ıstaka ismi verilen bir malzeme bulunur. Kırmızı, siyah, mavi ve yeşil renklerinde 1’den 13’e kadar numaralı olan ve her rakamdan ikişer tane bulunan bu oyunda, toplam 106 tane taş bulunur. Taşların içinde iki adet de sahte okey taşı vardır.

Okey Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyuncular ilk olarak masadaki taşları karıştırırlar ve 5’erli şekilde dizerler. 105 adet taş 5’li şekilde dizilerek ve belirli bir düzene sokularak, oyun taşlarının dağıtımını yapacak kişinin önüne konulur. Ortada kalan 106. taş ise, okey belirlendikten sonra eksiği kapatacak taş olacaktır.

Dağıtım yapacak kişi iki kez zar atışı yapar.  Yapılan zar atışlarından ilki, 5’erli perlerden hangisinden başlanacağını belirler. İkinci zar ise, 5’erli perlerden hangisinin o el’in okey taşı olduğunu belirler. Bu bağlamda zar atışlarının önemi yüksektir. Okey taşı açık bir şekilde 5’erli perin en üstüne konularak taş servisi başlatılır. Okey açılmış olan taşın bir üst rakamıdır. Örneğin açılan taş kırmızı 5 olsun, bu el boyunca okey taşı kırmızı olacaktır. Okey taşı belirlentikten sonra, dağıtımı yapan oyuncu sıra ile taş servisine başlar.

Oyunu başlatan ve 15 taş dağıtılan kişi elindeki taşları sıralamalara göre dizer. 1-2-3 gibi perler veya 7-7-7 gibi aynı rakamlardan oluşan perler yapma esasına dayalı dizim gerçekleştirilir. Mavi 7 ve Sarı 7, okey sıralamasında bir önem arz etmez iken bu ikilinin yanına gelen, Kırmızı 7 ile beraber anlamlı bir sıralama elde edilir.  Bunun dışında, 1’den 13 rakamına kadar giden okey taşları, sırası ile dizilebilir. (Örn: Kırmızı 4-5-6-7 gibi) rakamları sıralama diziminde, geçerli kabul edilir. 13’den sonra tekrar 1 rakamı kullanılabilir. Ancak 13-1-2 kullanılamaz.

Okey de el bitirme

Okey Nasıl Oynanır öğrendiğimize göre, sırada el açma ve oyunu sonlandırma hamleleri var. Okeyde bitmeniz için elinizdeki tüm perlerin okey kurallarına uygun bir şekilde dizilmesi gerekir, ve son taşı yere atarak ıstakanızı oyunculara göstermeniz gerekir. Eğer çifte gittiyseniz,  7 adet çift yapmanız gerekmektedir. Normal perleri tercih etti iseniz, elinizdeki tüm taşların doğru sıralanması gerekmektedir. Eğer okey atarak bitecekseniz, yapılan bu hamle diğer oyuncuların 2 kat fazla ceza puanı yemesi anlamına gelir.

Elindeki taşları ilk per yapan oyuncu, o elin kazananı sayılır. Okey, oyun başlamadan önce belirlenen bir ceza puanı içerisinde gelişir. Biten oyuncu, diğer oyuncuların puanlarını düşürür.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir